Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zmarł Julian Zydorek. Był ważną postacią "Solidarności' w Wielkopolsce

Marek Zaradniak
Ju;ian Zydorek zmarł w wieku 66 lat
Ju;ian Zydorek zmarł w wieku 66 lat Archiwum
Po krótkiej chorobie zmarł Julian Zydorek. Był jedną z najbardziej znanych postaci "Solidarności" w Wielkopolsce

W sobotę rano po krótkiej chorobie zmarł Julian Zydorek, działacz NSZZ „Solidarność”.
Urodził się 5 stycznia 1952 w Poznaniu i tu ukończył Technikum Łączności . W roku 2003 ukończył ówczesną Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Członkiem „Solidarności” był od września 1980 roku. Był przewodniczącym Komitetu Założycielskiego w Telkom-Teletrze gdzie pracował, a także członkiem Prezydium MKZ Wielkopolska. Był tam kierownikiem działów informacji i kolportażu. Założył pierwszą w Polsce sieć bibliotek wydawnictw niezależnych przy Komisjach Zakładowych. Liczyła ona 300 placówek.

13 grudnia 1981 roku został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Gębarzewie koło Gniezna, a następnie przeniesiony do Ostrowa Wielkopolskiego gdzie uczestniczył w głodówce i do Kwidzyna gdzie także uczestniczył w głodówce. Zwolniono go z internowania 4 grudnia 1982. W 1983 był sygnatariuszem listu do Sejmu PRL w sprawie uwolnienia więźniów politycznych. Gdy w 1983 roku został zwolniony z pracy był drukarzem i kolporterem wydawnictw podziemnych. W latach 1983-1984 wydawał podziemny miesięcznik „Rezonans”. Był także współtwórcą wydawnictwa „Awers”. Aresztowany w kwietniu 1984 został zwolniony w czerwcu tegoż roku na podstawie amnestii. W latach 1984-1989 był członkiem poznańskiej Międzyzakładowej Rady „S”.

W 1989 Julian Zydorek został przywrócony do pracy w Telkom-Teletrze. Był członkiem Komisji Zakładowej, a w latach 1991-1992 pracował w poznańskim oddziale Ośrodka Karta. W latach 1992-1994 był wicedyrektorem, a następnie dyrektorem poznańskiego Radia Obywatelskiego. W latach 1997-2002 był kierownikiem produkcji w TVP3 Poznań, a w latach 2002-2005 był bezrobotnym. Od roku 2005 pracował w Wielkopolskim Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu.

POLECAMY:

Największa tajemnica Pestki

Studniówki 2018 [ZDJĘCIA]

Stary Poznań na zdjęciach!

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski