Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zmiany w komunikacji - w tym także na lepsze

Krzysztof M. Kaźmierczak
Dostosowując częstotliwość kursów autobusów do pociągów Kolei Wielkopolskich, ZTM wprowadził ułatwienie dla osób poruszających się na trasie między Poznaniem a Wągrowcem
Dostosowując częstotliwość kursów autobusów do pociągów Kolei Wielkopolskich, ZTM wprowadził ułatwienie dla osób poruszających się na trasie między Poznaniem a Wągrowcem Waldemar Wylegalski
Dodatkowe, alternatywne połączenia, powrót autobusów na stare trasy i objazdy - takie zmiany wprowadził Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. Dostosowując częstotliwość kursów autobusów do pociągów Kolei Wielkopolskich, ZTM ułatwił komunikacje na trasie między Poznaniem a Wągrowcem.

Długotrwałe remonty i przebudowy ulic oraz wiążące się z nimi utrudnienia w ruchu przyzwyczaiły korzystających z poznańskiej publicznej komunikacji do uzasadnionego utyskiwania na jej funkcjonowanie. Część ze zmian, które weszły w życie ma jednak charakter bez wątpienia pozytywny.

Powody do zadowolenia mają przede wszystkim mieszkańcy gmin naszego powiatu znajdujących się między Poznaniem a Wągrowcem. Przyczyniło się do tego uruchomienie dodatkowych połączenia na linii nr 398 z Kicina i Koziegłów do stacji kolejowej w Czerwonaku. Ale dobrą wiadomością jest nie tylko więcej autobusów na tej trasie. Zwiększeniu częstotliwości połączeń towarzyszy także dopasowanie ich do kursów pociągów Kolei Wielkopolskich. Dotyczy to przede wszystkim szczytów komunikacyjnych - rano odjazdów w kierunku Poznania, a po południu kursów pociągów do Murowanej Gośliny i Wągrowca.

Zmiany to ukłon w kierunku osób dojeżdżających na co dzień do pracy w Poznania, ale skorzystają z nich wszyscy, którym doskwiera długotrwała przebudowa ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej. Rozwiązanie wprowadzone przez ZTM i Urząd Gminy Czerwonak jest alternatywą dla mieszkańców Kicina i Koziegłów na połączenie z centrum Poznania. Dodatkowo podróżujący mogą bowiem skorzystać ze specjalnej oferty taryfowej Bus-Tramwaj-Kolej, która umożliwia podróż koleją i transportem publicznym na jednym bilecie okresowym.

- Naszym celem jest tworzenie nie tylko niezawodnego, ale przy tym też przyjaznego dla pasażera transportu zbiorowego. Chcemy, aby siatka połączeń i częstotliwość kursów była dopasowana do potrzeb mieszkańców - mówi o nowym rozwiązaniu Agnieszka Smogulecka z ZTM w Poznaniu.

Od poniedziałku zaszły też zmiany w Poznaniu. W związku z likwidacją ruchu wahadłowego na ul. Opolskiej nie ma już znajdującego się tam tymczasowego przystanku, a autobusy linii nr 614 i 701 wjeżdżają na pętlę Dębiec. Natomiast z powodu budowy kanalizacji sanitarnej w Suchym Lesie autobusy linii nr 901, 903, 904 omijając zamknięty fragment ul. Leśnej, jadą ulicą Dębową.

Ułatwienia dla mieszkańców Swarzędza i Kleszczewa

Już od kilku miesięcy mieszkańcy tych dwóch podpoznańskich gmin mogą korzystać z kart PEKA jako nośników biletów. Teraz zyskali również możliwość doładowywania biletów okresowych na stronie www.peka.poznan.pl. Po zakupie biletów w internecie należy je aktywować w autobusie. Wystarczy w czytniku systemu PEKA wybrać opcje „Transfer e-biletu” i włożyć do niego kartę. Udogodnienia te są możliwe w związku z wprowadzeniem w systemie PEKA „Modelu Gminnego”, który pozwala pasażerem na zapisywanie na kartach biletów okresowych różnych organizatorów transportu publicznego. Równocześnie można mieć zapisane bilety trzech różnych firm transportowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski