Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańska Goplana nierentowna. Jej przyszłość wygląda nieciekawie

Norbert Kowalski
Przyszłość poznańskiej Goplany stoi pod znakiem zapytania
Przyszłość poznańskiej Goplany stoi pod znakiem zapytania Krzysztof Goplana
Czarne chmury zbierają się nad poznańską Goplaną. Zakład, który produkuje czekoladę już od ponad 100 lat, od dłuższego czasu jest nierentowny. Pracownicy obawiają się zwolnień, a przedstawiciele firmy przyznają otwarcie, że w obecnej formie dalsze funkcjonowanie zakładu nie ma racji bytu. – Pracownicy są namawiani do dobrowolnych odejść. W zamian dostają odprawy nawet za dziewięć miesięcy. Sytuacja jest trudna i jeśli dalej tak będzie, to wszystko w końcu upadnie – opowiada nam jeden z pracowników zakładu Goplany przy ul. św. Wawrzyńca w Poznaniu.

Jan Kolański, prezes grupy Colian, do której należy Goplana, przyznaje, że z powodu obciążeń podatkowych (podatek od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste) biznes jest nieopłacalny, a zakład nierentowny. 

– Ponadto do milionowych obciążeń z tytułu samego podatku dochodzą jeszcze koszty utrzymania budynków – wyjaśnia.

Trudna sytuacja Goplany powoduje, że obecnie zakład produkuje już tylko tabliczki czekolady. – A kiedyś były też gwiazdorki, mieszanka teatralna, torciki, pastylki, dropsy czy kukułki – wspomina jeden z pracowników.

Sytuacji poznańskiej Goplany nie poprawia również jej lokalizacja niedaleko centrum miasta. – W tym regionie obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów ciężarowych. Otrzymaliśmy czasową zgodę na wjazd, ale i tak jest to problem dla mało przejezdnej ulicy Kościelnej i św. Wawrzyńca – mówi Jan Kolański.

Ponadto na hałas związany z pracą zakładu oraz ruchem samochodów ciężarowych skarżą się mieszkańcy pobliskich bloków. Przedstawiciele zarządu firmy zdają sobie sprawę z tych utrudnień i zapewniają, że starają się je ograniczać. 

– Jednak trzeba pamiętać, że najpierw powstała fabryka, a dopiero potem została wydana zgoda, by w jej sąsiedztwie powstały bloki. To nie jest praca ręczna, ale zakład przemysłowy, który wytwarza znaczące ilości produktów, a przy ich produkcji pewien poziom hałasu jest nieunikniony – opowiada Jan Kolański.

Teren całego zakładu ma ponad 6 hektarów. W praktyce Goplana wykorzystuje tylko jego niewielki fragment. Dlatego też już kilka lat temu firma zaczęła wyburzać budynki, z których nie korzysta. Wszystko w ramach obniżania kosztów. Obecnie na terenie zakładu zostały tyko te hale, w których produkowana jest czekolada. Jak dowiedzieliśmy się od pracowników, na miejscu wyburzonych budynków, mogą powstać apartamentowce. Władze Goplany nie potwierdzają jednak tych informacji.

– Zarząd wspólnie z przedstawicielami kadry pracowniczej będzie dyskutował o zagospodarowaniu terenu – informuje Jan Kolański.

Jednocześnie przyznaje, że firma władze firmy chciałyby zająć się w Poznaniu produkcją luksusowych produktów, lecz na mniejszą skalę niż obecnie. Ponadto obok produkcji lukratywnych wyrobów na terenie zakładu znajdowałby się sklep, kawiarnia i muzeum, w którym byłyby prezentowane sposoby wytwarzania czekolady na przestrzeni setek lat. Jednak, jak zwraca uwagę Jan Kolański, już na tym etapie występują pewne utrudnienia związane z tym, że św. Wawrzyńca nie jest najlepiej skomunikowaną ulicą.

Przyszłość poznańskiej Goplany wciąż stoi pod znakiem zapytania, choć jak zapewnia Jan Kolański, produkcja czekolady ma być tam kontynuowana. – Aktualnie nie mamy alternatywy. Wciąż rozmawiamy z naszymi pracownikami. Mamy wartościową kadrę i żałujemy, że nie możemy w pełni wykorzystać jej potencjału. To wspaniali ludzie, wysoko wykwalifikowani i bardzo zaangażowani. Zapewniamy, że gdy znajdziemy sposób, to chcielibyśmy dalej współpracować z jak największą ich liczbą – przekonuje Jan Kolański.

Dlatego też już w 2009 roku grupa Colian przeniosła swoje centrum logistyczne do Kostrzyna. Tam też przenieśli się niektórzy z poznańskich pracowników. – Obecnie również proponujemy pracownikom przenosiny do Kostrzyna, gdzie potrzebujemy ludzi – kończy Jan Kolański. 

Historia Goplany

Poznańska Fabryka Czeklady „Luna” została założona 22 kwietnia 1911 r.  Dwa lata później zmieniono jej nazwę na „Goplana”.  Pracowało w niej wówczas 30 osób, a większość prac wykonywano ręcznie. W 1921 r. fabryka kupiła trzy parcele przy ul. Św. Wawrzyńca . „Goplana” mieści  się tu do dziś. Na początku lat 50.  zaczęła realizować pierwsze zamówienie eksportowe i wysłała 187 ton herbatników do  Sudanu. W latach 70. „Goplana” produkowała 150 rodzajów słodyczy.  Po sprywatyzowaniu w 1994 roku  47 procent akcji zakładu przeszło w ręce szwajcarskiego koncernu Nestlé. W  2004 r. Grupa Colian kupiła znak „Goplana” za 15 mln franków szwajcarskich, a za  26 mln franków przejęła jej majątek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski