Poznański adwokat przedstawił w sądzie fałszywe dowody? Ma...

  Poznański adwokat przedstawił w sądzie fałszywe dowody? Ma za to zarzuty

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznański adwokat R., który od roku jest podejrzanym w aferze gruntowej, ma kolejne kłopoty. Na początku września prokuratura postawiła mu nowe zarzuty. Niektóre są związane ze "starą" sprawą wyłudzania gruntów. Inne dotyczą rzekomego przedstawienia przez niego w sądzie fałszywych dowodów i nakłaniania klienta do okłamania sądu.
  Poznański adwokat R., który od roku jest podejrzanym w aferze gruntowej, ma kolejne kłopoty

  Poznański adwokat R., który od roku jest podejrzanym w aferze gruntowej, ma kolejne kłopoty ©Fot. Sławomir Seidler/Archiwum

  Część nowych zarzutów pojawiła się, bo mecenasa obciążył jego dawny klient. Nie jest on zamieszany w aferę gruntową, ale na sumieniu inne sprawy. W przeszłości był karany. Jakiś czas oskarżono go o włamanie i paserstwo. Przyznał się do tego drugiego czynu. Ale, jak niedawno wyjawił śledczym, gdy poprosił mecenasa R. o obronę przed sądem, ten ponoć miał doradzić, jak uzyskać uniewinnienie od wszystkich zarzutów. Również tych, do których oskarżony się przyznał.


  Czytaj także:
  Afera gruntowa: Oskarżono 18 osób poza jednym notariuszem


  Mężczyzna twierdzi, że za namową adwokata skłamał przed sądem, że rzeczy pochodzące z włamania kupił w legalny sposób. Na potwierdzenie pokazano rachunki za ich zakup. Te dowody miał przedstawić w sądzie mecenas R.

  Prokuratura sprawdziła później, że firma, która rzekomo wystawiła rachunki, nie istnieje, a dokumenty są fikcyjne. Kilkanaście dni temu zarzuciła więc adwokatowi R. utrudnianie postępowania poprzez nakłanianie klienta do kłamstwa przed sądem oraz przedstawienie “lewych" rachunków. Mecenas R. nie przyznaje się do winy.

  O sprawie mecenasa pisaliśmy już kilkakrotnie w związku z “aferą gruntową". Od zeszłego roku był zawieszony w czynnościach. Sprawę dyscyplinarną prowadził przeciwko niemu samorząd adwokacki z Poznania.

  Ale kilka miesięcy temu sprawę przeniesiono do Torunia, bo podobno rzecznik dyscyplinarny z Poznania prowadził ją zbyt wolno. Niedawno rzecznik z Torunia odwiesił mecenasa R. Było to jeszcze przed postawieniem mu nowych zarzutów.

  Decyzja o odwieszeniu R. zaskoczyła poznańską Okręgową Radę Adwokacką. Ogłosiła, że jej nie honoruje, bo decyzja toruńskiego rzecznika zawiera błędy formalne. Ale to nie koniec. Poznańska ORA zawiadomiła rzecznika dyscyplinarnego Naczelnej Rady Adwokackiej z Warszawy, że toruński rzecznik, w trakcie odwieszania mecenasa R., mógł antydatować niektóre dokumenty i pisma. Poznańska ORA chce, by wszczęto postępowania w tej sprawie.

  - Niczego nie antydatowałem. Zobaczymy, co wykaże postępowanie - mówi nam Jacek Krężelewski, rzecznik dyscyplinarny przy ORA w Toruniu.

  Krężelewski nie będzie już prowadził sprawy dyscyplinarnej mecenasa R. Przeniesiono ją do Gdańska. W biurze prasowym Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie powiedziano nam, że w Poznaniu prowadzono ją zbyt wolno, a w Toruniu za szybko.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziękuję

  Maja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 27

  ....dziękuję Panie Łukaszu za dobre wieści..jest szansa że wilk Krzysztof R. karę poniesie i jeśli palestra nasza jeszcze parę zdegenerowanych wilków posiada to wierzę ze to początek...rozwiń całość

  ....dziękuję Panie Łukaszu za dobre wieści..jest szansa że wilk Krzysztof R. karę poniesie i jeśli palestra nasza jeszcze parę zdegenerowanych wilków posiada to wierzę ze to początek dobrego....dziekujezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Adwokat ......ha....zabrać możliwość wykonywania zawodu i do kicia!!!

  LUKAS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 21

  Co się dzieje...kryzys nie tylko ekonmiczny ale takze moralny....Kościół, władza, prawo nic nie działa w Zielonej Wyspie dla wybranych. zabrać możliwość wykonywania zawodu i do kicia!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  paplaczyk wcale nie lepszy

  Eva (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 38

  żałosne towarzystwo razem z p. dembską i tym ich aplikancikiem niejakim paplaczykiem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie przesadzajcie

  Czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 11

  Nie przesadzajcie z tymi oskarżeniami. Zaraz zaczną pojawiać się kolejne nazwiska adwokatów i po co to komu. Z tym Paplaczykiem to jakiś osobisty uraz? Fakt, może facet przegina w występami w tv,...rozwiń całość

  Nie przesadzajcie z tymi oskarżeniami. Zaraz zaczną pojawiać się kolejne nazwiska adwokatów i po co to komu. Z tym Paplaczykiem to jakiś osobisty uraz? Fakt, może facet przegina w występami w tv, ale jego nazwisko nie przewija się przecież w żadnej sprawie w negatywnym kontekście. Chyba za daleko idące są niektóre komentarze..zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oj tam, oj tam

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 66 / 37

  Wielka mi nowość, kolejny "śliski" adwokacina... robił za małe wałki i za "głośno" więc go usnęli, żeby w ciszy robić grube wały.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo