MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie lotnisko Ławica zbuduje nowoczesną infrastrukturę wodorową. Grupa robocza działa

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Do udziału w projektowanym zadaniu, którego partnerem wiodącym jest Port Lotniczy w Hamburgu, poznański Port Lotniczy został zaproszony w połowie 2022 roku.
Do udziału w projektowanym zadaniu, którego partnerem wiodącym jest Port Lotniczy w Hamburgu, poznański Port Lotniczy został zaproszony w połowie 2022 roku.
Port lotniczy Poznań-Ławica, jako jedyny w Polsce, bierze udział w projektowanym zadaniu pod nazwą BSR Hydrogen Air Transport. – Istotą tego projektu jest stworzenie ram organizacyjno-prawnych dla nowoczesnego nośnika energii, jakim jest wodór i jego użycia w operacjach lotniczych – tłumaczy Błażej Patryn, rzecznik prasowy poznańskiej Ławicy, która gościła we wtorek przedstawicieli innych portów lotniczych biorących udział w projekcie.

Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027, do którego dołączyło poznańskie lotnisko, jest transnarodowym programem unijnym.

Program realizowany jest na obszarze dziewięciu krajów, z których osiem to państwa członkowskie UE (Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Polska, Szwecja i część Niemiec) oraz część Norwegii. Program skierowany jest do władz publicznych, organizacji wspierających biznes, wyspecjalizowanych agencji oraz dostawców infrastruktury i usług publicznych, jako głównych podmiotów odpowiedzialnych za transformację w kierunku odporniejszego i bardziej innowacyjnego regionu. Projekty realizowane są obligatoryjnie przez międzynarodowe konsorcja partnerskie.

Poznański port ma ambicje

W ocenie władz poznańskiej Ławicy, poznański Port Lotniczy, jako jedno z wiodących lotnisk regionalnych w Polsce, ma ambicję stać się wzorem do naśladowania dla innych polskich lotnisk w zakresie tworzenia perspektywicznych ram dla rozwoju infrastruktury wodorowej na lotniskach, które będą obsługiwać samoloty wodorowe, jak również dla ekologicznej działalności własnej.

– Jako wkład partnerski do projektu, Port będzie uczestniczył w wypracowaniu standardów produkcji, przechowywania i dostarczania paliwa wodorowego do samolotów i pojazdów obsługi lotniskowej; opracuje jednorodny model CSR portów lotniczych, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa wprowadzania paliwa wodorowego i eliminacji potencjalnych zagrożeń. Jako partner projektu Port Lotniczy Poznań ponadto przygotuje model zarządzania wiedzą (system teleinformatyczny), w celu dalszego wykorzystania i zastosowania rozwiązań wypracowanych w ramach projektu - wyjaśnia Błażej Patryn, rzecznik prasowy poznańskiej Ławicy.

Budżet projektu to blisko 380 tysięcy euro

Do udziału w projektowanym zadaniu, którego partnerem wiodącym jest Port Lotniczy w Hamburgu, poznański port lotniczy został zaproszony w połowie 2022 roku.

Budżet projektu dla Portu Lotniczego Poznań wynosi 377 919,24 euro, w tym 20% wkładu własnego (75 583,85 EUR). Ponadto niezbędnym jest poniesienie wydatku 6000 EUR netto na rzecz firmy HPC Hamburg Port Consulting GmbH obsługującej cały proces przygotowania i aplikacji projektu. Czas trwania projektu to 36 miesięcy po zatwierdzeniu go przez instytucję zarządzającą

– wylicza Błażej Patryn.

Spotkanie grupy roboczej w Poznaniu

We wtorek w Poznaniu odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli portów lotniczych biorących udział w projekcie. Oprócz spółki Port Lotniczy Poznań-Ławica, porty lotnicze reprezentowane są w nim przez litewski Lithuanian Airports (Wilno, Kowno, Połąga), łotewski Riga Internationa Airport (Ryga), estoński Tallinn Airport (Tallinn), fiński Finavia Corporation – Finnish Airports (20 lotnisk), szwedzki Växjö Smaland Airport (Växjö), niemiecki Lübeck Airport (Lubeka) oraz Flughafen Hamburg GmbH (Hamburg), który pełni rolę partnera prowadzącego.

– Rolą grupy roboczej, której przedstawicieli mamy okazję gościć jest wypracowanie modelu współpracy dla branży lotniczej samolotowej. Budżet dla portu lotniczego w Poznaniu w ramach realizowanego projektu wynosi około 380 tysięcy euro

– dodaje rzecznik prasowy poznańskiego portu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski