MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie podwórka odzyskają blask

Błażej Dąbkowski
Poznańskie podwórka odzyskają blask
Poznańskie podwórka odzyskają blask Adrian Wykrota
200 tys. zł otrzymają wspólnoty mieszkaniowe ze śródmieścia, które w tym roku wzięły udział w programie "Przyjazne Podwórko".

200 tys. zł rozdzielono wśród wspólnot mieszkaniowych na rewitalizację podwórek w śródmieściu. Wszystko w ramach realizowanego od 2013 r. programu „Przyjazne podwórko”. W tym roku prace odbędą się na sześciu z nich, znajdujących się przy ul. 23 lutego 4-6, Chłapowskiego 25, Działyńskich 11ab, Kossaka 4-6, Małeckiego 10 oraz Reja 2. Ta ostatnia uzyskała dofinansowanie już po raz drugi. Po tym jak w latach ubiegłych udało się wymienić nawierzchnię podwórza, teraz za blisko 40 tys zł (dofinansowanie wyniesie ponad 19 tys. zł) powstanie wiata na rowery wraz ze stojakami, zostaną zamontowane ławki oraz kosze na śmieci.

– Nasz fundusz remontowy jest ograniczony, dlatego program był istotnym impulsem, by podwórko stało się dla mieszkańców jednym z priorytetów. Na wiosnę pojawią się tu krzewy, powstanie też kącik dla dzieci – mówi Wojciech Augustyniak, członek zarządu wspólnoty.

Największy zakres prac zaplanowano jednak na podwórku przy ul. Chłapowskiego 25, gdzie wspólnota chce wydać tam ponad 120 tys. zł (współfinansowanie na poziomie 40 tys. zł). Za te środki powstaną miejsca parkingowe, chodniki, przebudowany zostanie zasiek na odpady i odbędzie się remont studzienek kanalizacji deszczowej.

W tym roku do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych łącznie wpłynęło 10 wniosków od wspólnot ze Starego Miasta, Wildy, Łazarza oraz Jeżyc. Tylko jeden z nich nie spełniał wymogów formalnych, bowiem nie dotyczył przedsięwzięcia zaplanowanego na gruncie komunalnym.

– Udział w programie nie jest oczywiście jedyną formą wspierania wspólnot, bo te mają do dyspozycji m.in. dotacje konserwatorskie – przypomina Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. Dodaje też, że udział w „Przyjaznym podwórku” to często impuls do sąsiedzkiej współpracy. – To motywuje ich do wspólnego pisania wniosków, a w kolejnych tygodniach doglądania ich realizacji.

Obecnie program skierowany jest do wspólnot z osiedli Stare Miasto, Jeżyce, Św. Łazarz, Wilda i Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria. Koszty przedsięwzięć na podwórkach ponoszone są przez miasto i wspólnoty w równym wymiarze. – Program się sprawdził, dlatego będziemy go nadal wspierać – podsumowuje Arkadiusz Stasica, prezes ZKZL.

ZOBACZ TEŻ:

Mieszkanie Plus. Program dobrze oceniają deweloperzy

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski