Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

POZytywny POZnań: Upiększanie miasta zaczęło się na Facebooku

Błażej Dąbkowski
POZytywny POZnań: Upiększanie miasta zaczęło się na Facebooku
POZytywny POZnań: Upiększanie miasta zaczęło się na Facebooku Youtube
Maria Sokolnicka-Guzek od początku roku prosiła Estradę Poznańską o odświeżenie szachownic na placu Wolności, Dorota Bonk-Hammermeister nie mogła znieść widoku nielegalnych reklam na Wildzie, a Cezary Brudka braku stojaków rowerowych przy budynku Uniwersytetu Ekonomicznego.

Zamiast czekać na pomoc instytucji, poznańscy społecznicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i przyłączyli się do inicjatywy POZytywny POZnań, zapoczątkowanej na Facebooku przez członków i sympatyków Stowarzyszenia Prawo do Miasta. Cezary Brudka złożył pismo do rektora uczelni, Dorota Bonk-Hammermeister zerwała reklamy ze słupa trakcyjnego, a Maria Sokolnicka-Guzek odnowiła szachownicę. Każdy z nich nagrał film, jak ulepsza stolicę Wielkopolski, wrzucił go dosieci, po czym... nominował kolejnych mieszkańców. Jedni, po otrzymaniu nominacji, wysprzątali zagajnik, inni plaże przy Jeziorze Kierskim.

POZytywnyPOZnań - Szorowanie wiaty

- Sama akcja jest odpowiedzią na malkontencką postawę wielu poznaniaków. "Nic się nie da zrobić", "To jest beznadziejne", "Nikt nie chce się zająć moim problemem"... Chcemy pokazać, że się da - tłumaczy Edgar Drozdowski, koordynator. Dodaje, że inicjatywa przypominająca swoimi zasadami popularne Ice Bucket Challenge ma być zaproszeniem do rozmowy na temat miasta.

POZytywny POZnań - czyszczenie słupa

- Nie ma to być nudna debata czy kolejne polityczne przepychanki. Chcemy, aby w tę dyskusję włączyli się sami mieszkańcy. A najlepiej jak zaczną działać - zachęca Drozdowski. Pomysłodawcy uważają, że uda im się zachęcić poznaniaków do włączenia się do akcji POZytywny POZnań. Jak sami podkreślają, wystarczą dobre chęci, bo każdy może zostać bohaterem w swojej dzielnicy.

Pozytywny Poznań - chwasty przy Starym Browarze

- Wierzymy w inwencję mieszkańców. Wszystko to, co pozytywnie wpłynie na jakąś część miasta, jest mile widziane. Może to być posprzątanie podwórka, zorganizowanie czasu wolnego dla dzieci, pomalowanie brudnego muru - tłumaczy pomysłodawca.
Społecznicy przy pomocy filmiku do akcji zaprosili także urzędników. Michał Przybylski, wokalista zespołu Rust i twórca Strefy Kultury Good Time Radio zwrócił się o to do zastępcy dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania i byłego dziennikarza "Głosu", Marcina Kostaszuka.

- Filmiku, muszę przyznać, jeszcze nie widziałem, ale sama inicjatywa podoba mi się - przyznaje Marcin Kostaszuk. - Dla miasta tak naprawdę pracuję 24 godziny na dobę, bo moim pracodawcą stali się w tej chwili mieszkańcy, więc trudno byłoby mi coś nagrać - dodaje.

Aby wziąć udział w poznańskim odpowiedniku Ice Bucket Challenge, wystarczy nagrać telefonem film, który nie przekracza 2 minut, zamieścić go na Facebooku i zaprosić do zabawy 3 kolejne osoby.

Więcej filmów z akcji POZtywny POZnań znajdziesz tutaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski