MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca chroniona już nie pod parasolem

Maciej Roik
Rośnie liczba bezrobotnych niepełnosprawnych, a ofert pracy ubywa
Rośnie liczba bezrobotnych niepełnosprawnych, a ofert pracy ubywa R. Królak
Do czerwca tego roku 500 osób niepełnosprawnych z 1300 zatrudnionych w Inter Groclin Auto oraz Inter Groclin Trading straci pracę. W mniejszych wielkopolskich zakładach pracy chronionej paniki jeszcze nie ma, ale właściciele obcinają pracownikom godziny i czekają na rozwój sytuacji. W razie konieczności nie wykluczając drastycznych rozwiązań.

Przyczyną redukcji etatów w wielkopolskich firmach jest niekorzystna sytuacja gospodarcza, a także znowelizowana ustawa o zatrudnieniu bezrobotnych. Według Marcina Matysiaka, dyrektora personalnego Inter Groclin Auto, do zwolnień musiało dojść, a gospodarcza zapaść tylko je przyspieszyła. - Nawet gdyby kryzys nie uderzył w naszą firmę z taką siłą, i tak bylibyśmy zmuszeni do redukcji pracowników. Wpływają na to zmiany w systemie dofinansowania do osób niepełnosprawnych. Zatrudnianie ich staje się coraz mniej opłacalne - mówi.

Pracownicy, usunięci w ramach zwolnień grupowych dostaną odprawę w wysokości od jednego do trzech wynagrodzeń. Ze znalezieniem pracy mogą mieć duży problem, bo liczba ofert stale maleje.

W mniejszych zakładach lawina zwolnień jeszcze nie ruszyła, ale coraz gorsza sytuacja martwi właścicieli. - Jeszcze nie odczuwamy spadku zamówień, więc o zwolnieniach nie myślimy. Latem wielu pracownikom kończą się jednak umowy i jak będzie konieczne, to części z nich podziękujemy za współpracę - mówi Jarosław Wojciechowski, prezes Wielobranżowej Spółdzielni Inwalidów w Wągrowcu.

Jak udało nam się ustalić, wielu pracodawców skupionych w wielkopolskim oddziale Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, już planuje redukcje. Mają one objąć od kilku do kilkudziesięciu osób w poszczególnych zakładach. Winę za taki stan rzeczy oprócz gospodarczej zapaści, ponosi nowelizacja ustawy o zatrudnieniu bezrobotnych. Uderza ona szczególnie w zakłady pracy chronionej, które dotychczas cieszyły się wieloma przywilejami.

Ustawa zakłada, że od 2010 roku, dofinansowanie dla zakładów pracy chronionej, zostanie zrównane z tym, które jest przyznawane innym przedsiębiorstwom. Badania przeprowadzone w lipcu zeszłego roku potwierdzały, że w razie wejścia w życie proponowanych zmian, ruszy fala zwolnień niepełnosprawnych. Jak się okazuje, czarny scenariusz już jest częściowo realizowany.
Liczba niepełnosprawnych bezrobotnych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu, wzrosła od grudnia 2008 o około 5 proc.

Podobnie jest w biurze pośrednictwa pracy przy wielkopolskim oddziale POPON. W ostatnich miesiącach przeżywa ono prawdziwe oblężenie. - Pogłębiające się kłopoty na rynku pracy widocznie uderzyły w niepełnosprawnych. Obserwujemy stały wzrost bezrobotnych - mówi dyrektor wielkopolskiego oddziału POPON Anna Skupień. 60-letni pan Andrzej stracił pracę w lutym i od kilku tygodni stara się znaleźć nową. - Zlikwidowano parking, na którym pracowałem i regularnie przychodzę do biura pośrednictwa. Ofert jest jednak coraz mniej, więc nie wiem, kiedy znajdę nową - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski