MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy zapłacą mniej. Opłaty za ciepło niższe o 25 procent w Ostrowie Wielkopolskim

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Obecnie ostrowianie płacą 117 zł za każdy GJ (gigadżul) wyprodukowanej i dostarczonej energii cieplnej, ale w sezonie 2025/2026 ceny mają spaść do 49 zł/GJ.
Obecnie ostrowianie płacą 117 zł za każdy GJ (gigadżul) wyprodukowanej i dostarczonej energii cieplnej, ale w sezonie 2025/2026 ceny mają spaść do 49 zł/GJ. Piotr Krzyżanowski/zdjęcie ilustracyjne
Od środy ostrowianie zapłacą mniej za ciepłą wodę użytkową i ciepło w okresie grzewczym. Koszt gigadżula będzie niższy o blisko 25 procent – poinformował w środę wydział prasowy ostrowskiego magistratu. Docelowo obniżka ma sięgnąć 50 procent.

Po blisko 10 miesiącach oczekiwań poznański oddział Urzędu Regulacji Energetyki wydał pozytywną decyzję w sprawie obniżenia taryfy za ciepło. Nowa taryfa dla mieszkańców Ostrowa Wlkp. zaczyna obowiązywać od dziś.

Prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego Mariusz Bolach przypomniał, że pierwszy wniosek o obniżenie taryfy został złożony 29 czerwca 2023 roku.

- W tym czasie - o czym wielokrotnie informowaliśmy - otrzymaliśmy pięć wezwań merytorycznych oraz jedno wezwanie dotyczące opłaty za udzielenie pełnomocnictwa prokurentowi spółki. Ostatecznie zmuszeni zostaliśmy do złożenia skargi na przeciągającą się decyzję oddziału URE do Prezesa URE w Warszawie - powiedział.

Decyzja o nowej taryfie miała zapaść 9 lutego, ponieważ tak się nie stało, spółka opracowała program pomocowy dla mieszkańców, który objął okres rozliczeniowy od stycznia do kwietnia br. Obniżka cen za ciepło, do czasu obniżenia taryfy przez URE, wynosiła 23 proc.

Z programu pomocowego skorzystało ponad 800 osób, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej, przewlekle chore, samotne, z niepełnosprawnościami, renciści i emeryci, osoby pozbawione opieki. Dzięki programowi ich rachunku były niższe o średnio 120 złotych.

W kwietniu prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek wysłała list otwarty do wielkopolskich parlamentarzystów z prośbą o interwencję w sprawie przedłużającej się procedury. Ostatecznie pozytywna decyzja została wydana 26 kwietnia.

Energia od OZC – jak podkreślił Bolach - to nie tylko ciepło w grzejnikach. Spółka dostarcza również ciepłą wodę użytkową. To oznacza, że mieszkańcy Ostrowa Wlkp. mogą spodziewać się obniżenia swoich rachunków za ciepłą wodę do celów użytkowych o 25 procent.

Ceny za ciepło w mieście – jak informowała w lutym PAP prezydent Beata Klimek - spadną do 2025 r. o ponad 50 procent. Miasto wygrało premię kogeneracyjną w wysokości 36 mln zł rocznie, którą będzie dostawać przez 15 lat.

Spółka opracowała kompletną strategię energetyczną i z czterema projektami przystąpiła w 2023 r. do aukcji kogeneracyjnej, przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki. Ostrowski zakład znalazł się wśród wygranych kilkunastu innych zakładów w całej Polsce. Dzięki temu OZC otrzyma łącznie premię w wysokości ponad 500 mln zł.

Ta premia – zdaniem prezydent - pozwoli m. in. na przeprowadzenie takich inwestycji w spółce, które w efekcie wpłyną na diametralną obniżkę cen za ciepło. Obniżka cen obejmie wszystkich obiorców - mieszkańców, jednoosobowych działalności gospodarczych oraz przedsiębiorstw.

Obecnie ostrowianie płacą 117 zł za każdy GJ (gigadżul) wyprodukowanej i dostarczonej energii cieplnej, ale w sezonie 2025/2026 ceny mają spaść do 49 zł/GJ.

Planem OZC-u w najbliższych latach ma być całkowite odejście od węgla. Dzięki temu - jak wyjaśniła klimek - spółka odejdzie od płatności za certyfikaty CO2.

Kogeneracja polega na wytwarzaniu jednocześnie energii elektrycznej i ciepła. Sprawność energetyczna źródła kogeneracyjnego może przekraczać 80 proc., podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w klasycznej elektrowni to nie więcej niż 50 procent.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Park Sołacki. Na zdjęciu widoczna restauracja. Następne zdjęcie ---->

Oto park Sołacki kilkadziesiąt lat temu. Tak kiedyś wyglądał...

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy zapłacą mniej. Opłaty za ciepło niższe o 25 procent w Ostrowie Wielkopolskim - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski