MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego i radny powiatu jarocińskiego skazani za korupcję polityczną

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Mieli bardzo luźne podejście do gospodarowania mieniem publicznym – ogłosił Sąd Okręgowy w Kaliszu, który skazał wiceprezydenta Ostrowa Wlkp. i radnego powiatu jarocińskiego za korupcję polityczną
Mieli bardzo luźne podejście do gospodarowania mieniem publicznym – ogłosił Sąd Okręgowy w Kaliszu, który skazał wiceprezydenta Ostrowa Wlkp. i radnego powiatu jarocińskiego za korupcję polityczną Leszek Szymański
W środę Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał wyrok w sprawie przeciwko obecnemu wiceprezydentowi Ostrowa Wielkopolskiego. Zarzut dotyczył lat 2012-2014, kiedy to Mikołaj Kostka miał przekraczać swoje uprawnienia i osiągać w wyniku tego korzyści majątkowe. Wyrok jest jednak nieprawomocny, a wiceprezydent chce się odwołać.

22 maja Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał wyrok w sprawie przeciwko w sprawie dotyczącej byłych władz Jarocina i pracowników gminnej spółki - Zakładu Gospodarowania Odpadami w tym mieście (obecnie Wielkopolskie Centrum Recyklingu).

Na ławie oskarżonych zasiedli m.in. Stanisław Martuzalski, burmistrz Jarocina w latach 2011-2014, a obecnie radny powiatowy w Jarocinie, Mikołaj Kostka, jego ówczesny zastępca, który teraz jest wiceprezydentem Ostrowa Wlkp., były prezes ZGO Mariusz Z., księgowa zakładu Violetta G.

Jak podaje PAP, sprawa ujrzała światło dzienne w 2014 r., kiedy w wyniku wyborów samorządowych burmistrzem Jarocina został Adam Pawlicki. Jedną z pierwszych jego decyzji było odwołanie ze stanowiska prezesa ZGO Mariusza Z. i zawiadomienie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę gminnej spółki. Po siedmiu latach śledztwa akta trafiły do Sądu Okręgowego w Kaliszu, wyrok zapadł po kolejnych trzech latach.

Prokuratura postawiła zarzuty dotyczące korupcji politycznej i gospodarczej. Najwięcej zarzutów usłyszał były prezes ZGO, m.in. zawierania nieuzasadnionych ekonomicznie umów na obsługę prawną i umów o pracę z fikcyjnymi pracownikami, zatwierdzania płatności za usługi, których w rzeczywistości nie wykonano. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, ale odmówił składania wyjaśnień.

Sąd skazał go na 2 lata i 6 miesięcy bezwzględnego więzienia, 10 tys. zł grzywny, zwrot 150 tys. zł na rzecz WCR. Orzekł też zakaz zajmowania stanowisk związanych z gospodarowaniem mieniem państwowym i samorządowym, a także stanowisk w spółkach prawa handlowego przez 5 lat.

Była księgowa zakładu Violetta G. nie przyznała się do zarzutów. Sąd nie dał jednak wiary jej wyjaśnieniom i skazał ją za podżeganie prezesa do nadużycia uprawnień i wyrządzenia spółce szkody finansowej. Usłyszała wyrok 2 lat więzienia, grzywny 10 tys. zł, obowiązku naprawienia szkody przez zwrot na rzecz WCR 85 tys. zł.

Do zarzutów nie przyznali się także były burmistrz Jarocina Stanisław Martuzalski i jego ówczesny zastępca Mikołaj Kostka. Obaj zostali skazani za przekroczenie uprawnień. Zdaniem sądu, wykorzystując podległość prezesa ZGO, nakłonili go do zatrudnienia w spółce wskazanych przez nich osób.

Sąd wymierzył im takie same wyroki: po roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata, grzywnę 10 tys. zł i zakaz zajmowania stanowisk związanych z gospodarowaniem mieniem państwowym i samorządowym, a także stanowisk w spółkach prawa handlowego przez 2 lata.

Martuzalski – jak powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Dorota Wojtkowiak–Mielicka - kazał prezesowi ZGO zatrudnić wskazaną przez niego osobę. Działo się to w czasie, gdy gmina Śrem podjęła decyzje o przystąpieniu do spółki ZGO. Udział tej gminy był niezbędny do uzyskania przez ZGO dotacji unijnej i kontynuowania rozbudowy zakładu.

- Ówczesny burmistrz Śremu powiedział, że może rozważyć propozycję przystąpienia do spółki, choć zaznaczył, że ma kontrpropozycję z Leszna. Miał dać do zrozumienia, że korzystne byłoby zatrudnienie w ZGO Marka W., bo wtedy nie będzie on kandydował na burmistrza Śremu i nie będzie jego kontrkandydatem w wyborach. Rzeczywiście Marek W. w tych wyborach na burmistrza Śremu jako kandydat nie wystąpił, a został zatrudniony w ZGO z wynagrodzeniem w wysokości 8 tys. zł – powiedziała sędzia.

Zdaniem sądu o zatrudnieniu mężczyzny zdecydował układ polityczny - dostał etat bez konkursu i był fikcyjnym pracownikiem, ponieważ nie wykonywał żadnej pracy dla ZGO.

- Nie było żadnego powodu, bez politycznego uzasadnienia, żeby go zatrudnić. Twierdzono, że Marek W. został zatrudniony, żeby pilnować interesów Śremu w ZGO, choć jak dowiódł sąd, gmina nie była jeszcze wśród udziałowców spółki, w związku z czym nie było czego nadzorować – powiedziała sędzia.

Natomiast Mikołaj Kostka – jak stwierdził sąd - przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że podczas samorządowej kampanii wyborczej doprowadził do zatrudnienia w ZGO Miłosza B. Okazało się, że mężczyzna jednak nigdy tam pracy nie podjął.

- Nakłonił też prezesa ZGO do zatwierdzenia umowy z osobą, która miała wykonać zlecenie na rzecz ZGO za 12 tys. zł. Z podtekstu umowy zleconej mailem wynikało, że chodzi o współfinansowanie kampanii wyborczej Martuzalskiego – powiedziała.

Zdaniem sądu "oskarżeni mieli bardzo luźne podejście do gospodarowania mieniem publicznym".

Martuzalski po ogłoszeniu wyroku powiedział PAP, że nie zgadza się z jego treścią. Oświadczył, że wyrok jest oparty na pomówieniu jednej osoby i jest "absurdalny". Zapowiedział złożenie apelacji.

Wyrok jednak jest nieprawomocny, a kostka planuje się odwołać. Władze miasta wydały też oświadczenie.

- W związku z ogłoszeniem wyroku 22 maja br. przez Sąd I instancji Sądu Okręgowego w Kaliszu, informujemy, że Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego zamierza złożyć odwołanie do Sądu II instancji i dalej dowodzić swojej niewinności. Ponieważ wyrok jest nieprawomocny, prezydent Beata Klimek, zamierza kontynuować współpracę z zastępcą prezydenta Mikołajem Kostką do czasu ogłoszenia prawomocnego wyroku. Wyrok Sądu Okręgowego w Kaliszu, I instancji, jest nieprawomocny - pisze w oświadczeniu Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim.

PAP

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Arboretum Kórnickie jest częścią Instytutu Dendrologii PAN. Jest to najstarsze Arboretum w Polsce.

Zobacz dalej -->

Wycieczki tylko godzinę drogi od Poznania. Oto ciekawe miejs...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski