Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo pogrzebowe: nadchodzą zmiany! Jak będą wyglądać usługi pogrzebowe? Czy zmarli na COVID-19 będą musieli być skremowani?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Wprowadzenie elektronicznej karty zgonów, powołanie instytucji koronera czy zniesienie tzw. odprawy konsularnej w przypadku zmarłych za granicą. To tylko wybrane rozwiązania, które znajdą się w nowelizacji ustawy o prawie pogrzebowym. Walczyli o nie szczególnie przedstawiciele Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.
Wprowadzenie elektronicznej karty zgonów, powołanie instytucji koronera czy zniesienie tzw. odprawy konsularnej w przypadku zmarłych za granicą. To tylko wybrane rozwiązania, które znajdą się w nowelizacji ustawy o prawie pogrzebowym. Walczyli o nie szczególnie przedstawiciele Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Andrzej J. Gojke
Wprowadzenie elektronicznej karty zgonów, powołanie instytucji koronera czy zniesienie tzw. odprawy konsularnej w przypadku zmarłych za granicą. To tylko wybrane rozwiązania, które znajdą się w nowelizacji ustawy o prawie pogrzebowym. Walczyli o nie szczególnie przedstawiciele Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Czy zmarli na COVID-19 będą musieli być skremowani?

Kiedy zmiany w prawie pogrzebowym?

Do końca roku mają potrwać rządowe prace nad nowelizacją ustawy, dotyczącej prawa pogrzebowego, potem projekt przejdzie do sejmu. Zostanie wprowadzonych dużo zmian, które poprawią i uporządkują działania firm pogrzebowych w kraju.

Usługi pogrzebowe w pandemii COVID-19

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do znacznego wzrostu zgonów oraz zwiększonego zapotrzebowania na usługi pogrzebowe. Okazało się jednak, że wiele firm w tym czasie działało nieprawidłowo.

Według Roberta Czyżaka, prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, w oficjalnym komunikacie PIBP, po nadejściu pandemii do przygotowywania pogrzebu i samej ceremonii angażowane były osoby niebędące formalnie pracownikami firm pogrzebowych. Nie posiadały one specjalistycznej wiedzy czy nawet wystarczającego zabezpieczenia przed zakażeniem się koronawirusem.

Czyżak podkreśla, że wiele firm pogrzebowych nie dysponuje odpowiednim zapleczem, np. nie posiada własnej chłodni na zwłoki. Jak dodaje, zdarzało się, że niektóre przedsiębiorstwa decydowały się na korzystanie z prosektoriów szpitalnych, czasami bez zgody dyrekcji szpitala, albo trzymały zwłoki w karawanach, stodołach i garażach.

Obowiązkowa kremacja zmarłych na COVID-19?

Istotnym wątkiem w kontekście usług pogrzebowych podczas pandemii jest również sposób chowania zmarłych na COVID-19.

W kwietniu 2020 roku Minister Zdrowia wydał rozporządzenie o postępowaniu ze zwłokami osób zmarłych na koronawirusa. Wśród zaleceń jest m.in. mowa o umieszczaniu ich w ochronnym, szczelnym worku. Przeciwni temu są członkowie Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, którzy w tej sprawie korespondowali m.in. z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Postulowaliśmy i dalej postulujemy, by ciała osób zmarłych na COVID-19 poddawać kremacji. Będzie to bezpieczniejsze dla wszystkich. Jeżeli włożymy zwłoki do worka i tak pochowamy, to za jakieś 15-20 lat będziemy mieć w środku być może galaretę, a nie rozłożone ciało

– mówi Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

Dodaje:

Nie wiemy, czy za 20 lat, gdy otworzymy ten worek, nie dojdzie do sytuacji podobnej do tej, gdy ludzie wyjmowali ciała faraonów. W ciągu miesiąca umierali wszyscy, którzy byli przy tym otwarciu.

Podkreśla również, że wkładanie worków, które rozkładają się przez kilkaset lat, do ziemi jest zanieczyszczaniem środowiska. Podobnie jak umieszczanie ciała, przeznaczonego na kremację, do dwóch plastikowych worków.

Najlepszym rozwiązaniem byłaby kremacja, ale bez worków plastikowych

– uważa Wolicki.

Niestety, do tej pory nie wprowadzono żadnych zmian w tej kwestii.

Zmiany w usługach pogrzebowych

Polska Izba Branży Pogrzebowej, zauważając wiele nieprawidłowości w wykonywaniu usług pogrzebowych, zdecydowała się włączyć w prace nad nowelizacją ustawy, która od wielu lat nie była w żaden sposób modyfikowana. W prawie pogrzebowym mają zostać wprowadzone liczne zmiany, których głównym celem jest poprawa jakości takich usług.

Przede wszystkim ma zostać uregulowane funkcjonowanie domów pogrzebowych. Oznacza to określenie konkretnej ich lokalizacji i niezbędnych wymogów, które muszą spełniać, np. dotyczących posiadania odpowiedniego zaplecza, umożliwiającego przygotowanie zmarłego do pochówku, urządzeń chłodniczych czy specjalistycznego samochodu do przewożenia ciał.

Co więcej, wprowadzone mają zostać e-karty zgonu. Dzięki niej bliscy osoby zmarłej np. w szpitalu czy hospicjum nie będą musieli osobiście odbierać dokumentów stwierdzających zgon. Taka elektroniczna karta zostałaby wysłana bezpośrednio do urzędu stanu cywilnego.

Dr Agnieszka Stempin specjalizuje się m. in. w okresie wczesnego średniowiecza.

Wierzenia dawnych Wielkopolan i znaczenie „pochówków antywam...

Zniesiony ma być również obowiązek tzw. odprawy konsularnej w polskich placówkach dyplomatycznych w przypadku przewozu ciał zmarłych z zagranicy.

Ponadto uregulowane zostaną kwestie dotyczące lokalizacji i funkcjonowania krematoriów. Przede wszystkim ma zostać wprowadzony obowiązek raportowania do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska informacji o emisji spalin. Kolejną zmianą będzie konieczność kremacji w trumnach z materiałów łatwopalnych, tzn. nielakierowanych drewnianych. Takie działanie ma przyczynić się do odejścia od trumien kartonowych, które, według przedstawicieli PIBP, zawierają szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi związki chemiczne, m.in. arsen. Obowiązkowe ma być też znakowanie trumien niepalnym znakiem z nazwą krematorium i numerem porządkowym kremacji. Będzie to stanowić dowód w kontekście pytań bliskich o autentyczność przekazywanych im prochów zmarłych osób.

Środowisko branży pogrzebowej wielokrotnie poruszało kwestie związane z koronerem, czyli urzędnikiem odpowiedzialnym m.in. za badanie nagłych zgonów. Taka instytucja również ma zostać wprowadzona, by nie było konieczne kilku lub nawet kilkunastogodzinne czekanie na stwierdzenie zgonu u osoby, która zmarła poza szpitalem czy ośrodkiem opieki społecznej.

Regulacji ma zostać poddana też liczba pracowników. Polska Izba Branży Pogrzebowej zaproponowała minimalne zatrudnienie czterech osób. Taki zapis, zdaniem przedstawicieli PIBP, umożliwi kontrolę i bezpieczeństwo wykonywanych czynności.

Pandemia to czas, w którym oszuści działają równie intensywnie, jak zwykle. Poznańscy policjanci ostrzegają: przestępcy często wybierają na swoje ofiary seniorów i seniorki. Dlatego warto poznać ich metody, by nie dać się okraść. Prezentujemy najczęściej stosowane przez oszustów metody. Przejdź do galerii---------->

Poznańscy policjanci apelują: seniorze, nie daj się oszustom...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski