Prof. Jan Węglarz - Honorowy informatyk Poznania

  Prof. Jan Węglarz - Honorowy informatyk Poznania

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania otrzyma w tym roku prof. Jan Węglarz, wybitny informatyk, laureat polskiego „Nobla”, współtwórca Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej.
  Prof. Jan Węglarz, dyrektor Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej

  Prof. Jan Węglarz, dyrektor Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej ©Waldemar Wylegalski

  W dzieciństwie chciał być śpiewakiem operowym, a został znanym naukowcem. - Śpiewa jednak na różnego rodzaju uroczystościach w gronie znajomych - przyznaje informatyk, prof. Roman Słowiński, dawny uczeń, a dziś przyjaciel prof. Jana Węglarza i prezes Poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk.

  - Co to za piosenki? „O mój rozmarynie” albo „Przybyli ułani pod okienko” - mówi z kolei prof. Jacek Błażewicz, on też kiedyś był uczniem prof. Węglarza, dziś wspólnie kierują Instytutem Informatyki Politechniki Poznańskiej.

  To profesorowi Janowi Węglarzowi politechnika zawdzięcza Wydział Informatyki. On sam ukończył Wydział Elektryczny, na kierunku automatyka.
  Już będąc asystentem wyłowił trzech najzdolniejszych studentów: Romana Słowińskiego, Jacka Błażewicza oraz Wojciecha Cellarego. Wziął ich pod opiekę, organizował dodatkowe wykłady. - Ciążyliśmy już wówczas w kierunku informatyki. Miałem zamiar studiować matematykę. Jan Węglarz właśnie kończył ten kierunek, więc stwierdził, że cała matematyka nie jest nam potrzebna. Uznał, że wybierze odpowiednie zagadnienia i sam będzie nas uczył - wspomina prof. Słowiński.

  - On ma taki rys opiekuńczy. Myślę, że wyciągnął to z domu. Jego ojciec, Józef Węglarz, również był profesorem na politechnice. Był oficerem Wojska Polskiego, a kiedy trafił w czasie wojny do oflagu, wziął pod opiekę innych, mniej odpornych na stres i szkolił ich w zakresie wiedzy o maszynach elektrycznych. Potem niektórzy z nich, razem z nim, tworzyli katedrę maszyn elektrycznych na politechnice. Sam Węglarz był wieloletnim dziekanem Wydziału Elektrycznego. Jednym słowem młody Węglarz pewne cechy wyniósł z domu - opowiada prof. Jacek Błażewicz.

  Prof. Jan Węglarz był promotorem doktoratów całej wspomnianej trójki. Z czasem odszedł od nich Wojciech Cellary - dziś profesor na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. A pozostali, razem z nim, tworzyli Wydział Informatyki Politechniki Poznańskiej. Wszyscy nadal tam pracują.
  1 3 4 5 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo