Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Skubiszewski ma swoje rondo i gabinet w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Karolina Koziolek
Prof. Władysław Bartoszewski wspominał współpracę z byłym ministrem spraw zagranicznych prof. Skubiszewskim i przeciął wstęgę otwierając jego gabinet w Instytucie Zachodnim przy ul. Mostowej
Prof. Władysław Bartoszewski wspominał współpracę z byłym ministrem spraw zagranicznych prof. Skubiszewskim i przeciął wstęgę otwierając jego gabinet w Instytucie Zachodnim przy ul. Mostowej Grzegorz Dembiński
Rondo u zbiegu ulic Grunwaldzkiej, Smoluchowskiego i Jawornickiej zyskało imię prof. Krzysztofa Skubiszewskiego, a jedna z sal Instytutu Zachodniego przy Mostowej została zamieniona w jego dawny gabinet. Uroczystości wpisały się w obchody 70-lecia instytutu.

Prof. Skubiszewski skonstruował pierwszą koncepcję współpracy polsko-niemieckiej i przedstawił ją w 1990 r. właśnie w Poznaniu. Był ministrem spraw zagranicznych pięciu kolejnych rządów rodzącej się w Polsce demokracji. Teraz wszelkie dokumenty, notatki i jego prace badawcze znalazły się w gabinecie na pierwszym piętrze Instytutu Zachodniego.

- Wiernie odtworzono pokój, w którym profesor pracował. Jest jego biurko, fotel, obrazy przedstawiające portrety rodziców - wylicza dr Michał Nowosielski, dyrektor Instytutu Zachodniego.

Władze instytutu aktualnie szukają pieniędzy na projekty edukacyjne związane z przybliżeniem działalności profesora. Planują też udostępniać spuściznę uczonego innym badaczom chcących zgłębiać jego dorobek.

- Zbiory są ciekawe. To jego przemówienia, dokumenty, traktaty z odręcznymi notatkami - mówi dr Nowosielski.

Prof. Skubiszewski to architekt nowego kształtu polskiej polityki zagranicznej

Wspomnienia prof. Skubiszewskiego były jednym z punktów 70. jubileuszu Instytutu Zachodniego. Obecny na uroczystości prof. Władysław Bartoszewski odczytał słowa Ewy Kopacz. Premier wskazywała, że instytut to wartość dodana toczącego się intelektualnego dialogu polsko-niemieckiego. Placówka jest kronikarzem i komentatorem wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy obu krajami.

Obchody odbywały się w cieniu kłopotów finansowych placówki. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, utrzymujące instytut, zmniejszyło dotację celową z 2,3 mln zł w 2013 r, do 1 mln zł w tym roku. Premier w swoim liście wyraziła nadzieję, że resorty (mając na myśli również MSZ) porozumieją się, w tej sprawie. Na te słowa odpowiedział obecny na sali podsekretarz stanu z Ministerstwa Nauki.

- Nas nie trzeba przekonywać żeby dotować naukę. Trzeba nam tylko dostarczyć argumentów, dlaczego dotować ją w takiej, a nie innej wysokości - mówił prof. Marek Ratajczak.

Podczas uroczystości wręczono medal Europejskiej Nagrody Obywatelskiej Annie Wolff - Powęskiej, w latach 1990 - 2004 dyrektorce Instytutu Zachodniego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski