Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program JEREMIE pomaga małym i średnim firmom [INFOGRAFIKA]

Mateusz Pilarczyk
JEREMIE to skrót od angielskich słów Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises, czyli inicjatywa pozadotacyjnego wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Choć brzmi skomplikowanie to jeden z lepszych pomysłów Unii Europejskiej na pobudzenie biznesu w krajach członkowskich. Zamiast wydawać miliony euro na prezenty jakimi są bezzwrotne dotacje, UE daje przedsiębiorcom poręczenia i pożyczki na o wiele lepszych warunkach niż robią to komercyjne banki.

Dzięki temu pieniądze, które zostały zainwestowane, po pewnym czasie wracają do puli i służą kolejnym firmom. Warto się przyjrzeć JEREMIE, bo w najbliższej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 unia chce się skupić właśnie na tego typu pomocy małym i średnim przedsiębiorcom.

To nie tylko objaw kryzysu i cięć budżetowych, ale i nowej filozofii państw członkowskich. Wielu ekspertów uważa, że bezzwrotne dotacje zakłócają funkcjonowanie wolnego rynku. Pożyczki są natomiast idealnym rozwiązaniem przy problemach jakie od kilku lat przechodzą banki.

Bank nie pomógł. Rękę podała unia Firma WiNET z Kalisza zajmuje się sprzedażą urządzeń radiowych oraz budową sieci bezprzewodowych. Doradza też innym w tym zakresie. Choć na rynku istnieje już od ośmiu lat to w obecnym czasie i tak miała kłopot z komercyjną pożyczką.

- Chciałem przejąć inną firmę. Rozmowy z partnerem podjąłem kiedy wiedziałem, że mam zapewnione finansowanie tej inwestycji. Ustaliłem wszystko z bankiem, z którym od dłuższego czasu współpracuje. Po kilku miesiącach, gdy przejęcie miało dojść do skutku banki się wycofał - opowiada Janusz Juszczak, właściciel WiNET.

Wtedy skorzystał z JEREMIE. W sumie wziął dwie pożyczki. Jedną na inwestycję związaną z siedzibą przedsiębiorstwa a drugą na wspomniane przejęcie.

- Pierwsze formalności były proste. Potem było trochę ciężej z rozliczeniami, ale już wszystko wyjaśniłem. Jak pospłacam te pożyczki to nie wykluczam, że ponownie skorzystam z innych możliwości jakie daje Unia Europejska - dodaje właściciel kaliskiej firmy.

Rodzinny serwis samochodowyZa około dwa miesiące w Lesznie, ze wsparciem JEREMIE, powstanie nowy serwis samochodowy. Rodzinna firma, aby dokończyć budowę i wyposażyć zakład, który będzie należał do autoryzowanej sieci jednej ze znanych firm skorzystała z unijnej inicjatywy.

- Dowiedziałem się od syna, który skorzystał z unijnego wsparcia dla osób młodych i pokazał mi JEREMIE. Środki własne nie wystarczyłyby na tak szybkie dokończenie inwestycji - wyjaśnia Mieczysław Misiorny.

W serwisie oprócz właścicieli będą pracować jeszcze trzy osoby. W zależności od liczby zleceń pracę może dostać jeszcze kolejnych dwóch ludzi.

Koniec z wynajmem. Czas na własną siedzibęMarathon International to poznańska firma transportowa, która zatrudnia piędziesiąt osób. Ma też swój warsztat samochodowy. Nie ma jednak własnej siedziby, a pomieszczenia, w których działa wynajmuje.

- Braliśmy pożyczkę pod zakup ziemi, gdzie w przyszłości postawiamy siedzibę firmy. Oprócz biurowca będą tam budynek magazynowy i serwis - opisuje przyszłą inwestycję Izabela Grządzielewska z firmy Marathon.

Wsparcie dla wartej milion pożyczki udało się uzyskać pod koniec 2010 roku. Sama budowa siedziby firmy ma się rozpocząć na przełomie 2013 i 2014 roku.

- Dokumentów do przygotowania jest ogorom, ale idzie to sprawnie. W dwa miesiące udało się nam wszystko dopiąć - dodaje Izabela Grządzielewska pracująca w Marathonie.

Preferencyjne pożyczki są ważne szczególnie dla początkujących firm
Leszek Wojtasiak,
wicemarszałek województwa wielkopolskiego
Wielkopolska jest liderem we wdrażaniu pożyczek na inwestycje w ramach inicjatywy JEREMIE. Pierwsi wybraliśmy menadżera funduszu - Bank Gospodarstwa Krajowego i pośredników finansowych (14 instytucji w całym regionie).

Z ponad 6 tys. umów podpisanych w całej Polsce, aż 2675 stanowią przedsięwzięcia realizowane w naszym regionie. Spośród nich 699 stanowią pożyczki, a 1976 - poręczenia kredytowe. Wsparcie z JEREMIE dla tych inwestycji przekroczyło 333 mln zł.
Skąd takie zainteresowanie? Zamiast bezzwrotnych unijnych dotacji przedsiębiorcy mogą otrzymać preferencyjne pożyczki oraz poręczenia kredytów bankowych (do 1 mln zł). To ważne zwłaszcza dla początkujących firm, które m.in. ze względu na brak historii kredytowej i zabezpieczeń, nie mogą liczyć na finansowanie ze strony banków.

Za pieniądze z funduszu JEREMIE sfinansowano m.in. zakup maszyn i urządzeń, innowacyjnych technologii, specjalistycznego sprzętu komputerowego oraz oprogramowania. Wspieramy też rozwój usług, a dzięki tym inwestycjom rośnie konkurencyjność naszej gospodarki.

Łącznie na JEREMIE przeznaczyliśmy 501 mln zł (75 proc. to wkład UE) i szacujemy, że do końca 2015 r. takie wsparcie uzyska 7 tys. firm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski