Przeboje U2 symfonicznie

  Przeboje U2 symfonicznie

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wśród wykonawców koncertu będzie Marek Piekarczyk

  Wśród wykonawców koncertu będzie Marek Piekarczyk ©Anna Kaczmarz

  To już w niedzielę w Sali Ziemi odbędzie koncert U2 Symfonicznie.
  Wśród wykonawców koncertu będzie Marek Piekarczyk

  Wśród wykonawców koncertu będzie Marek Piekarczyk ©Anna Kaczmarz

  Małgorzatę Ostrowską, Kasię Dereń, Rafała Brzozowskiego, Marka Piekarczyka oraz Mateusza Ziółko i orkiestrę Grzegorza Urbana usłyszymy w niedzielę w Sali Ziemi podczas koncertu U 2 symfonicznie. W ich wykonaniu w opracowaniu Grzegorza Urbana zabrzmią m.in. takie przeboje jak: „One”, „Pride (In the Name of Love)”, „Sunday, Bloody Sunday” i „With Or Without You”.

  Zespół U2 został założony w Dublinie w roku 1976 z inicjatywy młodego perkusisty Larry’ego Mullena, który w ogłoszeniu wywieszonym na tablicy Mount Temple Comprehensive School, do której uczęszczał, napisał, że poszukuje chętnych do zespołu rockowego.
  Na spotkanie założycielskie przyszło 6 osób, ale Ivan McCormick zrezygnował od razu z członkostwa, gdyż okazało się, że choć ma sprzęt, nie potrafi grać. Początkowo zespół stanowił kwintet pod nazwa Feedback, ale już po zaledwie dwóch koncertach zmienił nazwę na The Hype. Po odejściu jednego z gitarzystów Dicka Evansa w 1978 roku przyjął nazwę U2.

  Międzynarodowy rozgłos zespół zyskał przede wszystkim dzięki głosowi Bono, oryginalnemu stylowi gitarowemu The Edge’a i repertuarowi składającego się przede wszystkim z melodyjnych, chwytliwych i przepełnionych emocjami utworów. Największy rozgłos grupa U2 odniosła w roku 1987, gdy ukazała się płyta „Joshua Tree”. Pochodzący z niej pierwszy singiel „With Or Without You” stał się pierwszym nr 1 zespołu na liście magazynu „Billboard”. Do dziś to „Joshua Tree” jest najlepiej sprzedającym się albumem grupy. W roku 2005 krążek ten został umieszczony w „Rock and Roll Hall of Fame”, czyli w „Przedsionku sławy rock’n’rolla”. Do tej pory zespół sprzedał na całym świecie ponad 150 milionów płyt i zajmuje 16. miejsce na liście wszechczasów w tej kategorii. Dokonania muzyczne U2 można podzielić na trzy okresy. Pierwszy trwał przez lata 80. od płyty „Boy” aż do „Rattle and Hum”. Muzyka zespołu w tym czasie odznaczała się bardzo prostymi brzmieniami opierającymi się na wibrującej gitarze elektrycznej The Edge’a, a teksty z tamtych lat traktowały głównie o sprawach wiary, sytuacji politycznej, sposobie życia, miłości i codzienności. Drugi okres rozpoczął się w roku 1991 poprzez wydanie singla „The Fly” z płyty „Achtung Baby” i charakteryzował się diametralnie różnym brzmieniem. Członkowie zespołu zerwali z tym, co ich wyróżniało w latach 80., stawiając na pierwszym miejscu eksperymentalne utwory pełne elektroniki. Trzeci, trwający do dziś okres w twórczości U2, to powrót do prostych melodii z lat 80. Jego zapowiedzią była wydana w roku 2000 plyta „All That You Can’t Leave Behind”. Zespół odrzucił charakterystyczne dla niego w latach 90. ironię, pastisz i elektronikę stawiając na autentyzm i prostotę przekazu. A ą  U2 symfonicznie, Sala Ziemi (ul. Głogowska 14, wejście od ulicy Śniadeckich), 24 kwietnia, godzina 20, bilety: 100-290 zł  m.zaradniak@glos.com


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo