Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Matyi: Tysiące grobów pod ulicą Towarową. Od poniedziałku zmiany w organizacji ruchu

Robert Domżał
Zmiana organizacji ruchu w rejonie Matyi
Zmiana organizacji ruchu w rejonie Matyi infografika - Wojciech Błaszczyk
Ponad 1200 grobów zlokalizowali archeolodzy badający teren pod ulicą Towarową. Wkrótce mają przenieść się na ul. Powstańców Wielkopolskich, gdzie również spodziewają się natknąć na cmentarz. Prace związane są z budową dróg dojazdowych do Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego.

CZYTAJ TEŻ:
NA BUDOWIE ZNALEZIONO LUDZKIE SZCZĄTKI

Galeria handlowa Poznań City Center oraz Zintegrowane Centrum Komunikacyjne, na które składa się dworzec kolejowy i autobusowy, mają być otwarte na przełomie października i listopada. Czasu jest więc niby dużo, jednak patrząc na to, jak długo archeolodzy pracują w ulicy Towarowej, można się zastanawiać, czy badania nie spowodują opóźnienia w przebudowie ulic.

W XIX w. między obecną aleją Niepodległości a Matyi było kilka nekropolii

- W ulicy Towarowej szczątki ludzi leżały na głębokości od trzech metrów do kilkudziesięciu centymetrów pod powierzchnią - tłumaczy archeolog Piotr Wawrzyniak z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej Aliny Jaszewskiej. Przystępując do prac, archeolodzy spodziewali się znaleźć szczątki, ponieważ powszechnie wiadomo było, że w tym rejonie znajdował się przed laty cmentarz. Nikt nie sądził jednak, że będzie ich aż tyle. W trakcie prac na ul. Towarowej odkryto 1240 mogił oraz kilkadziesiąt luźno leżących kości.

Jak twierdzą historycy, w rejonie ulic Towarowa, Powstańców Wielkopolskich, Aleje Niepodległości znajdowały się przed la-ty: cmentarz parafii farnej, parafii św. Pawła i parafii Święty Marcin. Skąd takie zagęszczenie nekropolii? Powstały one prawdo-podobnie w latach dwudziestych XIX w., kiedy Prusacy zdecydowali o budowie umocnień miejskich.

Archeolodzy przypuszczają, że pod ulicą Powstańców Wielkopolskich również znajdą sporo mogił. Wytyczona została ona albo w roku 1939, albo w roku 1940. Jest też wielce prawdopodobne, że budując drogę usunięto tylko nagrobki, nie ekshumując grobów.
Miejsce pochówku szczątków przygotuje TriGranit Polska.

- Spoczną one w specjalnych trumnach na jednym z poznańskich cmentarzy - tłumaczy Przemysław Terlecki, rzecznik spółki TriGranit Polska.

Najpewniej będzie to cmentarz na Miłostowie. Wiele zależy od tego, ile będzie szczątków. Trzeba pamiętać, że w przyszłości w tej części miasta będą powstawały budynki. Kolejni inwestorzy mogą się natknąć na szczątki. Byłoby wskazane, by spoczęły w tej samej mogile.

W związku z pracami archeologicznymi od poniedziałku, 10 czerwca, ul. Powstańców Wielkopolskich będzie jednokierunkowa. Pojedziemy nią wyłącznie od strony alei Niepodległości do Towarowej. Jadący od strony Rataj i Wildy nie skręcą z ul. Matyi w prawo w kierunku Powstańców Wielkopolskich. Wyjazd z ul. Towarowej możliwy będzie jedynie w kierunku ul. Stanisława Matyi. Ul. Powstańców Wielkopolskich będzie jedynym dojazdem do ul. Towarowej. Jak zapewnia spółka TriGranit, poprawa nastąpi pod koniec wakacji, kiedy auta i tramwaje będą mogły jeździć w obie strony przebudowanymi ulicami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski