Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psycholog: Nie każdy ma predyspozycje, aby stworzyć odpowiedni dom dla dziecka

Anna Jarmuż
O wyzwaniach i zagrożeniach w rodzicielstwie zastępczym z Katarzyną Poniatowską - Leszczyńską, psychologiem z Poznańskiej Pracowni Psychoterapii, rozmawia Anna Jarmuż

Na co powinna przygotować się osoba, która chce stać się dla dziecka rodzicem zastępczym? Jakie cechy i predyspozycje powinna posiadać?
Bardzo ważne jest podłoże osobowościowe i to, czy człowiek, który planuje opiekę nad dzieckiem, jest osobą zdrową. Zdarza się, że człowiek nie zdaje sobie z sprawy, że ma problem z samym sobą. Osoby takie z pozoru mogą spełniać wszystkie warunki, które są konieczne, aby stworzyć rodzinę zastępczą - posiadają stałą pracę, nie mają na swoim koncie konfliktów z prawem, a mimo to cierpią na zaburzenia psychiczne. Przeważnie ujawniają się one dopiero w bardzo bliskich relacjach, na przykład kontakcie z dzieckiem. Takiemu człowiekowi trudno jest pomóc. Może uczestniczyć w specjalnych kursach, chodzić do psychologa, a mimo to nie będzie dobrym rodzicem zastępczym. Jeżeli ktoś nie posiada odpowiednich predyspozycji, to nie jest w stanie przygotować się do tej trudnej roli. Z kolei inni ludzie, którzy zdecydowali się na opiekę nad dzieckiem, mogą robić pewne rzeczy intuicyjnie. Kiedy dochodzi do trudnej sytuacji, po prostu wiedzą, jak się zachować. To tak, jak z dobrym nauczycielem. Nie każdy ma predyspozycje, aby nim zostać. Podobnie jest z rodzicami zastępczymi. Rola ta jest nawet dużo trudniejsza. Warto pamiętać, że ci, którzy trafiają do ośrodków adopcyjnych i pogotowia opiekuńczego, to często dzieci po przejściach, które mają na swoim koncie bagaż doświadczeń - z różnego rodzaju traumami i chorobami.

W jaki sposób można dowiedzieć się, czy dana osoba będzie dobrym rodzicem zastępczym?
Konieczna jest pełna i szczegółowa diagnoza osobowościowa. Najlepiej jeśli przeprowadzi ją wykwalifikowany psychoterapeuta. Czasem kilka spotkań z psychologiem i pedagogiem oraz odbycie kursu to za mało, aby jednoznacznie ocenić, czy dana osoba nadaje się na ojca/matkę czy też nie. Psychoterapeuta już po pierwszym spotkaniu jest w stanie ocenić, czy człowiek ma jakieś zaburzenia osobowościowe. Zdarza się jednak, że może on odczuwać początkowy lęk, który znika po kolejnych spotkaniach.

Czy osoba, która planuje zostać rodzicem zastępczym, powinna sama na własną rękę, zapisać się na rozmowę z psychoterapeutą?
Tylko wtedy, jeżeli czuje, że może mieć problemy osobowościowe lub gdy informuje ją o tym otoczenie. Przyszli rodzice nie powinni się zniechęcać. Jeżeli ktoś nie ma problemów w codziennym życiu, nie musi obawiać się stworzenia dla dziecka rodziny zastępczej. Poza tym, weryfikacją zajmują się też ośrodki adopcyjne.

Niestety, osób, która mają problemy psychiczne jest chyba coraz więcej.
Rzeczywiście, badania prowadzone zarówno w Polsce, jak i w USA potwierdzają wzrost zaburzeń osobowościowych. Coraz częściej trafiają do nas ludzie, którzy mają tego typu problemy. Stąd konieczność, szczegółowej weryfikacji przyszłych rodziców adopcyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski