Urząd Miejski w Gnieźnie podał, że w związku ze stwierdzeniem ogniska choroby – wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 u ptactwa dzikiego (mewy śmieszki) na terenie powiatu gnieźnieńskiego Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gnieźnie wyznaczył strefę objętą zakażeniem.
Obejmuje ona następujące obszary:
Jezioro Winiary i tereny przyległe: od strony północnej granicę stanowi Trasa Zjazdu Gnieźnieńskiego - droga krajowa nr 15; od strony wschodniej granicę stanowi linia kolejowa przecinająca ul. Zamiejską; od strony południowej granice stanowią ul. Zamiejska oraz ul. Spokojna, dalej od ul. Spokojnej przy skrzyżowaniu z ul. Szarych Szeregów granicę stanowi ścieżka rowerowo-piesza biegnąca do ul. Łazienki do terenu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gnieźnie Sp. z o.o., od strony zachodniej granicą jest działka oczyszczalni miejskiej ogrodzona betonowym płotem biegnącym w stronę jeziora do ścieżki rowerowo-pieszej wzdłuż jeziora Winiary.
Zgodnie z treścią rozporządzenia, w strefie objętej zakażeniem nakazane jest:
- Utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub innym miejscu w gospodarstwie w sposób:
- ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami,
- uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach; - Stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przy kontakcie z drobiem, w szczególności odkażanie rąk i obuwia oraz zabezpieczenia wody, paszy i ściółki przed kontaktem z dzikimi ptakami;
- Oznakowanie strefy objętej zakażeniem poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych o następującej treści: „Uwaga! Wysoce Zjadliwa Grypa Ptaków – Strefa Objęta Zakażeniem”;
Z kolei zakazane jest w strefie objętej zakażeniem organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki.
Jak przypominają urzędnicy, nakazy i zakazy, o których mowa powyżej obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo w strefie objętej zakażeniem.
Wirus zazwyczaj nie jest groźny dla ludzi. Trzeba jednak zachować ostrożność
Jak będzie w Gnieźnie? Służby Powiatowego Inspektora Weterynarii prowadzą z udziałem miejskich urzędników odpowiednie działania. Wiadomo, że źródłem wirusa są martwe ptaki i ich odchody, więc należy je jak najszybciej usunąć. Wirus H1N1 nie lubi wysokich temperatur, więc okres inkubacji nie powinien być długi. Należy zatem po przyjściu z miejsc „zakażonych” dokładnie zdezynfekować ręce, a najlepiej też obuwie.
Wirus H5N1 nie jest groźny dla ludzi. Nie jest to także wirus nowy. Przypadki zakażeń na całym świecie notuje się od lat 90. ubiegłego wieku. Tego typu wirus rozmnaża się najchętniej w niskich temperaturach. Promienie UV i wysoka temperatura sprawiają, że inkubuje on wolniej. Dlatego jest szansa, że latem wirus zniknie całkowicie z terenu.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Źródło: gniezno.naszemiasto.pl
Takie są najpiękniejsze jeziora w Wielkopolsce. Poleca je Na...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?