Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni osiedlowi w Poznaniu z dłuższą kadencją. Dlaczego? Nie brakowało zastrzeżeń opozycji

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Rada Miasta Poznania zdecydowała o przedłużeniu kadencji rad osiedli. W ten sposób chcą zrównać ją z kadencją rady miasta, tak, aby kończyła się mniej więcej pół roku po wyborach samorządowych. Mimo wielu zastrzeżeń radnych opozycji, uchwala została przegłosowana.
Rada Miasta Poznania zdecydowała o przedłużeniu kadencji rad osiedli. W ten sposób chcą zrównać ją z kadencją rady miasta, tak, aby kończyła się mniej więcej pół roku po wyborach samorządowych. Mimo wielu zastrzeżeń radnych opozycji, uchwala została przegłosowana. Robert Wozniak/zdjęcie ilustracyjne
Rada Miasta Poznania zdecydowała o przedłużeniu kadencji rad osiedli. W ten sposób chcą zrównać ją z kadencją rady miasta, tak, aby kończyła się mniej więcej pół roku po wyborach samorządowych. Mimo wielu zastrzeżeń radnych opozycji, uchwala została przegłosowana.

Kadencja rady miasta została wydłużona ustawowo do pięciu lat przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. Z tego względu, aby zrównać ze sobą kadencje rady miasta oraz rad osiedli, tak jak odbywało się to do tej pory, przedłużono o rok obecną kadencję rad osiedli. Docelowo kadencje rad osiedli także będą trwały 5 lat.

Propozycja wywołała długą dyskusję podczas sesji rady miasta. Radni wyrażali swoje niezadowolenie dopisaniem projektu uchwały do porządku obrad dopiero na początku sesji, przez co zarzucono "przepychanie uchwały na siłę".

Zobacz też:

Przedłużenie kadencji na ostatni dzwonek

Uchwała została dodana do porządku obrad właśnie teraz prawdopodobnie po to, by ewentualna kampania wyborcza do rady miasta nie rozpoczęła się przed kolejnymi wyborami do rad osiedli.

- Radni KO obudzili się nagle, a trwanie 5 lat kadencji rady miasta jest wiadome od 2018 roku - stwierdził radny Łukasz Kapustka, radny z klubu Wspólny Poznań. - Trudno abym jako radny osiedlowy przedłużał sobie kadencję do pięciu i pół roku, kiedy zobowiązałem się być radnym 4 lata - stwierdził radny miejski i osiedlowy Paweł Sowa.

Zobacz też:

Rady osiedla nie powinny być "trampoliną do rady miasta"

Michał Grześ przypomniał, dlaczego wybory do rad osiedli odbywają się po wyborach do rady miasta.

- Po to były wybory do rady osiedla po wyborach do rady miasta, aby nie były one trampoliną do rady miasta. Cały sens organizowania wyborów pół roku po wyborach do rady miasta jest, aby dbać o jakość rad osiedli

- podkreślił.

Radni klubu Wspólny Poznań próbowali dwukrotnie odłożyć w czasie uchwalenie przedłużenia kadencji rad osiedla, jednak oba wnioski zostały odrzucone.

Targowisko na Bema powstało w czerwcu 1989 r. i przez niemal całe lata 90. było to kultowe miejsce, gdzie można było kupić wszystko - od markowych ubrań po meble.Zobaczcie archiwalne zdjęcia targowiska ---->

To miejsce w Poznaniu było kultowe. Wszyscy robili tu zakupy...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski