Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni wojewódzcy jednym głosem apelują do minister edukacji w sprawie Powstania Wielkopolskiego. "Przykład, którego bardzo potrzebujemy"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Marszałek Marek Woźniak skierował pismo do minister edukacji 16 lutego.
Marszałek Marek Woźniak skierował pismo do minister edukacji 16 lutego. Robert Woźniak
Sejmik Województwa Wielkopolskiego jednogłośnie przyjął stanowisko w sprawie zmiany podstawy programowej dotyczącej Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Sprzeciwili się oni marginalizowaniu zwycięskiego zrywu Wielkopolan w podręcznikach do historii. Stanowisko to, zgłoszone przez radnych z klubu Prawo i Sprawiedliwość, stanowi uzupełnienie pisma, jakie wcześniej do ministerstwa wystosował marszałek Marek Woźniak.

Radni wojewódzcy apelują do minister edukacji

Stanowisko uchwalone jednogłośnie przez sejmik zostanie przekazane Minister Edukacji Narodowej Barbarze Nowackiej. Zostało ono zaproponowane przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, a po drobnych poprawkach, nie zmieniających jego sensu, zaakceptowane jednogłośnie przez wszystkich radnych wojewódzkich.

- Propozycja, aby Powstanie Wielkopolskie było jedynie wzmiankowane przy okazji tematu kształtowania się granicy zachodniej Polski w latach 1918-1921 uważamy za absolutnie niedopuszczalną - czytał w treści stanowiska radny PiS Zbigniew Czerwiński.

Dalej w stanowisku podkreślono, że powstanie jest efektem tak zwanej najdłużej wojny nowoczesnej Europy prowadzonej przez Wielkopolan. Jest ono wyjątkowe ze względu na dobrą organizację i odniesione zwycięstwo. Dzięki Powstaniu w granice Polski włączono dobrze rozwinięty gospodarczo region, ze sprawną administracją i silną, stutysięczną, armią, która odniosła bardzo istotną rolę w wojnie polsko-bolszewickiej.

"Przykład, którego bardzo potrzebujemy"

Podkreślono, że marginalizowanie Powstania, w kontekście ustanowienia 27 grudnia święta państwowego upamiętniającego Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie oraz współfinansowania z budżetu państwa budowy muzeum, jest niezrozumiałe.

- Czyn naszych przodków zasługuje na pamięć jako przykład solidarnej walki o niepodległość wszystkich warstw społecznych. Właśnie takiego przykładu w obliczu zagrożenia militarnego bardzo potrzebujemy - podsumował Zbigniew Czerwiński.

Stanowisko to uzupełnia się z pismem, jakie marszałek Marek Woźniak przekazał do minister edukacji, w którym przekonywał, że Powstanie Wielkopolskie powinno być omawiane w znacznie szerszym zakresie.

- Nasz wspólny głos w obronie treści programowych dotyczących Powstania jest bardzo konkretny i bardzo jasno przekazuje, o co nam chodzi i czego się domagamy - stwierdził Marek Woźniak.

- Nie możemy podcinać korzeni, z których wyrastamy i cieszę się, że wszystkie strony bieżącego sporu politycznego są zgodne co do tego stanowiska - podsumował radny PiS Adam Bogrycewicz.

Czytaj więcej: Powstanie Wielkopolskie zniknie z podstawy programowej? Posłanka Koalicji Obywatelskiej dementuje: Niczego nie będziemy usuwać

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Muzeum zostanie oddane do użytku pod koniec 2026 roku, Wcześniej wykonawca będzie musiał wkopać się 30 metrów w głąb Wzgórza św. Wojciecha.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Powstania W...

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski