18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Redemptoris Missio: Kardiolog w Afryce [ZDJĘCIA]

PILAR
Poznańska fundacja Redemptoris Missio, która zajmuje się pomocą humanitarną w najbiedniejszych rejonach świata wysyłała do Afryki kardiologów. W większym od Polski Kamerunie jest tylko jeden ośrodek z prawdziwego zdarzenia, który zajmuje się chorobami serca.

Do Kamerunu poleciała dr n. med. Maria Wieteska – kardiolog, wraz z lekarką Katarzyną Woszuk. Wolontariuszki Fundacji Redemptoris Missio wyruszyły aby pomagać ubogim pacjentom, bo w tym afrykańskim państwie na wizytę u kardiologa mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi. Poza tym w Kamerunie, większym około 1,5 razy od Polski, jest tylko jeden ośrodek kardiologiczny oferujący pełen zakres usług

- Do przychodni w Abong Mbang dotarłam punktualnie na 8.00. Na konsultację do kardiologa czekało już ponad 40 osób, na ławkach, krzesłach, siedząc na schodach lub wręcz na ziemi. Wszyscy jak trzeba na czczo. Kolejne 20 osób dopytywało czy też można, ale poprosiliśmy, aby przyszli kolejnego dnia - opisuje codzienność w Kamerunie dr Maria Wieteska.

- Często dla pacjentów był to pierwszy kontakt z lekarzem badającym serce i płuca. Pierwszy raz mieli mierzone stężenie cholesterolu, trójglicerydów i glukozy oraz wykonywane badanie EKG. Badania proste, ale w Afryce rzadko dostępne. Dotyk ręki i uśmiech lekarza pozwalał przełamać lęk, a wyniki prostych badań rozwiewały wiele wątpliwości - dodaje.

Lekarki wróciły już do Polski. W czasie misji udało się im przebadać 600 pacjentów. Przy okazji dostarczyły też sprzęt i leki. Akcja Kardiolog w Afryce nie kończy się - udało się zakupić drugi aparat EKG, który trafi do Kamerunu. Teraz jest czas na dalszą zbiórkę funduszy, która pozwoli rozszerzyć akcję. Lekarki mają nadzieję, że za rok wrócą pomagać do Kamerunu.

Akcja Kardiolog w Afryce jest odpowiedzią na prośbę misjonarzy z Kamerunu, którzy spotykają się codziennie z chorymi nie tylko na choroby zakaźne, HIV, malarię, gruźlicę, ale i chorobami układu krążenia. W Afryce też są ludzie chorzy i umierający na chorobę wieńcową, zawał serca, udar mózgu, powikłania cukrzycy, złośliwe nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski