Renta rodzinna 2020 dla ucznia lub studenta. Komu przysługuje renta rodzinna z ZUS? Jak się o nią starać? Do kiedy trzeba złożyć dokumenty?

Milena Kochanowska
Renta rodzinna dla ucznia lub studenta. Rentę rodzinną wypłaca ZUS po rozpatrzeniu wniosku
Renta rodzinna dla ucznia lub studenta. Rentę rodzinną wypłaca ZUS po rozpatrzeniu wniosku 123rf
Renta rodzinna 2020 dla ucznia lub studenta. Jeśli starasz się o rentę rodzinną lub nie chcesz stracić tej, którą już otrzymujesz, przeczytaj! Jak składać wnioski? Jakie dokumenty dostarczyć do ZUS? W jakim terminie trzeba złożyć wniosek o rentę rodzinną, by świadczenia nie stracić? Zbliża się właśnie taki termin. Wnioski złożone później nie sprawią, że prawo do renty stracimy, ale stracimy na pewno pieniądze za jeden miesiąc, czyli jedną pełną wypłatę renty rodzinnej.

Renta rodzinna 2020: Komu przysługuje?

Renta rodzinna może przysługiwać bliskim zmarłego, jeśli był on emerytem, rencistą lub spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń, albo pobierał zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. Rentę tę mogą dostać m.in.

  • dzieci ubezpieczonego zmarłego,
  • dzieci jego małżonka,
  • dzieci przysposobione.

Prawo do renty rodzinnej mają również wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie (przed osiągnięciem przez nie pełnoletności) co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego, chyba, że była ona skutkiem wypadku. Rentę dostaną jednak tylko wówczas, jeśli nie otrzymują jej po rodzicach albo ci ostatni nie są w stanie ich utrzymać. Prawo to będą miały także w przypadku, gdy zmarły lub jego małżonek zostali ustanowieni ich opiekunami prawnymi przez sąd.

Czytaj również: Wizytę w ZUS umówisz przez internet - sprawdź, jak to zrobić szybko i wygodnie

Renta rodzinna 2020: Jak długo możemy ją dostawać?

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16 roku życia. Jeśli jednak dziecko nadal się kształci, będzie dostawało rentę aż do zakończenia nauki, lecz nie dłużej niż do 25. roku życia. Chyba, że urodziny te przypadają w trakcie ostatniego roku studiów - wówczas świadczenie można pobierać do końca roku akademickiego.

Korzystne zmiany w przyznawaniu świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Jak się starać o alimenty - wniosek

Renta rodzinna 2020: W jakim czasie jest wypłacana?

Renta rodzinna przyznawana jest i wypłacana na okres roku szkolnego, łącznie z wakacjami. Uczniom szkół ponadpodstawowych świadczenie wypłacane jest co miesiąc do końca sierpnia, a studentom do końca września danego roku akademickiego - o ile szkoła albo uczelnia w pierwszym zaświadczeniu nie ujmą całościowego terminu trwania nauki. Gdy to zrobią, ZUS wypłaca rentę przez cały ten czas, kontrolując czy nauka jest kontynuowana.

Uwaga! Uczniowie szkół ponadpodstawowych wniosek o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej powinni złożyć w ZUS najpóźniej we wrześniu. Studenci pobierający to świadczenie - do końca października

Renta rodzinna 2020: Kiedy złożyć wniosek?

W pozostałych przypadkach, aby renta wypłacana była bez przerwy, należy pamiętać, by najpóźniej miesiąc od ostatniej wypłaty złożyć w ZUS wniosek wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. Żeby więc kolejne świadczenie wypłacone zostało jeszcze we wrześniu - uczniowi lub w październiku - studentowi, nie zaś w kolejnym miesiącu, warto wniosek złożyć wcześniej. Składając wniosek z opóźnieniem - np. student pod koniec października - dostaniemy jeszcze spłatę świadczenia za październik. Gdy jednak spóźnimy się z wnioskiem o cały miesiąc i będąc studentem złożymy go dopiero w listopadzie, rentę rodzinną za październik stracimy.

- Uczeń, który ukończył szkołę średnią i dostał się na studia wyższe, aby uniknąć zawieszenia wypłaty świadczenia za wrzesień, zaświadczenie z uczelni stwierdzające przyjęcie go na studia musi dostarczyć najpóźniej do końca września. Formalny dokument informujący, że jest się studentem danej uczelni, należy zaś donieść zaraz po rozpoczęciu nauki, czyli w październiku

- radzi Marlena Nowicka, rzecznik prasowy ZUS w Wielkopolsce.

Renta rodzinna 2020: Ile wynosi i jak się ją dzieli pomiędzy uprawnionych?

Wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Gdy uprawnionych jest kilku, świadczenie dzielone jest w równych częściach pomiędzy nich. Jedna osoba dostanie 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Dwie - 90 proc. świadczenia do podziału, a trzy i więcej osób - 95 proc. świadczenia.
Aktualna wysokość najniższej renty rodzinnej to 1200 zł. Jeśli rentę rodzinną dostaje dziecko, którego oboje rodzice nie żyją, dostanie ono jeszcze dodatek dla sierot zupełnych - 432,12 zł.

Renta rodzinna 2020: O czym musimy zawiadomić ZUS?

Jeśli uprawniony do renty uczeń lub student przestanie się uczyć, musi jak najszybciej zawiadomić o tym ZUS, który wstrzyma wypłatę świadczenia. Jeżeli nie zawiadomimy ZUS o okolicznościach powodujących zmniejszenie, zawieszenie lub utratę prawa do renty i nadal będziemy ją dostawali w niezmienionej kwocie, będziemy musieli później zwrócić nienależnie wypłacane nam świadczenia.

Jeżeli pobieramy rentę rodzinną musimy zawiadamiać ZUS między innymi o:

  • podjęciu zatrudnienia oraz o wysokości przychodu osiągniętego w minionym roku kalendarzowym – w terminie do końca lutego kolejnego roku,
  • zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku bankowego,
  • pobieraniu renty z innego tytułu – przyznanej przez inny organ rentowy, bądź renty socjalnej
  • zakończeniu nauki (osoba, która skończyła już 16 lat)

Polka wśród najbardziej wpływowych ludzi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie