MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta wdowia 2024. Jakie warunki należy spełnić? Kto dostanie pieniądze na konto? Sprawdź, jakie zmiany szykują się w rentach wdowich

OPRAC.:
Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Renta wdowia ma swoje ograniczenia czasowe w niektórych przypadkach. Sprawdź, na jak długo jest przyznawana renta wdowia
Renta wdowia ma swoje ograniczenia czasowe w niektórych przypadkach. Sprawdź, na jak długo jest przyznawana renta wdowia unsplash.com
Renta wdowia to świadczenie pieniężne, którego zadaniem jest wesprzeć osoby po stracie współmałżonka. W 2024 roku planowane są zmiany w kwestii tego świadczenia. Na jakich zasadach ma zostać przyznawana renta osobom owdowiałym? Kto będzie mógł skorzystać z renty wdowiej? Jaka jest przewidywana wysokość kwoty wypłacanej wdowom i wdowcom? Sprawdź wszystkie potrzebne informacje.

Pieniądze dla osób owdowiałych, czyli renta wdowia

Głównie lewa strona sceny politycznej dąży do wprowadzenia zmian w systemie rent wdowich. Koronnym argumentem za ich wprowadzeniem jest poprawa sytuacji finansowej osób starszych po śmierci współmałżonka. Utrata żony lub męża często bowiem sprawia, że wdowa lub wdowiec musi się zmierzyć z nową, niekorzystną rzeczywistością finansową.

Nowy model renty wypłacanej osobom owdowiałym zakłada, że uprawnione do jej otrzymania osoby będą miały wybór między otrzymaniem pełnego świadczenia własnego lub pełnego świadczenia zmarłego partnera, z możliwością dołożenia połowy drugiej renty lub emerytury. Ta elastyczność ma na celu lepsze dostosowanie wsparcia do indywidualnych potrzeb osób, którym przysługuje renta wdowia.

Warto również zauważyć, że wprowadzone zostaną ograniczenia co do maksymalnej wysokości renty wdowiej. Zakłada się, że nie będzie mogła ona przekroczyć trzykrotności średniej emerytury.

Renta wdowia – dla kogo?

Osobami, które będą mogły ubiegać się po śmierci współmałżonka o przyznanie renty wdowiej, są osoby spełniające jeden z warunków:

  • wiek co najmniej 50 lat;

  • niezdolność do pracy w okresie pięciu lat od śmierci współmałżonka;

  • wychowywanie co najmniej jednego dziecka z prawem do renty rodzinnej;

  • opieka nad dzieckiem bez zdolności do samodzielnego funkcjonowania.

Wskazane kryteria mają na celu zapewnienie wsparcia tym, którzy po stracie współmałżonka znajdą się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.

Kiedy wejdzie w życie renta wdowia w nowym kształcie

Prace nad wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących renty wdowiej trwają. Pierwsze czytanie projektu w Sejmie odbyło się 7 lutego. Oczekuje się, że renta wdowia na nowych zasadach może zostać wprowadzona w życie po sześciu miesiącach od przyjęcia projektu. To oznacza, że zmiany mogą wejść w życie jeszcze w 2024 roku, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy na nie oczekują.

Renta wdowia w formie kroczącej - o co chodzi?

Warto również zauważyć, że jedną ze zmian proponowanych w zakresie renty wdowiej, o której wspominała w swoich wypowiedziach Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest wprowadzenie modelu kroczącego jeśli chodzi o jej wypłatę.

Model kroczący zakłada, że renta wdowia byłaby wypłacana w następujący sposób:

  • w wysokości 15 procent przez pierwsze sześć miesięcy po śmierci współmałżonka,

  • 20 procent przez kolejne pół roku,

  • pełne 50 procent świadczenia współmałżonka (lub własnego, gdyby wybrano odwrotną opcję korzystania ze świadczenia) byłoby wypłacane dopiero po roku.

Takie podejście kroczące w wypłacie renty wdowiej ma na celu stopniowe wspieranie wdów i wdowców w adaptacji do nowej sytuacji życiowej oraz zapewnienie godnych warunki dla seniorów po śmierci współmałżonka.

Renta wdowia ma swoje ograniczenia czasowe w niektórych przypadkach. Sprawdź, na jak długo jest przyznawana renta wdowia

Renta wdowia 2024. Jakie warunki należy spełnić? Kto dostani...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski