Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

KAEF, Mikołaj Woźniak
Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego Grzegorz Dembiński
Rozpoczęły się obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Oficjalna część obchodów została zorganizowana przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.
Wiwat maestro! Tak powitali Paderewskiego

Wiwat maestro! Poznaniacy powitali Paderewskiego

W Poznaniu obchody odbyły się pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Ich organizatorem był Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Po zmianie warty honorowej i odśpiewaniu hymnu, nadeszła pora na uroczyste przemówienia. – Nasze powstanie to jedna z najbardziej chlubnych kart w historii Polski. Po 120 latach nasi przodkowie, Wielkopolanie, sami wywalczyli sobie wolność. I należy pamiętać, że powstanie nie było tylko zrywem serc, a dokładnie zaplanowaną akcją. Jego organizatorzy zdawali sobie sprawę z sytuacji na świecie – przemawiał Woźniak. Przypomniał także, że bezpośrednią „iskrą”, która wznieciła powstanie było przemówienie Ignacego Paderewskiego, a udanego zrywu nie byłoby gdyby nie wcześniejsza praca organiczna.

Podzielone obchody w Wielkopolsce:

(Źródło: TVN24)

– W powstaniu wzięły udział wszystkie grupy społeczne. Dziś nasza obecność tutaj, to wyraz pamięci, hołdu i dumy. Ta pamięć jest nam potrzebna,byśmy nie zapomnieli i chronili naszą wolność oraz rozumieli siłę solidarności – przemawiał marszałek.
Według niego niezależnie od tego ile osób byłoby obecnych na obchodach, to jeśli będą one wolne, godnie uczczą czyny powstańców. Woźniak zauważył, że tegoroczne obchody mogą się wydawać skromniejsze od poprzednich: – Nie ważna jest celebra, ale duch. Jeśli duch byłby złamany, to i celebra nie miałaby sensu.

Głosu w czasie uroczystości pod pomnikiem nie zabrał, w tym roku obecny na nich, Jacek Jaśkowiak. Wraz z nim przyszli także jego zastępcy. Wszyscy złożyli jednak kwiaty pod pomnikiem.

Na uroczystościach pojawili się także parlamentarzyści. Z kolei wojewodę reprezentowała Marlena Maląg, jego zastępca.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego:

Autor: Krzysztof Tura

Obchody pod auspicjami wojewody odbyły się w Lesznie: Rocznica Powstania Wielkopolskiego: Wojewoda uczcił powstańców w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski