Zajęcia stacjonarne na uczelniach zostały zawieszone w całej Polsce, a rektorzy poszczególnych szkół wyższych wyznaczyli zasady ich funkcjonowania na czas zagrożenia koronawirusem. Uczelnie wyższe w Poznaniu jak dotąd prowadzą egzaminy i kolokwia online. Wiele z nich zdecydowało się także na organizowanie obron w formie zdalnej.
- Zgodnie z zarządzeniem rektora, egzaminy i zaliczenia są prowadzone online. Także obrony prac mogą być prowadzone w trybie online - przyznaje Lidia Majdecka, rzecznik prasowy AWF w Poznaniu.
Podobnie jest na innych poznańskich uczelniach, m.in. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i Uniwersytecie Przyrodniczym.
- Od wtorku, 20 kwietnia, można w UAM przeprowadzać także egzaminy dyplomowe online. Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki podpisał zarządzenie określające zasady przygotowania i przeprowadzania egzaminów w tej formie. Pierwsze obrony na odległość już się odbyły - mówi Małgorzata Rybczyńska, rzecznik prasowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Sprawdź też:
- Egzaminy dyplomowe (obrony prac dyplomowych) mogą się odbyć przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość - dodaje Iwona Cieślik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Czy sesja letnia 2020 również zostanie zorganizowana w formie zdalnej?
Władze poznańskich uczelni nie wykluczają przesunięcia terminu zakończenia roku akademickiego 2019/2020. Wiążą się z tym także terminy letniej sesji 2020.
- W zależności od rozwoju sytuacji nie możemy wykluczyć przesunięcia terminów zakończenia zajęć dydaktycznych w semestrze letnim oraz terminów sesji. Nie ulega wątpliwości, że grożą nam pewne straty w obszarze jakości kształcenia, wynikające z niemożności realizacji zajęć praktycznych, w szczególności – laboratoryjnych - tłumaczy Iwona Cieślik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Brana jest także pod uwagę możliwość, że studenci niektórych poznańskich uczelni przystąpią do sesji później niż zwykle.
- Co do możliwości przedłużenia roku akademickiego, rektor UAM prof. Andrzej Lesicki w swoim komunikacie z 30 kwietnia napisał: "Przewiduję konieczność przesunięcia terminu zakończenia zajęć dydaktycznych z 16 czerwca na termin późniejszy (prawdopodobnie 15 lipca), by z kolei sesję egzaminacyjną przenieść na wrzesień, oczywiście z możliwością zdawania egzaminów w terminach wcześniejszych. To scenariusze optymistyczne, kreślone z nadzieją na powrót do normalnego funkcjonowania od 1 czerwca - podkreśla Małgorzata Rybczyńska.
Rok akademicki nałoży się na wakacje?
Nie wszystkie zajęcia dla studentów mogą być przeprowadzane zdalnie, a więc ich realizacja być może będzie musiała zostać przełożona na wakacje.
- Niektóre zajęcia praktyczne, np. z gier zespołowych takich jak piłka nożna czy ręczna albo zajęcia z pływania, z przyczyn obiektywnych, nie mogły być realizowane online. Czekamy na raporty kierowników jednostek z przeprowadzonych zajęć i informacje, czy i które zajęcia nie mogły zostać zrealizowane i należałoby je przenieść na wakacje - mówi Lidia Majdecka, rzecznik prasowy AWF w Poznaniu.
ZOBACZ TEŻ:
15 najbardziej poszukiwanych zawodów w czasach epidemii COVID-19
Sprawdź też:
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?