MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok akademicki 2019/2020 może zostać wydłużony. Czy sesję letnią studenci zaliczą zdalnie?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Zajęcia na uczelniach wyższych odbywają się za pośrednictwem platform online, a władze szkół wyższych organizują egzaminy i zaliczenia na odległość. Nie wszystkie zajęcia można jednak realizować zdalnie, a to oznacza, że być może rok akademicki 2019/2020 będzie musiał zostać wydłużony. Jak sytuacja wygląda na uczelniach w Poznaniu?
Zajęcia na uczelniach wyższych odbywają się za pośrednictwem platform online, a władze szkół wyższych organizują egzaminy i zaliczenia na odległość. Nie wszystkie zajęcia można jednak realizować zdalnie, a to oznacza, że być może rok akademicki 2019/2020 będzie musiał zostać wydłużony. Jak sytuacja wygląda na uczelniach w Poznaniu? Pixabay
Od 11 marca uczelnie wyższe, podobnie jak szkoły, są zamknięte i realizują naukę zdalną. Wiele poznańskich uczelni organizuje także zaliczenia i obrony prac dyplomowych online. Czy studenci z Poznania będą mogli zaliczyć na odległość także sesję letnią 2020, czy rok akademicki zostanie przesunięty i egzaminy przełożone na późniejsze terminy? Nie wszystkie zajęcia można zorganizować zdalnie, a to oznacza, że możliwe jest wydłużenie roku akademickiego 2019/2020.

Zajęcia stacjonarne na uczelniach zostały zawieszone w całej Polsce, a rektorzy poszczególnych szkół wyższych wyznaczyli zasady ich funkcjonowania na czas zagrożenia koronawirusem. Uczelnie wyższe w Poznaniu jak dotąd prowadzą egzaminy i kolokwia online. Wiele z nich zdecydowało się także na organizowanie obron w formie zdalnej.

- Zgodnie z zarządzeniem rektora, egzaminy i zaliczenia są prowadzone online. Także obrony prac mogą być prowadzone w trybie online - przyznaje Lidia Majdecka, rzecznik prasowy AWF w Poznaniu.

Czytaj także: Uczelnie wyższe są zamknięte przez koronawirusa. Studenci zaoczni muszą płacić czesne, choć nie wszystkie zajęcia są organizowane online

Podobnie jest na innych poznańskich uczelniach, m.in. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i Uniwersytecie Przyrodniczym.

- Od wtorku, 20 kwietnia, można w UAM przeprowadzać także egzaminy dyplomowe online. Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki podpisał zarządzenie określające zasady przygotowania i przeprowadzania egzaminów w tej formie. Pierwsze obrony na odległość już się odbyły - mówi Małgorzata Rybczyńska, rzecznik prasowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Sprawdź też:

- Egzaminy dyplomowe (obrony prac dyplomowych) mogą się odbyć przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość - dodaje Iwona Cieślik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zobacz też: Uczelnie wyższe zamknięte przez koronawirusa, więc studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu obronili prace magisterskie online

Czy sesja letnia 2020 również zostanie zorganizowana w formie zdalnej?

Władze poznańskich uczelni nie wykluczają przesunięcia terminu zakończenia roku akademickiego 2019/2020. Wiążą się z tym także terminy letniej sesji 2020.

- W zależności od rozwoju sytuacji nie możemy wykluczyć przesunięcia terminów zakończenia zajęć dydaktycznych w semestrze letnim oraz terminów sesji. Nie ulega wątpliwości, że grożą nam pewne straty w obszarze jakości kształcenia, wynikające z niemożności realizacji zajęć praktycznych, w szczególności – laboratoryjnych - tłumaczy Iwona Cieślik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: "Student sam w domu". Co robić w czasie domowej kwarantanny, jaki film obejrzeć lub w co zagrać? Studenci podpowiadają

Brana jest także pod uwagę możliwość, że studenci niektórych poznańskich uczelni przystąpią do sesji później niż zwykle.

- Co do możliwości przedłużenia roku akademickiego, rektor UAM prof. Andrzej Lesicki w swoim komunikacie z 30 kwietnia napisał: "Przewiduję konieczność przesunięcia terminu zakończenia zajęć dydaktycznych z 16 czerwca na termin późniejszy (prawdopodobnie 15 lipca), by z kolei sesję egzaminacyjną przenieść na wrzesień, oczywiście z możliwością zdawania egzaminów w terminach wcześniejszych. To scenariusze optymistyczne, kreślone z nadzieją na powrót do normalnego funkcjonowania od 1 czerwca - podkreśla Małgorzata Rybczyńska.

Rok akademicki nałoży się na wakacje?

Nie wszystkie zajęcia dla studentów mogą być przeprowadzane zdalnie, a więc ich realizacja być może będzie musiała zostać przełożona na wakacje.

- Niektóre zajęcia praktyczne, np. z gier zespołowych takich jak piłka nożna czy ręczna albo zajęcia z pływania, z przyczyn obiektywnych, nie mogły być realizowane online. Czekamy na  raporty kierowników jednostek z przeprowadzonych zajęć i informacje, czy i które zajęcia nie mogły zostać zrealizowane i należałoby je przenieść na wakacje - mówi Lidia Majdecka, rzecznik prasowy AWF w Poznaniu.

ZOBACZ TEŻ:

Członkowie Komisji Pracy Business Centre Club stworzyli listę 15 najbardziej poszukiwanych zawodów. Nie wszystkie z nich wymagają doświadczenia. Osoby, które przez epidemię COVID-19 straciły pracę w gastronomii, handlu czy usługach, mogą spróbować swoich sił na innych, popularnych stanowiskach. Oto lista 15 zawodów, w których jest praca.

15 najbardziej poszukiwanych zawodów w czasach epidemii COVID-19

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski