Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy drżą przed afrykańskim pomorem świń

Andrzej Kurzyński
Afrykański pomór świń stanowi ogromne zagrożenie dla chowu i hodowli trzody chlewnej w Wielkopolsce oraz dla całego przemysłu mięsnego, w związku z tym należy szczególnie zadbać o zabezpieczenie wielkopolskiego rolnictwa i podjąć natychmiastowe kroki w tym kierunku - uważają radni sejmiku województwa wielkopolskiego, którzy na poniedziałkowej sesji 26 września podjęli uchwałę w tej sprawie.

Wielkopolska jest czołowym producentem żywca wieprzowego w kraju. Skutki pojawienia się afrykańskiego pomoru świń byłyby opłakane. To niezwykle zakaźna choroba, która dotyczy trzody chlewnej i dzików. Wirus afrykańskiego pomoru świń jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie, wysychanie, potrafi przetrwać do 6 miesięcy w mrożonym mięsie.

- Jako klub radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego wyszliśmy z inicjatywą podjęcia stanowiska przez sejmik, ponieważ problem afrykańskiego pomoru świń staje się coraz poważniejszy, a tym samym sytuacja rolników dramatyczna. Apelujemy do premier Beaty Szydło, aby rząd podjął szybkie i realne działanie w tym zakresie - powiedział nam Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

W ubiegłym roku w powiecie kaliskim przeprowadzono symulacyjne ćwiczenia związane z ewentualnym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na przykładzie wsi Aleksandria w podkaliskiej gminie Brzeziny, gdzie hodowanych jest ponad 36 tysięcy świń. Gdyby doszło do zakażenia, wówczas zgodnie z procedurą należałoby wyznaczyć wokół ogniska choroby trzykilometrowy okręg zapowietrzony oraz 10-kilometrowy okręg zagrożony, a zwierzęta należałoby wybić. W takim rejonie wszystkie drogi dojazdowe muszą być zabezpieczone. Konieczne też jest wyłożenie mat dezynfekcyjnych.

- Same koszty wybicia takiej ilości świń i zużytego do tego sprzętu sięgnęłyby 29 milionów złotych i dotyczy to tylko tej jednej wsi - mówiła Joanna Kokot-Ciszewska, powiatowy lekarz weterynarii w Kaliszu.

Ważna jest również postawa samych rolników, którzy powinni rejestrować wszystkie hodowane świnie. W przypadku pojawienia się choroby jest to niezwykle istotne.

Jak na razie powiat kaliski nie jest objęty restrykcjami związanymi z występowaniem afrykańskiego pomoru świń i jest poza obszarem zagrożenia, obszarem objętym ograniczeniami i obszarem ochronnym.

W związku z aktualną sytuacją epizootyczną w kraju, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu prowadzi regularnie szkolenia odnośnie afrykańskiego pomoru świń dla hodowców trzody chlewnej, lekarzy weterynarii wolnej praktyki, władz samorządowych powiatu kaliskiego oraz służb mundurowych. Ponadto podczas rutynowych kontroli w gospodarstwach związanych z dobrostanem zwierząt inspektorzy weterynaryjni przekazują informacje odnośnie afrykańskiego pomoru świń, bioasekuracji oraz prawidłowego postępowania z padłą trzodą chlewną w gospodarstwie. Przypomina się, że istnieje całkowity zakaz grzebania zwłok padłych zwierząt gospodarskich, a hodowcy nie ponoszą kosztów związanych z przekazywaniem padłych zwierząt do utylizacji.

Dodatkowo przeprowadzane są wspólne kontrole transportów zwierząt i obrotu zwierzętami przez Inspekcję Weterynaryjną, Policję i Inspekcję Transportu Drogowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski