Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ronda na Malcie punktami orientacyjnymi. Wizualizacje

Elżbieta Sobańska, Elżbieta Podolska
Wizualizacja Klemens Mikuła
Trzy ronda w rejonie Malty ułatwiające przejazd i zarazem pełniące rolę punktów orientacyjnych wokół tego terenu to pomysł, jaki pojawił się wczoraj na spotkaniu zespołu specjalistów.

- Dwa lata temu powołaliśmy do życia Stowarzyszenie Wyższej Użyteczności Malta.Poznań.Eu. Malta jest dla nas tak ważnym miejscem, że o jej rozwoju chcemy decydować wspólnie - miasto i podmioty gospodarcze znajdujące się wokół - mówi zastępca prezydenta Poznania Tomasz Kayser i członek stowarzyszenia. - Została przygotowana Strategia Rozwoju Malty i chcemy ją realizować.

Na ostatnim spotkaniu zostały przedstawione dwie koncepcje. Są to pomysły wstępne. Pierwsza dotyczyła identyfikacji przestrzennej Malty, a druga - rozwiązań komunikacyjnych. To autorski pomysł Klemensa Mikuły, autora projektu całości Malty.

- Obecne drogi były budowane kilka dekad temu i nie spełniają swojej roli przy rozwoju znaczenia Malty - uważa Mikuła. - Zaprezentowane koncepcje dotyczą obsługi komunikacyjnej w tym rejonie z wykorzystaniem i modernizacją obecnych dróg oraz proponowanych nowych układów drogowych, tak aby nastąpiło oddzielenie ruchu pieszego, rowerowego i kołowego.

Projekt zakłada budowę tras rowerowych, stworzenia bezpiecznej wrotkarni w parku Tysiąclecia (który stałby się parkiem w stylu angielskim) czy udostępnienia pieszym tras jak najbliżej wody z dużą liczbą ławek. Kierowcom projektant proponuje zjazd z trzech niedużych rond na ringi: Warszawska-Mogileńska, Warszawska-Św. Michała-Komandoria-Tomickiego, a także ring Baraniaka-Wiankowa (trasa od źródełka na Malcie z wyjazdem na Szwajcarską).

Ronda posiadałyby element identyfikacji przestrzennej: na drodze prowadzącej do zoo byłyby to słonie, w pobliżu Malta Ski - żaglówki, a w kierunku Term Maltańskich - fontanna. - W tym pomyśle kilka kwestii wzbudziło duże wątpliwości, ale jest to normalne, bo właśnie teraz trzeba dyskutować i je wyjaśniać - uważa Kayser. - Na razie rozpoczęliśmy na ten temat dyskusje. To nawet nie jest projekt wstępny, ale zaledwie zarys. Przyjęliśmy taką zasadę, żeby o pomysłach dotyczących Malty dyskutować już na najwcześniejszym etapie, po to, by nie było już żadnych uwag, gdy zostaną wdrożone do realizacji.

Do tej pory stowarzyszeniu udało się już m.in. zrealizować projekt kolejek jeżdżących po zoo. Pozyskane zostały na ten cel fundusze unijne. Natomiast w grudniu przyszłego roku zostanie zakończona inwestycja Alpine Coaster.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski