Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roślinne menu. Co możesz zrobić z roślinami w domu, przy stole, na balkonie

Anastazja Bezduszna
Hello Morning Mocne korzenie
Roślinne menu akurat po świętach przyda się każdemu. Mamy dla was smaczną zieleninę w wersji jak na słono tak i na słodko.

- Rośliny odgrywają ogromną rolę w mojej kuchni, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Przy czym traktuję je bardzo szeroko i myślę nie tylko o młodych warzywach czy nowalijkach, ale także o kiełkach, kwiatach i owocach sezonowych, które mają w sobie ogromny potencjał i generują całe mnóstwo kulinarnych możliwości. Według mnie, budząca się do życia przyroda i kolory muszą się realnie przekładać na restauracyjny i domowy talerz - mówi Tomek Olewski, szef kuchni Concordii Taste, który w ramach wydazenia Concordii Design „W te pędy!” specjalne menu roślinne - Dania muszą być spójne z tym co zaczyna się dziać za naszymi oknami, a potrawy muszą powodować zachwyt i uśmiech na twarzach moich gości. Rośliny to nie tylko idealny dodatek do mięsnych dań, nie tylko uzupełnienie kompozycji smaków, ale przede wszystkim jeden z najważniejszych elementów naszej codziennej diety. Doceniajmy je nie tylko w domach, w ogrodach, parkach, ale także na talerzu - dodaje kucharz.

Przepis od Tomasza Olewskiego: Zielona sałatka .

Składniki:

  • zielone szparagi
  • groszek cukrowy
  • kiełki słonecznika
  • czarne oliwki
  • kiełki mikro groszku
  • ser pecorino
  • oliwa truflowa

Czarne oliwki rozkładamy na pergaminie i suszymy w piekarniku w temperaturze 70 stopni aż zrobią się twarde i suche. Po wyschnięciu mielimy oliwki na drobny miał. Szparagi myjemy i kroimy wzdłuż w cienkie wstążki następnie blanszujemy w osolonej wodzie, groszek cukrowy również blanszujemy. Na talerzu układamy wymieszane kiełki słonecznika i kiełki mikro groszku ze szparagami i zielonym groszkiem, następnie trzemy na górę ser pecorino polewamy oliwą Truflową, a całość posypujemy ziemią z czarnych oliwek.

Natomiast Magdalena Jutrzenka, blogerka Hello Morning mówi że ważne by warzywa i owoce, które są podstawą kuchni wegańskiej pochodziły od pobliskich producentów i dostawców, a nie zza oceanu. – Wtedy możemy gotować zdrowo, sezonowo i lokalnie. W Polsce mamy ogromną różnorodność warzyw korzeniowych dostępnych nadwiślańskim weganom przez cały rok. Krem z buraków czy selera to coś, co przetestował w swojej kuchni chyba każdy amator wegańskiej kuchni. Te dania odczarowują korzeniowe warzywa i pokazują bogactwo ich smaków i aromatów - mówi blogerka.
- Możemy przygotować z nich zarówno „poczciwe” placki czy kotlety ziemniaczane, jak i egzotyczne curry. Sama uwielbiam pierogi z ziemniakami i tofu a'la ruskie, sałatki z pieczonymi burakami czy serniczki roślinne z dodatkiem marchewki. Oprócz tego z marchwi czy buraka przyrządzimy pyszne soki czy koktajle, a z selera wykwintne pieczenie. Sama pokusiłam się nawet o hot-dogi z marchewki i burczane steki... Okazuje się, że jedyne co może nas ograniczyć to kulinarna wyobraźnia, bo gdy puścimy wodze fantazji w kuchni roślinnej nie ma limitów. Stąd pomysł, aby poświęcić warzywom korzeniowym całe warsztaty podczas wydarzenia „W te pędy” w Concordii Design. Warsztatom nadałam przewrotną nazwę „Moce korzenie". Będziemy wspólnie bawić się kreatywnymi połączeniami smaków i popularnych, może nawet z pozoru mało atrakcyjnych warzyw wyczarujemy pyszną zupę-krem, przygotujemy przystawki w stylu włoskim, misy mocy, do których każdy wniesie swój wkład, a na koniec desery, które podobnie jak dania główne będą bazować na burakach czy marchewkach - dodaje Magdalena Jutrzenka.

Przepis Magdaleny Jutrzenki: Serniczki z tofu i marchewki

  • (składniki na około 8 słoików od 100-300 ml):
  • 500 g marchewek
  • 3 szklanki mleka ryżowego waniliowego (można zastąpić dowolnym roślinnym)
  • 400-450 g tofu
  • skórka i sok z jednej małej cytryny
  • sok i skórka starta z jednej małej pomarańczy
  • 3 łyżki oleju o neutralnym smaku
  • 1 łyżeczka agaru
  • 1/2-3/4 szklanki cukru trzcinowego
  • 1 łyżeczka startego cynamonu

Marchew obieramy i drobno ścieramy na tarce, zalewamy mlekiem, oddajemy cukier, cynamon, olej i gotujemy do miękkości. Odstawiamy do wystygnięcia tak, aby stało się letnie. Tofu, sok i skórę pomarańczową, sok i skórkę cytrynową oraz olej miksujemy na jednolitą, gładką masę. Do ugotowanej wystudzonej marchewki dodajemy agar i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Marchewkową miksturę dodajmy do tofu i blendujemy do czasu, aż masa będzie gładka. Rozlewamy do słoiczków lub kubeczków. Podajemy ze śmietaną kokosową oraz odrobiną skórki pomarańczowej i startej czekolady. Zrobimy listkiem mięty lub melisy.

Z nadejściem wiosny zaczynamy dbać o swoje ogrody, balkony czy osiedlowe skwery. Myśląc o nadejściu cieplejszej pory roku wychodzimy do parków i lasów, słowem... otaczamy się roślinami. Projektować można nie tylko przedmioty, ale także zieloną przestrzeń wokół siebie, dietę czy sposób życia. „W te pędy!” to wydarzenie, które skupia w jednym dniu wszystkie najciekawsze roślinne trendy, aktywności i zagadnienia. Rośliny będzie można znaleźć na talerzu, w doniczkach, na warsztatach, w kadrze i na głowie. Podczas zielonego dnia 23 kwietnia Concordia zaprasza na warsztaty i spotkania ze specjalistami, blogerami, architektami krajobrazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski