Rosną nadzieje piłkarzy ręcznych MKS Poznań na utrzymanie w pierwszej lidze

Spośród wielkopolskich zespołów piłki ręcznej występujących w pierwszej lidze miniony weekend dobrze wspominać będzie tylko MKS Poznań, który wygrywając w Poznaniu z AZS AWF Biała Podlaska 27:23, na cztery kolejki przed końcem rozgrywek zapewnił sobie co najmniej grę w barażach o utrzymanie w pierwszej lidze. Pozostałe drużyny naszego regionu przegrały swoje mecze.

Rywal MKS Poznań już wcześniej stracił szanse na utrzymanie, ale nie mając już nic do stracenia sprawił podopiecznym Domana Leitgebera sporo kłopotu. W pierwszej połowie częściej nawet prowadzili goście, a na przerwę zespoły schodziły przy wyniku remisowym. Na szczęście po zmianie stron poznaniacy zagrali lepiej, w 44. minucie prowadzili już 20:15 i nie pozwolili odebrać sobie bardzo ważnego zwycięstwa.

Bliski sprawienia niespodzianki był Real Astromal Leszno. Zespół trenera Ryszarda Kmiecika tylko jedną bramką 26:27 przegrał na wyjeździe z Polskim Cukrem Pomezanią Malbork, wiceliderem grupy A i niemal pewnym uczestnikiem baraży o awans. Leszczynianie do ostatnich sekund walczyli o korzystny rezultat, nie dali jednak rady. O porażce zadecydował słabszy początek drugiej części spotkania. Real Astromal nie jest jeszcze pewny bezpiecznej lokaty na koniec rozgrywek, może jeszcze trafić do baraży o utrzymanie.

W grupie A wysokiej porażki doznał natomiast Wolsztyniak Wolsztyn. Lepsi od podopiecznych Wojciecha Hany za okazali się szczypiorniści Wójcika Meble Elbląg, którzy na własnym parkiecie wygrali 32:23. Początek wcale nie zapowiadał tak wysokiej przegranej zespołu z Wielkopolski. Od 24. do 30. minuty gospodarze rzucili jednak pięć bramek z rzędu, objęli prowadzenie 17:11 i do końca kontrolowali wydarzenia na parkiecie.

W grupie B Ostrovia Ostrów Wielkopolski oraz MKS Kalisz nie sprostały na wyjazdach wyżej notowanym przeciwnikom i muszą jeszcze trochę uważać, żeby nie znaleźć się w strefie barażowej. Ostrovia uległa Olimpii Piekary Śląski 28:35, już do przerwy przegrywając 11:18. MKS Kalisz w konfrontacji z walczącym o podium na koniec rozgrywek Olimpem Grodków. nadzieje na korzystny rezultat mógł mieć tylko do przerwy. Pierwsze 13 minut drugiej połowy gospodarze wygrali jednak 11:2 i było po wszystkim.

W drugiej lidze kobiet z naszych zespołów grała tylko Sparta Oborniki, która przed własną widownią uległa wiceliderowi tabeli UKS PCM Kościerzyna 29:32. Podopiecznym Tomasza Konitza należą się jednak słowa pochwały, bo "postawiły się" pretendentkom do awansu, ale ich sytuacja w walce o zachowanie drugoligowego bytu jest bardzo, bardzo trudna.

Polonia Kępno swój mecz z AZS AWF Warszawa (37:31) rozegrała wcześniej.

MKS Poznań – AZS AWF Biała Podlaska 27:23 (11:11). Najwięcej bramek dla MKS Poznań: Martyński 5, Pochopień 5, Tokaj 5, Bartłomiejczyk 4, Leder 3.

Polski Cukier Pomezania Malbork – Real Astromal Leszno 27:26 (14:15). Najwięcej bramek dla Realu Astromalu: Przekwas 6, Krystkowiak 6, Wesołek 6, Giernas 4.

Wójcik Meble Elbląg – Wolsztyniak Wolsztyn 32:23 (17:11). Najwięcej bramek dla Wolsztyniaka: Chrapa 6, Kuta 6, P. Szutta 5

Olimpia Piekary Śląskie  – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:28 (18:11). Najwięcej bramek dla Ostrovii: Tomczak 7, Balwas 6, Galewski 5, Bielec 4.

UKS Olimp Grodków – MKS Kalisz 36:25 (16:13). Najwięcej bramek dla MKS Kalisz: Gomółka 6, Celek 5, Krzywda 4, Adamski 3, Sieg 3, Surosz 3.

Sparta Oborniki – UKS PCM Kościerzyna 29:32 (15:16). Najwięcej bramek dla Sparty: Wasiak 9, Filoda 7, Gładecka 4, Łakomy 3.