Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeka Ner skażona? Na wodzie unoszą się śnięte ryby. Sztab kryzysowy postawiony na nogi. Mieszkańcy powiatu kolskiego otrzymali alerty

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Rzeka Ner skażona?
Rzeka Ner skażona? Andrzej Kosiński
Wojewoda wielkopolski, Michał Zieliński, w związku z zaobserwowaniem przez mieszkańców śniętych ryb na rzece Ner w województwie Łódzkim zwołał posiedzenie zarządzania kryzysowego. Alerty o możliwym skażeniu rzeki otrzymali także mieszkańcy powiatu kolskiego, gdzie Ner wpływa do Warty. Jakiej skali jest zagrożenie?

Śnięte ryby na rzece Ner. Powołano sztab kryzysowy

13 sierpnia, wojewoda wielkopolski, zwołując posiedzenie sztabu kryzysowego podjął kroki w sprawie możliwego skażania prawego dopływu środkowej Warty, czyli rzeki Ner.

W związku z wystąpieniem zjawiska śniętych ryb na rzece Ner - dopływie Warty, niezwłocznie zwołałem Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim trwa spotkanie, na którym wraz z moimi zastępcami omawiamy sytuację z przedstawicielami KW Policji, Straży Pożarnej, jak i 12. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecni są też reprezentanci Wód Polskich, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

- napisał w mediach społecznościowych Michał Zieliński.

Jak przebiegło spotkanie i czy jest się czego obawiać?

O wyniku spotkania również dowiadujemy się z mediów społecznościowych. Wojewoda uspokaja jednak, że po wstępnych oględzinach podstawowe parametry wody w rzece mieszczą się w granicach normy, a w ostatnim czasie nie odnotowano przypadków gromadzenia się na niej śniętych ryb. Jak dalej informuje, na obecną chwilę prowadzone są następujące czynności:

  • Przeprowadzane są szczegółowe badania, o których wynikach odpowiednie służby będą informować na bieżąco,
  • Państwowa Straż Pożarna postawiła zaporę na rzece Ner na wysokości miejscowości Rzuchów,
  • Wszystkie ujęcia wody zlokalizowane w pobliżu rzeki Ner są codziennie badane przez służby sanitarne,
  • W działania zaangażowana jest także Państwowa Straż Rybacka z terenu całego województwa,
  • Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu pozostaje we współpracy ze swoim odpowiednikiem w województwie łódzkim, a także z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kole.

Pozostaję w kontakcie ze służbami i koordynuję ich działania. Chciałbym podkreślić, że nie ma powodów do paniki, a sytuacja jest pod stałą kontrolą. Na podstawie ustaleń Sztabu przekazujemy rekomendacje, aby nie kąpać się w rzece Ner oraz nie poić w niej zwierząt, a także o wstrzymać się od połowu ryb i wszelkiej aktywności rekreacyjnej. Nasze działania mają charakter prewencyjny, podejmujemy je w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

- poinformował na Facebooku Michał Zieliński.

Mieszkańcy powiatu kolskiego otrzymali rządowy Alert. Mają nie korzystać z rzeki Ner

W sobotę 13 sierpnia, w związku z możliwym skażeniem rzeki Ner, do użytkowników sieci telefonii komórkowych na terenie dwóch powiatów w województwie łódzkim (łęczycki i poddębicki) wysłano wiadomości sms o treściach:

Uwaga! Zanieczyszczona woda w Nerze. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty.

W niedzielę (14 sierpnia) rozszerzono obszar wiadomości SMS o jeden powiat w województwie wielkopolskim (kolski).

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Nowy mural ekologiczny powstał na bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Wawrzyniaka 14 w Poznaniu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Niezwykły mural powstał w Poznaniu. Czym się wyróżnia? Zobacz zdjęcia

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski