Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanktuaria Poznania

Anna Kot
Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożej. Franciszkanie, którzy gospodarują w kościele przy dzisiejszej ul. Franciszkańskiej, przybyli do Poznania stosunkowo późno - dopiero na początku XVII w. Kościół Braci Mniejszych Konwentualnych  należy do najpiękniejszych świątyń barokowych Poznania. Swój wystrój zawdzięcza dwóm braciom - zakonnym i rodzonym - Antoniemu i Adamowi Swachom. Wszystkie ozdoby stanowią dekorację dla pięknej kaplicy, usytuowanej na przedłużeniu lewej nawy bocznej, gdzie znajduje się słynący łaskami cudowny obraz Matki Bożej. I to on właśnie przyciągał i do dziś przyciąga do tej świątyni pielgrzymów. Obraz oprawiony w srebrną ramę został namalowany w XVII wieku na desce lipowej. Stanowi on kopię wizerunku Maryi z Borku Wielkopolskiego. Dziełko kupił od mieszczanina z sąsiedniej Śródki za zgodą władz zakonnych  - niejaki brat Tomasz Dybowski, który też pierwszy zobaczył łzy płynące z oczu Matki Bożej  z tego wizerunku. Szybko rozeszła się po Poznaniu wieść, że osoby modlące się u franciszkanów, doznają cudownych uzdrowień. Już w latach 60. XVII wieku specjalnie powołane komisje potwierdziły niezwykłe działanie obrazu i biskup Stefan Wierzbowski oficjalnie uznał wizerunek za cudowny. Od tamtej pory przybywają tu pielgrzymi wypraszać łaski i dziękować za opiekę. Koronacji słynącego cudami wizerunku Matki Bożej dokonał w 1968 r. kardynał Stefan Wyszyński. Wierni z całego Poznania przychodzą tu na odpusty, które są odprawiane 12 września w święto Najświętszego Imienia Maryi oraz w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia.
Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożej. Franciszkanie, którzy gospodarują w kościele przy dzisiejszej ul. Franciszkańskiej, przybyli do Poznania stosunkowo późno - dopiero na początku XVII w. Kościół Braci Mniejszych Konwentualnych należy do najpiękniejszych świątyń barokowych Poznania. Swój wystrój zawdzięcza dwóm braciom - zakonnym i rodzonym - Antoniemu i Adamowi Swachom. Wszystkie ozdoby stanowią dekorację dla pięknej kaplicy, usytuowanej na przedłużeniu lewej nawy bocznej, gdzie znajduje się słynący łaskami cudowny obraz Matki Bożej. I to on właśnie przyciągał i do dziś przyciąga do tej świątyni pielgrzymów. Obraz oprawiony w srebrną ramę został namalowany w XVII wieku na desce lipowej. Stanowi on kopię wizerunku Maryi z Borku Wielkopolskiego. Dziełko kupił od mieszczanina z sąsiedniej Śródki za zgodą władz zakonnych - niejaki brat Tomasz Dybowski, który też pierwszy zobaczył łzy płynące z oczu Matki Bożej z tego wizerunku. Szybko rozeszła się po Poznaniu wieść, że osoby modlące się u franciszkanów, doznają cudownych uzdrowień. Już w latach 60. XVII wieku specjalnie powołane komisje potwierdziły niezwykłe działanie obrazu i biskup Stefan Wierzbowski oficjalnie uznał wizerunek za cudowny. Od tamtej pory przybywają tu pielgrzymi wypraszać łaski i dziękować za opiekę. Koronacji słynącego cudami wizerunku Matki Bożej dokonał w 1968 r. kardynał Stefan Wyszyński. Wierni z całego Poznania przychodzą tu na odpusty, które są odprawiane 12 września w święto Najświętszego Imienia Maryi oraz w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia. archiwum
Poznań, jako stolica regionu, od początku powstania odgrywał ważną rolę w rozwoju Kościoła na ziemiach polskich. Tu powstało przecież pierwsze biskupstwo. I choć w Poznaniu jest obecnie jedenaście "miejsc świętych", przedstawiamy najstarsze sanktuaria - trzy maryjne i jedno pańskie. Te pierwsze ulokowały się w pobliżu Starego Rynku. Ale jest też tam kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa, gdzie w kaplicy dolnej znajduje się studzienka z wodą według tradycji o właściwościach leczniczych. Pielgrzymki przychodziły tu już od XIV wieku. Niestety, kultowość tego miejsca popadła w takie samo zapomnienie u pielgrzymów jak kościół pw. Bożego Ciała przy ul. Krakowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski