Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schron na Chwaliszewie będzie można zwiedzać - zbudowano go pod kamienicą dla działaczy PZPR [ZDJĘCIA]

Zenon Kubiak
Zenon Kubiak
W sobotę, 14 grudnia będzie można m.in. wejść do schronu znajdującego się pod jedną z kamienic na Chwaliszewie. Zobacz więcej zdjęć ---->
W sobotę, 14 grudnia będzie można m.in. wejść do schronu znajdującego się pod jedną z kamienic na Chwaliszewie. Zobacz więcej zdjęć ---->Jan Chojnacki
W sobotę w ramach 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Poznaniu będzie można m.in. wejść do schronu znajdującego się pod jedną z kamienic na Chwaliszewie. W środku będzie można zobaczyć m.in. drukarnię, której w tamtych czasach używali działacze opozycji.

Po wojnie w Poznaniu zbudowano wiele schronów przeciwolotniczych. Część z nich powstała w podziemiach budowanych później kamienic.

- Po 1989 r. popadły w zapomnienie. Powstające wspólnoty mieszkaniowe zamieniały schrony w piwnice. Na szczęście schron znajdujący się w kamienicy przy ul. Wenecjańskiej 2 ocalał dzięki mieszkańcom, którzy zadbali także o to, aby nikt ich nie zdewastował - opowiada Bartosz Waliszewski z Projektu Niepokorni, który zaopiekował się schronem.

Sprawdź też:

Schron ma około 200 metrów kwadratowych. Z zachowanych źródeł wiadomo o nim niewiele. Z ustaleń Waliszewskiego wynika, że w kamienicy po wojnie zamieszkali działacze PZPR, a schron prawdopodobnie pełnił funkcję przeciwlotniczą i przeciwgazową.

- Na razie wynajęliśmy od ZKZL-u połowę schronu. Chcemy go przywrócić do stanu pierwotnego, a w jednym z pomieszczeń urządzić kino, gdzie można by wyświetlać filmy przy okazji różnych rocznic, stanu wojennego, Poznania 56, czy katastrofy w Czarnobylu - zapowiada Bartosz Waliszewski.

Już teraz jednak - w sobotę, 13 grudnia w godzinach od 10 do 15 każdy chętny będzie mógł zwiedzić schron w ramach obchodów 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

- W środku będzie można zobaczyć, jak wyglądała podziemna drukarnia z tamtych czasów, a także porozmawiać z ludźmi, którzy działali wtedy w opozycji, a o godz. 16 i 18 odbędzie się panel dyskusyjny pt. "Poza Cenzurą. Wydawnictwa Podziemne W Stanie Wojennym" poprowadzony przez Krzysztofa Stasiewskiego, działacza wielkopolskiej "Solidarności" - zaprasza Waliszewski.

Schron znajduje się przy ul. Wenecjańskiej 2. Aby do niego trafić, w sobotę na miejscu będzie można spotkać rekonstruktorów przebranych za funkcjonariuszy ZOMO i Milicji Obywatelskiej.

Zobacz zdjęcia schronu zrobione przez Jana Chojnackiego prowadzącego stronę "Ciemna Strona Poznania":

Sprawdź też:

Program obchodów 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego organizowanych przez Muzeum Uzbrojenia (oddział WMN), NSZZ "Solidarność" Region Wielkopolska, Projekt Niepokorni, GRH Braterstwo Broni 70', GRH 13.Batalion, Grupa Zadaniowa Beton i Restaurację Dmuchawce:

Sobota (14 grudnia): "Poza Cenzurą. Wydawnictwa podziemne w Stanie Wojennym"
LOKALIZACJA: Poznań, ul. Wenecjanska 2 (Pod restauracją "Dmuchawce". Wypatrujcie koksownika i kilku funkcjonariuszy - oni uprzejmie wskażą drogę)
DATA: 14.12.2019
GODZINY:
10.00 - 15.00 - podziemna drukarnia
16.00 - panel dyskusyjny
18.00 - panel dyskusyjny (jeśli będzie większa liczba zainteresowanych)

Niedziela (15 grudnia): "Wojsko na ulicach..."
LOKALIZACJA:
Muzeum Uzbrojenie, oddział WMN Park Cytadela
DATA : 15.12.2019
GODZINY: 10.00 - 15.00 - posterunek przed muzeum

Zobacz też:

Na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu znajduje się kilka schronów. Jak wygląda dziś w środku jeden z nich, można się przekonać, oglądając zdjęcia zrobione przez Jana Chojnackiego prowadzącego stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ----->

Poznań: Tak wygląda w środku jeden ze schronów na terenie ZN...

Zobacz, jak dziś wygląda okolica miejsca wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Prypeć i jego okolicę odwiedził jeden z poznańskich eksplorerów - Jan Chojnacki prowadzący stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ---->

35 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu. Zobacz zdjęci...

Komisariat policji przy ul. Wyspiańskiego na Łazarzu zlikwidowano 8 lat temu. Od tamtej pory budynek stoi opuszczony i niszczeje. Jak dziś wygląda w środku, możecie przekonać się, oglądając zdjęcia wykonane przez Jana Chojnackiego prowadzącego stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ----->

Poznań: Opuszczony komisariat policji na Wyspiańskiego - zob...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski