Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sekretny schron prezydencki w Poznaniu. Jak wygląda? Wybierz się w filmową wycieczkę po schronie

BLD
Wideo
od 16 lat
Schron prezydencki w Poznaniu powstał w czasach PRL i dotąd zachował ducha i klimat tamtych czasów. Właśnie stąd prezydent miał kierować akcją ochrony ludności w razie ataku atomowego lub wybuchu wojny. Jak wygląda od środka ten tajemniczy obiekt? Zobacz film.

Na przełomie lat 50. i 60. XX w., w podziemiach jednego z domów przy ul. Słupskiej w Poznaniu, powstał sekretny schron dla prezydenta miasta i najważniejszych urzędników magistratu. Właśnie z tego miejsca prezydent miał kierować akcją ochrony ludności w razie ataku atomowego lub wybuchu wojny.

Około pięciu metrów pod ziemią przygotowano prawdziwe centrum dowodzenia. Znajdziemy tam centralę telefoniczną i alarmową, a także biura miejskich służb i urzędników, którzy byliby przydatni w przypadku zagrożenia (milicja, straż pożarna, szef wydziału spraw obywatelskich, a nawet wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej).

Sprawdź też: Schron prezydencki w Poznaniu. Chcesz go zobaczyć?

Projektanci prezydenckiego lokum zadbali również o pokój mieszkalny dla włodarza miasta. Prezydent jako jedyny mógł sypiać na miękkim łóżku z zagłówkiem, a przed snem posłuchać sobie radia. Na ścianach każdego z pomieszczeń zobaczyć można mapy całego miasta z zaznaczonymi punktami meldunkowymi.

Szczęśliwie nigdy nie został wykorzystany. Choć do spodziewanego ataku atomowego nie doszło, schron pełnił funkcje operacyjne aż do roku 1994. Przez kolejne lata jego istnienie i lokalizację utrzymywano w ścisłej tajemnicy. Ostatecznie udostępniono go zwiedzającym w 2012 r.

Zobacz także:

Na Górczynie koparka odkopała wejście do ponad stuletniego schronu. Bunkier był zasypany przez ponad pół wieku. To, co kryje się pod ziemią, zostało zeskanowane przez poznańską firmę Geocartis.

Poznań: Co kryje się pod ziemią na Górczynie? Zobaczcie nies...

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, schron nie jest obecnie udostępniany turystom. Od piątku, 26 marca, można jednak odwiedzić to wyjątkowe miejsce za sprawą ekipy filmowej.

Scenariusz filmu pozwala się cofnąć do 1979 r. Napięte relacje między NATO i Układem Warszawskim grożą wybuchem III wojny światowej. Władze Poznania przenoszą się w bezpieczne miejsce – by z przeciwatomowego bunkra koordynować akcją ewakuacyjną i ratunkową. W jakich warunkach pracują? Czy schron jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwo?

Spot został przygotowany przez ekipę filmową Filmax.pl na zlecenie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Polecamy również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski