Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, mają prawo do darmowych leków

Andrzej Kurzyński
Od 1 września seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia, mają prawo do darmowych leków. W przychodniach tłumów jednak nie ma.

- To koniec niewykupionych leków - zapewnia kaliski senator Andrzej Wojtyła, który przygotowywał stosowne zmiany w prawie regulującym dostęp do darmowych leków i ustalającym listę darmowych środków farmaceutycznych. - Badania, prowadzone w ostatnich latach pokazały przykrą prawdę - wielu emerytów nie było stać na kupno leków. Po wyjściu od lekarza, zamiast do apteki, szli do domów, bo nie mieli pieniędzy, by zrealizować recepty. Dlatego postanowiliśmy działać tak szybko, jak to tylko było to możliwe. przygotować odpowiednią ustawę, dzięki której ponad tysiąc leków będzie dostępne za darmo, dla osób, które ukończyły 75. rok życia.

Na liście bezpłatnych leków dla seniorów znalazły się lekarstwa stosowane w chorobach najczęściej występujących u pacjentów w podeszłym wieku. W wykazie są więc specyfiki na nadciśnienie tętnicze i miażdżycę, stosowane przy chorobie niedokrwiennej serca i niewydolności serca, a także w chorobie zakrzepowo-zatorowej. Są też lekarstwa dla osób cierpiących na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, pomagające cierpiącym na cukrzycę, a także w chorobie Alzheimera oraz w chorobie Parkinsona. Na liście znalazły się też leki na depresję, stosowane przy osteoporozie oraz chorobach kości, przepisywane w wypadku przerostu prostaty i dla osób mających jaskrę. Lista darmowych leków zawiera także specyfiki obniżające stężenie cholesterolu oraz poziom triglicerydów we krwi, a nawet środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Receptę na bezpłatne leki może wypisać jedynie lekarz rodzinny lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli lekarza, do którego pacjent jest przypisany nie ma w przychodni (na przykład ma urlop lub jest chory), w jego zastępstwie może receptę z oznaczeniem „S” wypisać inny lekarz z tej samej przychodni, ale także musi to być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Recepty z symbolem ‚S”, oznaczającym darmowe leki seniorom nie wypiszą lekarze na tak zwanej wieczorynce oraz lekarze bez specjalizacji i lekarze specjaliści. Jeżeli jednak specjalista leczy pacjenta lekami, które znalazły się w wykazie bezpłatnych leków, powinien przekazać tę informację lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej. Wówczas lekarz rodzinny może wystawić choremu darmową receptę, dzięki której pacjent dostanie w aptece leki bezpłatnie.

Zgodnie z nowymi przepisami farmaceuci mają obowiązek informowania pacjentów o możliwości o możliwości nabycia leku zamiennego, objętego wykazem bezpłatnych leków. Wszystko pod warunkiem, że lekarz nie zaznaczył, iż w konkretnej terapii nie wolno przepisanego nam lekarstwa zastępować żadnym innym.

Jak na razie kaliscy seniorzy nie szturmują gabinetów lekarzy rodzinnych.

- Przyjmuję od 35 do 50 pacjentów dziennie. Dotychczas zgłosiło się kilkanaście osób po recepty na bezpłatne leki - mówi Mirosław Gabrysiak, kaliski lekarz. - Jeden z moich pacjentów nie wykupił leków w sierpniu, ponieważ teraz otrzyma je bezpłatnie. Wyliczył, że zaoszczędzi w ten sposób około 300 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski