Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieć obejmie cały Kościan

Karolina Sternal
Kościan ma szansę stać się pierwszym w Wielkopolsce, a może nawet w Polsce, prawdziwie internetowym miastem.

Dzięki unijnym funduszom oraz współpracy z Politechniką Poznańską za niespełna trzy lata z darmowej sieci będą mogli korzystać nie tylko wszyscy mieszkańcy, ale może ona także posłużyć do zarządzania miejską infrastrukturą oraz poprawienia bezpieczeństwa.

Zanim jednak sieć będzie mogła być wykorzystana w aż tak szerokim zakresie, Kościan będzie się musiał wywiązać z warunków dofinansowania udzielonego w ramach unijnego programu e-inclusion, wyrównującego szanse w dostępie do internetu.

Według danych szacunkowych, około 50 proc. społeczeństwa jest zagrożone wykluczeniem cyfrowym. Decyduje o tym głównie status materialny. Brak dostępu do internetu oznacza znacznie mniejsze możliwości zdobywania wiedzy, kształcenia się oraz znalezienia pracy. Samorząd Kościana postanowił skorzystać z możliwości, jakie daje Unia Europejska i poprawić u siebie ten stan rzeczy. Miasto znalazło się wśród 26 innych miejscowości, które otrzymały dofinansowanie.

- Dostaniemy 3 miliony 400 tysięcy złotych, natomiast całe przedsięwzięcie będzie kosztowało 4 miliony - wyjaśnia Maciej Kasprzak, zastępca burmistrza. - Za te pieniądze 240 najuboższych rodzin otrzyma w użyczenie na dwa lata laptopy, dostęp do internetu oraz przejdzie szkolenia. Po tym czasie zarówno komputery, jak i sieć stanie się własnością samorządu. I to jest kolejny bonus płynący z przystąpienia do unijnego programu, gdyż 240 rodzin mieszka w bardzo różnych miejscach i aby im zapewnić dostęp do internetu, całe miasto musi zostać pokryte siecią.

W ten sposób licząc czas na wdrożenie programu oraz dwa lata jego trwania, należy przyjąć, że za niespełna trzy lata Kościan będzie dysponował pełną siecią. Aby było to nowoczesne i wydajne narzędzie, miasto zwróciło się do Politechniki Poznańskiej.

- Osiągnięcia naukowe, możliwość współpracy z najwybitniejszymi specjalistami w Polsce w zakresie informatyki sprawia, że możemy liczyć na istotną pomoc w realizacji naszych celów - zaznacza burmistrz Michał Jurga. Propozycja spotkała się z uznaniem Politechniki Poznańskiej, która podejmie się przygotowania rozwiązań projektowych oraz wskaże, jaki sprzęt należy kupić.

- To będzie dla nas swoisty poligon, gdyż do tej pory nie mieliśmy możliwości działać na tak dużym obszarze - podkreśla prof. Andrzej Urbaniak z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej. - Projekt ten daje wprost nieograniczone możliwości rozbudowy i wykorzystania sieci. Jednak najważniejsze jest, aby dobrze przygotować się do jego realizacji. Jeżeli w tej wstępnej fazie nie ustali się, czego oczekuje użytkownik i co może zrobić wykonawca, to później trudno pewne sprawy odwrócić.

Sieć może służyć nie tylko mieszkańcom. Równie istotne będzie wykorzystywanie jej przez miasto. System monitoringu, zarządzanie wodociągami, ruchem, oświetleniem, to tylko część możliwości.
Czasu na pracę koncepcyjną nie ma wiele, gdyż samorząd zakłada, że już w pierwszym kwartale 2010 roku do rodzin trafią laptopy, przy pomocy których będzie można korzystać ze społecznego internetu, którego parametry wyniosą 264 KB na sekundę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski