MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Służby przygotowują się na afrykański pomór świń

Andrzej Kurzyński
Na terenie powiatu kaliskiego odbyły się symulacyjne ćwiczenia w zakresie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. To niezwykle zakaźna choroba, która dotyczy trzody chlewnej i dzików. Wirus afrykańskiego pomoru świń jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie, wysychanie, potrafi przetrwać do 6 miesięcy w mrożonym mięsie.

Jak na razie choroby nie ma na terenie Wielkopolski, ale w całym kraju zanotowano już 65 przypadków na wschodzie Polski, na terenie trzech powiatów. Nie jest jednak wykluczone, że ta choroba kiedyś dotrze także do naszego regionu. Dlatego wszystkie służby mają być na tę ewentualność przygotowane. Stąd ćwiczenia, które odbyły się pod auspicjami Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kaliszu.

- Ciągłe podnoszenie wiedzy jest niezbędne. Gdyby na terenie powiatu kaliskiego doszło do czegoś takiego, to koszty są niewyobrażalne- zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym - podkreśla Joanna Kokot-Ciszewska, powiatowy lekarz weterynarii w Kaliszu.

Podczas ćwiczeń przeprowadzono symulację na przykładzie wsi Aleksandria w podkaliskiej gminie Brzeziny, gdzie hodowanych jest ponad 36 tysięcy świń. Gdyby doszło do zakażenia, wówczas zgodnie z procedurą należałoby wyznaczyć wokół ogniska choroby 3-kilometrowy okręg zapowietrzony oraz 10-kilometrowy okręg zagrożony, a zwierzęta należałoby wybić. W takim rejonie wszystkie drogi dojazdowe muszą być zabezpieczone. Konieczne też jest wyłożenie mat dezynfekcyjnych.

- Same koszty wybicia takiej ilości świń i zużytego do tego sprzętu sięgnęłyby 29 milionów złotych i dotyczy to tylko jednej wsi - wylicza powiatowa lekarz weterynarii. - Na wschodzie wybijane są stada liczące 65 czy 160 sztuk świń. Jeśli afrykański pomór świń dotknąłby nasz region, wówczas straty ekonomiczne byłyby ogromne. Przy takiej intensyfikacji chowu trzody chlewnej w Wielkopolsce jest to potężne wyzwanie dla wszystkich służb.

Dlatego w symulacyjnych ćwiczeniach udział wzięli przedstawiciele samorządu Kalisza i powiatu kaliskiego, policji, straży miejskiej, nadleśnictwa, Polskiego Związku Łowieckiego, lekarze weterynarii prowadzący wolne praktyki, którzy są niezbędni przy zwalczaniu choroby i oczywiście Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kaliszu.

- Takich szkoleń powinno być jak najwięcej, aby świadomość na temat zagrożenia wzrastała - dodaje Joanna Kokot-Ciszewska.
Ważna jest również postawa samych rolników, którzy powinni rejestrować wszystkie hodowane świnie. W przypadku pojawienia się choroby jest to niezwykle istotne.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski