Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Poznaniu: Radny A. Rataj chce wyjaśnień w sprawie kontroli jakości powietrza dronami. Kiedy i z jakim skutkiem je przeprowadzano?

AM
Dron pobiera próbki z dymu, który unosi się z komina i przekazuje wyniki w czasie rzeczywistym
Dron pobiera próbki z dymu, który unosi się z komina i przekazuje wyniki w czasie rzeczywistym Waldemar Wylegalski
Od 2019 roku poznańscy strażnicy miejscy z Eko Patrolu mają do dyspozycji dron, dzięki któremu można skontrolować jakość powietrza w wybranym miejscu. Przez pierwszy rok użytkowania wykonano ponad 22 tysięcy kontroli, za które wystawiono 25 mandatów. W tym czasie jakość powietrza w Poznaniu nie uległa znaczącej poprawie. Choć brak jeszcze danych za 2020 rok, radny Andrzej Rataj postanowił zająć się tą sprawą. Jego zdaniem niska skuteczność kontroli związana jest m.in. z nieodpowiednim czasem ich przeprowadzania.

W wystosowanej do prezydenta Poznania pod koniec grudnia interpelacji radny zauważa, że od wielu lat jednym z największych problemów w naszym mieście jest smog.

- Co roku w Polsce ponad 40 tysięcy osób (sic!) umiera z powodu narażenia na kontakt z pyłami zawieszonymi. Oznacza to, że w Poznaniu w każdym roku nawet kilkaset osób umiera z tej przyczyny - pisze Andrzej Rataj powołując się na dane Europejskiej Agencji Środowiska.

Nie zgłosisz pieca? Zapłacisz grzywnę. Tak rząd walczy ze smogiem

Jak zaznacza radny, istotnym elementem systemu zwalczania smogu są kontrole emisji szkodliwych substancji z pieców domowych. W 2019 roku i 2020 roku akcje te prowadzone były przy pomocy dronów, finansowanych dzięki zwycięskim projektom „Skończmy ze smogiem w Poznaniu” z kolejnych edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Działania te nie przynoszą jednak odpowiednich rezultatów.

Czytaj też: Jacek Jaśkowiak broni aktorów, którzy zaszczepili się poza kolejnością. "Artyści są naszym dobrem narodowym" - mówi prezydent Poznania

W 2019 roku kontroli poddano ponad 22 500 budynków, a szczegółowe badania dotyczyły 230 budynków, w wyniku czego stwierdzono 25 przypadków spalania odpadów, a winnych ukarano mandatami.

- Statystyki te wskazują na zadziwiająco niską skuteczność działań - w 0,1% budynków sprawdzonych przy użyciu dronów wykryto emisję szkodliwych substancji. Czy zatem jest aż tak dobrze? Pozostaje to w ogromnym kontraście do stanu istniejącego w naszym mieście od wielu lat - zauważa Andrzej Rataj, i dodaje, że zaskoczyły go informacje o tym, że kontrole przeprowadzane były głównie w ciągu dnia, a nie w godzinach wieczornych, gdy najwięcej osób rozpala piece i ogrzewa swoje domy albo mieszkania.

W interpelacji, która oczekuje obecnie na odpowiedź zawarł m.in. pytania:

  • W jakich miesiącach, a także w które dni tygodnia i o jakich porach dnia dochodziło w 2019 i w 2020 roku do korzystania z dronów?
  • Z jakich przyczyn korzystano z nich głównie w ciągu dnia, a nie w godzinach wieczornych?
  • Czy przy wprowadzaniu, realizacji i ocenie akcji wykrywania emisji szkodliwych substancji z pieców domowych przy pomocy dronów korzystano z doświadczeń innych miast, a jeśli nie, to dlaczego, natomiast jeśli tak, to czy w innych miastach również używano dronów w ciągu dnia i czy w innych miastach również była tak niska skuteczność działań?

Ostatnie pytanie dotyczyło skutków kontroli: Skoro akcje wykrywania emisji szkodliwych substancji z pieców domowych prowadzone przy pomocy dronów wykazały, że w Poznaniu jest aż tak dobrze z paleniem w piecach domowych i jedynie w 0,1% skontrolowanych budynków dochodziło do spalania odpadów, to dlaczego w Poznaniu jest aż tak źle z zanieczyszczaniem powietrza przede wszystkim w sezonie jesiennym i zimowym?

Czytaj też: Smog w Poznaniu: Dron kontrolujący jakość powietrza zbadał ponad 22 tysiące budynków. Wystawiono 25 mandatów

Na koniec radny zaznaczył, że propozycje zmian i ulepszenia systemu wykrywania emisji szkodliwych substancji z pieców domowych przy pomocy dronów zgłaszane były przez mieszkańców i osoby działające w sferze publicznej, w tym przez aktywistów dbających o środowisko, a także przez niego samego.

ZOBACZ TEŻ:

Zdaniem synoptyków w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się radykalnej zmiany pogody. W połowie stycznia do Polski ma dotrzeć wyż syberyjski nazywany "Bestią ze wschodu". Można spodziewać się rekordowo zimnych temperatur. Sprawdź, kiedy "Bestia ze wschodu" dotrze do Polski i jakie zmiany w pogodzie spowoduje. Przejdź do galerii --->

"Bestia ze wschodu" nawiedzi Europę w połowie stycznia? Jaki...

W dniach smogowych specjaliści zalecają, by pozostać w domach i ograniczyć aktywności na zewnątrz. O czystym powietrzu możemy pomarzyć. Kiedy stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują znaczne przekroczenia niebezpiecznego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10 najbardziej zagrożeni są astmatycy, osoby starsze, przewlekle chore, kobiety w ciąży i dzieci. Czy przed zanieczyszczeniem można się uchronić?Zobacz sposoby na smog --->

Smog: Jak się można uchronić przed szkodliwym smogiem? Masec...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski