Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smogowa panika? Mocno... uzasadniona

Marta Danielewicz, Marta Żbikowska-Cieśla
Grzegorz Dembiński
Grzegorz Dembiński
Wilgotne powietrze i brak wiatru wystarczyły, aby cały kraj, w tym Poznań, ogarnęła smogowa panika. Okazało się, że była ona mocno uzasadniona. Normy pyłów w powietrzu zostały przekroczone nawet pięciokrotnie.

Jest cichy, prawie niewidoczny, bo bezbarwny, przenika na wskroś i dociera tam, gdzie może wyrządzić najwięcej szkód - do płuc. Smog pochodzi z języka angielskiego i łączy dwa inne: „smoke” - dym i „fog” - mgłę, zwany jest też cichym zabójcą. Powstaje w wyniku zanieczyszczenia powietrza. Sprzyjają mu warunki atmosferyczne: wysoka wilgotność i brak wiatru. Problem smogu występuje na całym świecie, także w Polsce i to od lat. W ostatnich dniach Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega przed smogiem praktycznie całą Polskę. Mamy się czego bać?

- Układ oddechowy jest szczególnie narażony na wpływ zanieczyszczonego powietrza - wyjaśnia doktor Dorota Kaczmarek, pulmonolog z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu. - To, w jaki sposób taka ekspozycja zaszkodzi, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, należy rozgraniczyć osoby zdrowe i przewlekle chore, szczególnie cierpiące na astmę lub przewlekłą obstrukcyjną chorobę płuc.

Mechanizm dostawania się drobinek pyłu do organizmu jest zawsze taki sam. W pierwszej kolejności zanieczyszczenie wpływa na błony śluzowe nosa i gardła. Wtedy może pojawić się kaszel. To naturalny mechanizm obronny organizmu. Osobie zdrowej łatwiej pozbyć się w ten sposób zanieczyszczeń. W przypadku osób cierpiących na choroby układu oddechowego szybciej dojdzie do infekcji czy ataku astmy.

- Kiedy w smogu występuje duże nasilenie szkodliwych substancji i do tego długo przebywamy w zanieczyszczonym powietrzu, pozwalamy, aby drobne pyły docierały do oskrzeli, płuc, potem oskrzelików i pęcherzyków płucnych, w których dochodzi do wymiany gazowej - tłumaczy doktor Kaczmarek. - Wtedy te szkodliwe substancje przedostają się do krwiobiegu i mają wpływ na inne układy.

To nie jest cały artykuł. Resztę przeczytasz w naszym Serwisie Plus: Smogowa panika w Poznaniu? Mocno... uzasadniona!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski