MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śnieżycowy Jar zagrożony. Śnieżyca przestanie kwitnąć, gdy zabraknie w lasach dzików?

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Śnieżycowy Jar to wyjątkowe miejsce na mapie Wielkopolski w Nadleśnictwie Łopuchówku, na terenie poligonu Biedrusko. Zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia rezerwat wypełniają białe kobierce utkane z dzwoneczków.
Śnieżycowy Jar to wyjątkowe miejsce na mapie Wielkopolski w Nadleśnictwie Łopuchówku, na terenie poligonu Biedrusko. Zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia rezerwat wypełniają białe kobierce utkane z dzwoneczków. Grzegorz Dembiński
W związku z odstrzałem sanitarnym dzików na terenach wielkopolskich lasów dla niektórych roślin może zabraknąć ogrodników, którzy w sposób naturalny zajmowali się spulchnianiem gleby. Tym samym niektóre kwiaty mogą już nigdy nie zakwitnąć. Zagrożony jest nawet rezerwat Śnieżycowy Jar.

Śnieżycowy Jar to wyjątkowe miejsce na mapie Wielkopolski w Nadleśnictwie Łopuchówko, na terenie poligonu Biedrusko. Zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia rezerwat wypełniają białe kobierce utkane z dzwoneczków.

Czytaj: Śnieżycowy Jar 2020: Śnieżyca może zakwitnąć już w przyszłym tygodniu. Dla zwiedzających zbudowano nową kładkę

To śnieżyca wiosenna, 30-centymetrowa roślina cebulkowa. Kobierzec śnieżyc to zazwyczaj widok zarezerwowany dla turystów wybierających się w góry. Można ją spotkać w Karpatach czy Sudetach, licznie występuje zwłaszcza w Bieszczadach. Jej naturalny zasięg występowania przebiega przez południową część naszego kraju na wysokościach od 530 do 1180 m n.p.m. Roślina objęta jest w Polsce ochroną gatunkową. Skąd więc śnieżyca przywędrowała do Wielkopolski? Do dziś nie wiadomo. Jedyną drogą komunikacji z południem Polski była rzeka Warta. Rezerwat, któremu nadano nazwę Śnieżycowy Jar, o powierzchni 9 ha powstał 40 lat temu.

Przez ostrzał dzików nie zakwitnie śnieżyca?

Jednak, jak słyszymy od jednego z leśników, kwitnienie śnieżycy w tym roku może być jednym z ostatnich w Wielkopolsce. Wszystko z powodu masowego odstrzału dzików w związku z występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń w naszym regionie.

- Nie ulega wątpliwości, że odstrzał jest konieczny. Ale rzeczywiście, śnieżyca, jeśli zabraknie dzików, będzie zagrożona. Dziki są dla tych roślin naturalnymi ogrodnikami. Buchtując w wilgotnej ziemi, spulchniają ją i przenoszą cebulki kwiatów. Jeśli pogłowie dzika spadnie do 1 na kilometr kwadratowy, jak to jest planowane, nie będzie miał, kto przekopywać śnieżycy, a jej kwitnienie pozostanie pod znakiem zapytania

– mówi leśniczy.

Sprawdź też:

Dzik to naturalny leśny ogrodnik

Także naukowcy Polskiej Akademii Nauk na początku roku w liście do premiera Mateusza Morawieckiego zwracali uwagę na znaczenie dzika w leśnym ekosystemie.

- Jako zwierzęta wszystkożerne pełnią w lasach rolę sanitarną oraz mają istotny wpływ na wiele elementów środowiska. Dziki żywią się m.in. owadami będącymi szkodnikami drzew, gryzoniami oraz padliną. Buchtując w poszukiwaniu pokarmu i roznosząc nasiona, odgrywają ważną rolę w naturalnym odnowieniu lasu i w procesach obiegu materii w przyrodzie.

Czytaj: Dyrektorka zoo w Poznaniu przekonuje: Dzik to wielki sanitariusz lasu. Jego zabicie to zbrodnia

Jednak w ostatnich dniach, w obawie przed wirusem ASF, wojewoda wielkopolski nakazał sanitarny odstrzał prawie 5 tysięcy dzików w wielkopolskich lasach.

Śnieżycy zagraża susza

Tomasz Sobalak, nadleśniczy z Łopuchówka uspokaja jednak.

- Faktycznie może to być dla śnieżycy problem, ale z pewnością nie jest to sprawa jednego roku. Śnieżyca przede wszystkim potrzebuje wilgoci, co przy postępującej suszy może być poważniejszym wyzwaniem. Jej nasionka przenoszą także mrówki. Zjawisko to nazywane jest myrmekochorią. Każde nasionko posiada tzw. ciałko mrówcze, czyli wyrostek zawierający tłuszcze, który przykleja się do przedplecza mrówek, ułatwiając ich przenoszenie

– tłumaczy.

Podobnego zdania jest także dr Aneta Czarna z Katedry Botaniki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Myślę, że śnieżyca sobie poradzi. Ona przede wszystkim potrzebuje wilgoci – mówi.

Sprawdź też:

W tym roku śnieżyca, w związku w wysokimi temperaturami, może zakwitnąć już na początku marca. Zwiedzający będą ją mogli podziwiać, spacerując po nowej kładce.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski