Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sondaż wyborczy "Głosu": Sześć partii w Sejmie. PiS potrzebuje Kukiza. PO liczy na PSL i... lewicę

Paulina Jęczmionka, Rafał Cieśla, Paweł Więcek
Sześć partii w Sejmie i zupełnie różne scenariusze: albo układ PiS - Kukiz ’15 lub KORWiN, jeśli oczywiście przekroczy próg wyborczy albo wielka koalicja... bez partii prezesa Kaczyńskiego, czyli PO-Zjednoczona Lewica-PSL oraz Nowoczesna. Oto ogólnopolskie wyniki sondażu przeprowadzonego przez największe dzienniki Polska Press Grupy.

Na miesiąc przed wyborami Prawo i Sprawiedliwość liderem notowań sondażowych - wynika z badania zrealizowanego w dniach 17-21 września przez Głos Wielkopolski i 17 pozostałych największych dzienników regionalnych wchodzących w skład Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia. Sondaż wykonano na reprezentatywnej próbie 8000 dorosłych mieszkańców kraju metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI). Panoramę partyjnych preferencji sporządzono w oparciu o deklaracje tych respondentów, którzy stwierdzili, iż zdecydowanie tak i raczej tak wezmą udział w wyborach.

Jaka koalicja?

Blisko 40 procent ankietowanych zamierza głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Rządząca Platforma Obywatelska cieszy się z kolei zaufaniem co czwartego respondenta. Na trzecim miejscu pod względem popularności plasuje się KUKIZ ’15. Jak wynika z naszej prognozy, do Sejmu wejdą jeszcze trzy inne formacje: Zjednoczona Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz ugrupowanie Nowoczesna Ryszarda Petru.

Przy takim układzie sił w izbie niższej parlamentu Prawo i Sprawiedliwość nie zbuduje samodzielnych rządów. Kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło będzie potrzebowała partnera. Większość w Sejmie stworzy tylko z ludźmi Pawła Kukiza, jeśli ten przekroczy próg wyborczy. Możliwym koalicjantem, pod warunkiem dobrego wyniku, jest też KORWiN, a nawet Polskie Stronnictwo Ludowe, które może utworzyć koalicję właściwie z każdym. To na razie najbardziej realne scenariusze na rządy po październikowych wyborach.

Na razie alternatywą, i to całkiem poważną, są rządy bez PiS-u, który nie wejdzie w koalicję ani z PO, ani ze Zjednoczoną Lewicą. I to właśnie te dwie ostatnie formacje mogą, wraz z PSL-em i Nowoczesną, stworzyć Radę Ministrów bez przedstawiciela zwycięskiego ugrupowania. W takim przypadku Prawo i Sprawiedliwość znów stanowiłoby opozycję.

Oczywiście dzisiaj trudno sobie wyobrazić premier Ewę Kopacz oraz wicepremierów: Leszka Millera i Ryszarda Petru. Ale w polityce naprawdę wiele rzeczy jest możliwych, tak więc tego scenariusza nie można wykluczyć.

Zresztą już teraz w Poznaniu mamy wspólne rządy Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, co jeszcze niedawno było wręcz nie do pomyślenia.

Bez szans na samodzielne rządy

Z naszego sondażu wynika również, że obecnie nie ma większych szans na samodzielne sprawowanie władzy przez PiS-u, o czym zapewne marzy prezes Jarosław Kaczyński. Doskonale pamięta on ostatnie swoje rządy, kiedy to jego ugrupowanie zawarło sojusz z Andrzejem Lepperem i Romanem Giertychem. Jak to się wszystko skończyło? Wszyscy doskonale pamiętamy, stąd zapewne PiS będzie robiło wszystko, aby po październikowych wyborach mieć większość w Sejmie i uniknąć bratania się z Pawłem Kukizem.

Czy to się uda? Czy nowym premierem zostanie Beata Szydło, czy może jednak powstanie wielka koalicja bez PiS-u? O tym przekonamy się za miesiąc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski