W Poznaniu oraz powiecie poznańskim spadła liczba osób bezrobotnych, zwłaszcza wśród ludzi młodych. To główny wniosek wynikający z raportu o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, przygotowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu i Starostwo Poznańskie. - Z roku na rok statystyki wyglądają coraz lepiej. To teraz 8,4 procent. Coraz mniej osób rejestruje się w urzędzie jako bezrobotni - mówi Zygmunt Jeżewski, członek zarządu starostwa powiatowego w Poznaniu.

Raport wskazuje też, że mimo zmiany mentalności wśród pracodawców i tak spora grupa wciąż oczekuje, że do pracy przyjmie absolwentów mających już doświadczenie. - Ze statystyk i naszego doświadczenia wynika, że ważne, by na etapie szkoły ponadgimnazjalnej już korzystać z porad doradcy zawodowego. Ważna jest też współpraca z pracodawcami na etapie edukacji i monitorowanie rynku pracy - mówi Małgorzata Pawlak, zastępca dyrektora PUP.

Zdaniem starostwa mamy w Poznaniu przykłady dobrych praktyk współpracy szkół zawodowych z dużymi firmami. - Mowa tu o Volkswagenie czy Solarisie. To firmy, które szkolą przyszłych pracodawców dla siebie - mówi Z. Jeżewski.

STREFA BIZNESU NA FACEBOOKU. POLUB NAS!