Sport amatorski: Siatkarska Licealiada

Maciej ŁosiakZaktualizowano
Mistrzowie Poznania szkół ponadgimnazjalnych: dziewczęta z Zespołu Szkół  Mistrzostwa Sportowego
Mistrzowie Poznania szkół ponadgimnazjalnych: dziewczęta z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego
Zakończyły się zmagania chłopców i dziewcząt w siatkówce w ramach Licealiady, rozgrywek organizowanych przez Poznański Szkolny Związek Sportowy. W rywalizacji dziewcząt zwyciężyła reprezentacja Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego, a wśród chłopców złote medale wywalczyli zawodnicy XVII LO.

W hali Liceum im. Świętej Marii Magdaleny wystąpiły cztery najlepsze żeńskie zespoły ponadgimnazjalne w sezonie 2009/2010 - ZSMS (obrońca tytułu mistrza Poznania), XIV LO, IX LO oraz zespół gospodarzy. Droga do występu w finale była długa, w tegorocznej edycji Licealiady dziewcząt wystartowało aż 29 zespołów podzielonych na grupy. Niekwestionowanym faworytem kolejnej edycji Licealiady był ZSMS. Zespół prowadzony przez trenera Marka Tuszyńskiego w swoim składzie ma zawodniczki, które na co dzień reprezentują m.in. barwy II-ligowych zespołów z Chodzieży i Murowanej Gośliny. Najbardziej zaciętym meczem turnieju finałowego był pojedynek o trzecią lokatę, w którym spotkały się zawodniczki IX LO prowadzone przez Lucynę Puc z siatkarkami XIV LO, których trenerem jest Sylwia Gruchot. Po dwóch setach był remis1:1.

W tie breaku będące na fali reprezentantki "Czternastki", po pewnej wygranej w drugim secie nie pozwoliły odebrać sobie zwycięstwa w całym meczu, wygrywając 2:1. Finał nie przysporzył aż takich emocji. Zespół gospodarzy LO św. Marii Magdaleny tylko w pierwszym secie zagroził swoim bardziej doświadczonym koleżankom z ZSMS, jednak sił wystarczyło na wygranie 16 punktów. Drugi set to już koncert gry w wykonaniu podopiecznych trenera Tuszyńskiego.

Natomiast w zmaganiach chłopców w tegorocznej edycji Licealiady wystartowała rekordowa liczba poznańskich szkół - 33 zespoły. Skład turnieju finałowego to była powtórka z ubiegłego roku. Znów spotkały się ekipy LO Św. MM, X LO, Zespół Szkół Technicznych oraz drużyna gospodarzy XVII LO. W ubiegłym sezonie to zawodnicy ZST zwyciężyli, w tym roku również zaliczali się do faworytów obok zawodników "Siedemnastki".

W "małym finale" spotkali się siatkarze LO św. MM prowadzeni przez trenera Jerzego Styskala z podopiecznymi trenera Zbyszko Tytko z X LO. Mecz był wyrównany, o czym świadczyć mogą wyniki poszczególnych setów. Pierwszy na przewagi 26:24 wygrał zespół z X LO, który również w kolejnym secie okazał się bardziej skuteczny, zwyciężając w tej partii do 22.

Jak na mecz finałowy przystało, zawodnicy ZST oraz XVII LO zaprezentowali kibicom bardzo dobre widowisko siatkarskie, w którym nie tylko nie brakowało skutecznych zagrań, ale i dramaturgii. Pierwszy set padł łupem gospodarzy, którzy wygrali do 14. W drugim górą byli siatkarze ZST. W tie breaku żadna z drużyn nie mogła wypracować większej przewagi, do samego końca toczyła się walka. Ostatecznie 15:13 triumfowali siatkarze "Siedemnastki".

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.