Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średnia płaca wystarczy, by kupić mieszkanie

Monika Kaczyńska
Wielkopolanie stosunkowo rzadko wykorzystują do maksimum zdolność kredytową
Wielkopolanie stosunkowo rzadko wykorzystują do maksimum zdolność kredytową FOT. Marcin Osman
Rekomendacja S obowiązująca od początku roku sprawiła, że banki zaostrzyły znacząco zasady przyznawania kredytów hipotecznych. Niższe są także pożyczane sumy. Nie oznacza to jednak, że kredyt hipoteczny jako taki stał się niedostępny, tyle, że kupowane mieszkania są nieco mniejsze.

Z analiz Multibanku i mBanku wynika, że aby rodzina posiadająca jedno dziecko mogła kupić mieszkanie w Poznaniu o powierzchni około 70 mkw. każdy z małżonków powinien zarabiać około 2,5 tys. zł netto, czyli nieco mniej niż wynosi obecnie średnia krajowa płaca w Polsce.
- Obecnie możemy już powiedzieć, że wdrożona na początku roku nowelizacja rekomendacji S, w naszym przypadku nie wpłynęła w negatywny sposób na liczbę pozytywnie rozpatrywanych wniosków kredytowych - mówi Dominik Skrzycki, zastępca dyrektora Departamentu Produktów Kredytowych ds. Kredytów Hipotecznych w Multi-Banku i mBanku. - Obecnie odsetek klientów uzyskujących odmowną decyzję kredytową jest na poziomie sprzed nowelizacji i wynosi zaledwie kilka procent. Przede wszystkim jest to spowodowane obserwowanym od jakiegoś czasu wzrostem świadomości klientów. Dziś kredyt hipoteczny zaciągają zazwyczaj osoby, których sytuacja finansowa jest dobra, a nawet więcej niż dobra i które posiadają nadwyżki finansowe. Ci klienci nie mają problemu z uzyskaniem kredytu - dodaje.

Aktualnie rodzina 2+1, w której dochód każdego z małżonków jest na poziomie około średniej krajowej płacy, może uzyskać kredyt hipoteczny o wartości od 310 do nawet 412 tys. zł w zależności od województwa. Różnica ta jest związana z rozmaitymi kosztami codziennego utrzymania w różnych częściach Polski. Kwota ta pozwala na zakup mieszkania o powierzchni od 70 do nawet 125 mkw.
Wielkopolanie plasują się w środku ogólnopolskiej stawki.

- Według naszych danych małżeństwo z jednym dzieckiem, mieszkające w województwie wielkopolskim, którego całkowity dochód wynosi 4,8 tys. zł netto posiada zdolność kredytową na poziomie 351 tys. zł. Kwota ta średnio pozwala na kupno mieszkania o powierzchni do 70 mkw. z rynku pierwotnego oraz o metrażu do 77 mkw. z rynku wtórnego (średnia cena mkw. mieszkania w Wielkopolsce wyliczona została na postawie cen transakcyjnych podawanych przez klientów banku we wnioskach kredytowych) - podkreśla Maciej Sobieraj, ekspert ds. kredytów hipotecznych w MultiBanku i mBanku.

W samym Poznaniu sytuacja wygląda nieco inaczej. O ile na rynku wtórnym za maksymalną kwotę kredytu można kupić mieszkanie o powierzchni przekraczającej 70 mkw. , o tyle ci, którzy są zdecydowani kupić mieszkanie z rynku pierwotnego usytuowane w granicach miasta, muszą się zadowolić lokum o powierzchni nie przekraczającej 65 mkw. w budynkach na obrzeżach miasta.

Na Grunwaldzie czy w Centrum około 350 tys. zł potrzeba, by kupić mieszkanie o powierzchni niewiele przekraczającej 50 mkw. Dla tych, którym zależy na większej powierzchni, rozwiązaniem może być kupienie mieszkania pod Poznaniem. W Dąbrówce 350 tys. zł wystarczy na 74 metry kw., w Koziegłowach za 338 tys. są dostępne nowe mieszkania o powierzchni 69,9 mkw.

Dane MultiBanku i mBanku pokazują, że w województwie wielkopolskim jest także duża grupa nabywców, która poszukuje atrakcyjnych i dużych nieruchomości. W strukturze sprzedaży obu banków w Poznaniu mieszkania do 50 mkw. stanowią 51 proc., natomiast te z przedziału 50-110 mkw. 47 proc. (w tym 36 proc. to lokale od powierzchni od 50 do 70 mkw.).

Charakterystyczne jest i to, że mieszkańcy woj. wielkopolskiego nie korzystają z maksymalnej zdolności kredytowej i kupują nieco mniejsze mieszkania - na rynku wtórnym średnio 54 mkw., na pierwotnym 55 mkw. Ponadto aż 80 proc. Wielkopolan zaciągających kredyt hipoteczny ma wkład własny - średnio około 15 proc. wartości nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski