Stara matura 2016: Język polski poziom rozszerzony...

  Stara matura 2016: Język polski poziom rozszerzony [ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE]

  KS, AB, KAEF

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Stara matura 2016 - język polski poziom rozszerzony. To z nią walczyła dzisiaj część maturzystów. Odpowiedzi i arkusz CKE znajdziecie na naszej stronie. Sprawdźcie, jak Wam poszła matura 2016 z języka polskiego.
  Stara matura 2016: Język polski poziom rozszerzony [ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE]
  1/15
  przejdź do galerii

  Stara matura 2016: Język polski poziom rozszerzony [ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE] ©CKE

  Stara matura 2016: Język polski poziom rozszerzony [ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE]


  Od godziny 14 część maturzystów rozwiązywała dzisiaj arkusz CKE z matury 2016 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Jeśli chcecie sprawdzić, jak Wam poszło, porównajcie własne odpowiedzi z tymi poniżej.

  Czy stara matura 2006 z języka polskiego była trudna? Komentujcie!

  Stara matura 2016: Język polski poziom rozszerzony - odpowiedzi:


  Temat 1.


  Na podstawie analizy fragmentu Sklepów cynamonowych Brunona Schulza wyjaśnij, w jaki sposób bohater postrzega rzeczywistość. Zwróć uwagę na językowy kształt tekstu.

  SKLEPY CYNAMONOWE


  Uskrzydlony pragnieniem zwiedzenia sklepów cynamonowych, skręciłem w wiadomą mi ulicę i leciałem więcej, aniżeli szedłem, bacząc, by nie zmylić drogi. Tak minąłem już trzecią czy czwartą przecznicę, a upragnionej ulicy wciąż nie było. W dodatku nawet konfiguracja ulic nie odpowiadała oczekiwanemu obrazowi. Sklepów ani śladu. Szedłem ulicą, której domy nie miały nigdzie bramy wchodowej, tylko okna szczelnie zamknięte, ślepe odblaskiem księżyca. Po drugiej stronie tych domów musi prowadzić właściwa ulica, od której te domy są dostępne – myślałem sobie. Z niepokojem przyspieszałem kroku, rezygnując w duchu z myśli zwiedzenia sklepów. Byle tylko wydostać się stąd prędko w znane okolice miasta. Zbliżałem się do wylotu, pełen niepokoju, gdzie też ona mnie wyprowadzi. Wyszedłem na szeroki, rzadko zabudowany gościniec, bardzo długi i prosty. Owiał mnie od razu oddech szerokiej przestrzeni. Stały tam przy ulicy albo w głębi ogrodów malownicze wille, ozdobne budynki bogaczy. […] Światło księżyca, rozpuszczone w tysiącznych barankach, w łuskach srebrnych na niebie, było blade i tak jasne jak w dzień – tylko parki i ogrody czerniały w tym srebrnym krajobrazie.

  Przyjrzawszy się bacznie jednemu z budynków, doszedłem do przekonania, że mam przed sobą tylną i nigdy nie widzianą stronę gmachu gimnazjalnego. Właśnie dochodziłem do bramy, która ku memu zdziwieniu była otwarta, sień oświetlona. Wszedłem i znalazłem się na czerwonym chodniku korytarza. Miałem nadzieję, że zdołam nie spostrzeżony przekraść się przez budynek i wyjść przednią bramą, skracając sobie znakomicie drogę. Przypomniałem sobie, że o tej późnej godzinie musi się w sali profesora Arendta odbywać jedna z lekcyj nadobowiązkowych, prowadzona w późną noc, na które zbieraliśmy się zimową porą, płonąc szlachetnym zapałem do ćwiczeń rysunkowych, jakim natchnął nas ten znakomity nauczyciel.

  Mała gromadka pilnych gubiła się prawie w wielkiej ciemnej sali, na której ścianach ogromniały i łamały się cienie naszych głów, rzucane od dwóch małych świeczek płonących w szyjkach butelek.
  Prawdę mówiąc, niewieleśmy podczas tych godzin rysowali i profesor nie stawiał zbyt ścisłych wymagań. Niektórzy przynosili sobie z domu poduszki i układali się na ławkach do powierzchownej drzemki. I tylko najpilniejsi rysowali pod samą świecą, w złotym kręgu jej blasku.

  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  arkusze

  admin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  arkusze i odp LINK 4download.ienet.pl/l/1/matematyka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  maturka

  seba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W sieci są już dostępne:

  przeciekinews.tk/

  Znalazłem to się dziele trzeb tylko pobrać

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MAMY ARKUSZE!!!

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  @@@@@@@@@@@@
  A R K U S Z - M A T E M A T Y K A
  arkusz2016matematyka.blogspot.com
  @@@@@@@@@@@

  Najczęściej czytane

  STUDNIÓWKA 2016

  Wybierz szkołę:

  Przejdź do:

  Najczęściej komentowane