Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stołówki i hotele dla owadów zapylaczy powstaną na terenie poznańskich szkół i przedszkoli. Zobacz zdjęcia

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Wideo
od 16 lat
Miasto Poznań rozpoczęło akcję "Stołówka dla fifnych owadów". W ogródkach 18 przedszkoli oraz 12 szkół podstawowych wysiane zostaną nasiona roślin pyłko- i nektarodajnych, które w okresie kwitnienia zapewnią pożywnie m.in. pszczołom, trzmielom czy muchówkom. Ponadto w pobliżu owadzich bufetów pojawią się specjalne hotele dedykowane tym pożytecznym zwierzętom.

Miasto Poznań rozpoczęło akcję "Stołówka dla fifnych owadów". Celem organizowanego przez Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania przedsięwzięcia jest tworzenie miejsc przyjaznych owadom zapylającym, w których znajdą one schronienie i pokarm, a także edukowanie dzieci o znaczeniu tych zwierząt dla środowiska.

Tych owadów lepiej nie drażnić

od 16 lat

Stołówki i hotele dla owadów powstaną na terenie poznańskich szkół i przedszkoli

- W przygotowanych przez Miasto "Tytkach dobroci dla owadów" znajdują się mieszanki nasion wieloletnich roślin pyłko- i nektarodajnych, które kwitną od maja do października. Dzięki temu owady przez cały okres swojej aktywności będą miały zapewniony pokarm

- mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

Na terenie aglomeracji poznańskiej od 1 września 2020 roku obowiązują nowe zasady w systemie gospodarowania odpadami. Segregacja śmieci jest teraz obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców. Zwiększono też liczbę typów odpadów, które można wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wśród nich są opakowania po dezodorantach w aerozolach czy czysty styropian opakowaniowy. Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej.Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej ---->

Nowe zasady segregacji śmieci w Poznaniu i aglomeracji. Spra...

W ogródkach szkół i przedszkoli biorących udział w akcji Miasto postawi 35 hoteli dla owadów. Domki te zbudowane są z trzciny, bambusowych rurek, pustych w środku łodyg, suchego drewna, desek oraz szyszek. Nie zastąpią środowiska naturalnego, ale stanowią doskonałe schronienie. Dzięki nim owady mogą odpocząć, ukryć się przed deszczem, a przede wszystkim się rozmnażać - co w realny sposób pomoże wspierać wzrost ich populacji w mieście.

Ważnym elementem akcji są działania edukacyjne i informacyjne skierowane do dzieci. Uczestnicy dowiedzą się, co każdy z nas może zrobić, aby pszczoły i inne owady zapylające nie ginęły z powodu braku pokarmu. W ramach przedsięwzięcia szkołom podstawowym przekazano film edukacyjny o tematyce związanej z życiem owadów oraz ich znaczeniem we współczesnym świecie.

- Zachęcamy również mieszkańców Poznania do tworzenia przydomowych rabat z roślinami przyjaznymi owadom. Możemy wykorzystać np. lawendę, nagietek, kocimiętkę, cynie, dalie i nachyłek oraz zioła - oregano, tymianek, bazylię. Takie kompozycje nie tylko pomogą owadom, ale także pięknie przyozdobią nasze tarasy, balkony czy ogródki - dodaje dyrektor Joanna Jajus.

Akcja "Stołówka dla fifnych owadów" odbywa się w ramach realizowanego od 2019 roku miejskiego programu "Poznań dla pszczół", którego celem jest zwiększenie populacji tych pożytecznych zwierząt w mieście, a także edukacja mieszkańców w zakresie roli i znaczenia owadów zapylających dla środowiska czy gospodarki.

Jakie zwierzęta wybijają myśliwi w wielkopolskich lasach? Wiemy, ile i jakie zwierzęta odstrzelono w naszym regionie w poprzednim sezonie łowieckim. Dane pochodzą od Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Sprawdź w galerii, na jakie zwierzęta polują myśliwi w Wielkopolsce ---->

Na te zwierzęta polują myśliwi w Wielkopolsce. Sprawdź, ile ...

Hotele dla owadów montowane w ogródkach szkół i przedszkoli w ramach akcji "Stołówka dla fifnych owadów" nie są pierwszymi konstrukcjami tego typu, które staną w Poznaniu. Od maja zeszłego roku Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP zainstalował lub przekazał innym podmiotom 136 domków. Hotele można spotkać m.in w poznańskich parkach i lasach, a także na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych czy Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych.

Najdłuższa nazwa miejscowości na świecie składa się z aż 188 znaków i jej wymówienie zajmuje aż 15 sekund. Co ciekawe, chodzi o pełną nazwę Bangkoku, czyli stolicy Tajlandii, która brzmi: "Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit". Nazwy polskich miejscowości nie są aż tak długie, ale i tak robią wrażenie - najdłuższa z nich liczy 40 znaków. Zobacz najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce ------>

Najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce. Najdłuższa ma aż 40 znaków!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski