Strajk nauczycieli: Nauczyciele strajkują też w gminach wokół Poznania. Dzieci mają zapewnioną opiekę. Co z egzaminami?

MW, BOK
W poniedziałek, 8 kwietnia, rano rozpoczął się strajk nauczycieli. Protestują oni także w gminach wokół Poznania. W protestach uczestniczy w nich blisko 100 proc. szkół i przedszkoli. Opieka dla uczniów jest zapewniona, ale nadal nie wszędzie wiadomo co z egzaminami. Grzegorz Olkowski
W poniedziałek, 8 kwietnia, rano rozpoczął się strajk nauczycieli. Protestują oni także w gminach wokół Poznania. W protestach uczestniczy w nich blisko 100 proc. szkół i przedszkoli. Opieka dla uczniów jest zapewniona, ale nadal nie wszędzie wiadomo co z egzaminami.

Od poniedziałku w całej Polsce trwa strajk nauczycieli. Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w gminach wokół Poznania. W większości z nich strajk trwa we wszystkich szkołach i przedszkolach. W niektórych zagrożone są nadchodzące egzaminy: gimnazjalny i ósmoklasisty.

Czytaj więcej:

Suchy Las

W Suchym Lesie nauczyciele strajkują we wszystkich przedszkolach i szkołach. - Jest w nich zapewniona opieka dla uczniów, którzy zjawią się w szkole. Od rana spotykam się z dyrektorami szkół w gminie. Na zajęciach jest mało dzieci - mówi Grzegorz Wojtera, wójt Suchego Lasu.

Przykładowo w SP nr 2 w Suchym Lesie, o godz. 8.30 było 15 uczniów. Niewiele dzieci zjawiło się też np. w szkole w Biedrusku czy Chludowie.

W gminie Suchy Las nadal nie wiadomo co z egzaminami gimnazjalnymi i ósmoklasisty. - Chcemy, żeby się one odbyły, ale istnieje obawa, że akcja strajkowa to uniemożliwi - dodaje Wojtera.

Dopiewo

W gminie Dopiewo strajk objął wszystkie osiem szkół i dwa na trzy przedszkola. - Przygotowaliśmy miejsca w placówkach dla dzieci, które przyjdą na zajęcia. Opieka jest zorganizowana przez dyrekcję, a także pracowników Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz gminnej biblioteki. Zajęcia odbywają się w budynkach szkół. Na godz. 8.30 było w nich łącznie około 80 dzieci - tłumaczy Paweł Przepióra, zastępca wójta gminy Dopiewo, odpowiedzialny za edukację.

Dodaje, że gmina i szkoły robią wszystko, żeby odbyły się egzaminy. Sytuacja jest dynamiczna, ale nikt nie zakłada, żeby miały się one nie odbyć.

Sprawdź:

Stęszew

W gminie Stęszew, tylko w jednej szkole zajęcia odbywają się normalnie. W innych trwa strajk nauczycieli. Gmina i szkoły były przygotowane na przyjęcie uczniów, ale jak się okazało - nie było takiej potrzeby.

Zagrożone są nadchodzące egzaminy gminazjalne. O ile na pewno odbędą się w jednej ze szkół, to nie wiadomo co będzie z drugą. - Strajkuje w niej blisko 100 proc. nauczycieli i mamy problem z powołaniem komisji. Staramy się to zorganizować - zapewnia Włodzimierz Pinczak, burmistrz Stęszewa.

Murowana Goślina

- W gminie Murowana Goślina strajkuje 100 proc. szkół. Opiekę dla 25 dzieci, które przyszły na zajęcia przygotowała dyrekcja wraz z katechetami. Jako gmina - w pełni popieramy strajk nauczycieli - podkreśla Dariusz Urbański, burmistrz Murowanej Gośliny.

Nie ma też wątpliwości, że odbędą się egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty. - Dwie szkoły stwierdziły, że nie będą ich organizować, a dwie, że będą. Ostatecznie podjęta została jednolita decyzja - egzaminy w Murowanej Goślinie się odbędą. Komisje zostaną powołane, a w ramach wolontariatu zaangażują się w nie także emerytowani nauczyciele - podkreśla Urbański.

Polecamy:

Oborniki

W gminie Oborniki strajk objął wszystkie szkoły. Jest w nich zapewniona opieka, a dla chętnych uczniów, gmina zorganizowała dodatkowe zajęcia w domu kultury i na pływalni. W szkołach przebywają pojedynczy uczniowie.

Co z egzaminami? Tomasz Szrama, burmistrz Obornik zapewnia, że się odbędą. Komisje zostaną powołane z niestrajkujących nauczycieli.

Rogoźno

W gminie Rogoźno strajkuje wszystkie sześć szkół i jedno na trzy przedszkola. Wszędzie są zapewnione zajęcia opiekuńcze, a rano pojawiło się na nich średnio do pięciu dzieci na szkołę.

W poniedziałek ma być wiadomo co z egzaminami. Roman Szuberski, burmistrz Rogoźna deklaruje, że gmina chce je przeprowadzić.

Czerwonak
Wszystkie placówki na terenie gminy przystąpiły do strajku. - Dzieci, które pojawiły się w nich, mają zapewnioną opiekę – zapewnia Izabela Stendera z Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych w Czerwonaku. - Dyrektorzy na bieżąco informują rodziców o przebiegu akcji protestacyjnej. Strajk ma trwać do odwołania.

Wyjątkiem jest Gminne Przedszkole nr 2 w Koziegłowach, które w poniedziałek strajkuje, a we wtorek będzie już przyjmować dzieci.
- Przygotowujemy się do przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty. Staramy się, aby się odbyły – zaznacza Stendera, która liczy, że jednak rząd dojdzie do porozumienia ze związkowcami.

Kostrzyn
Szkoły Podstawowe w Brzeźnie, Czerlejnie i Siekierkach Wielkich nie przyłączyły się do protestu. Strajkują podstawówki nr 1 i 2 w Kostrzynie oraz szkoła w Iwnie.

- W tych placówkach zorganizowano zajęcia świetlicowe dla dzieci. W Szkole Podstawowej w Głutowach w poniedziałek odbywają się normalnie lekcje. Ta placówka przystąpi do strajki we wtorek – mówi Małgorzata Kemnitz, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Kostrzynie. - Dramatyczna sytuacja jest w Przedszkolu Miejskim w Kostrzynie, które zostało zamknięte z powodu protestu.

Urząd Miejski w Kostrzynie informuje, że egzaminy – gimnazjalny i ósmoklasisty – odbędą się na terenie gminy planowo.

Powiat poznański
Wszystkie szkoły prowadzone przez powiat poznański przystąpiły do strajku. Akcja protestacyjna trwa w LO w Puszczykowie. Zespołach Szkół w Rokietnicy, Kórniku, Bolechowie, a także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Mosinie oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Większość z nich, to placówki ponadpodstawowe.

- Ośrodki w Mosinie i Owińskach prowadzą także internaty. Ich dyrektorzy zwrócili się do rodziców, aby nie przywozili dzieci. Rodzice podeszli z pełnym zrozumieniem do tej sytuacji – mówi Katarzyna Wozińska-Gracz, dyrektor Gabinetu Starosty w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. - Od wtorku w internacie w Owińskach będzie przebywać 12 uczniów. Będą oni mieli zapewnioną opiekę.

To gimnazjaliści, których w kwietniu czekają egzaminu. Z powodu braku nauczycieli, którzy strajkują, nie udało się skompletować komisji egzaminacyjnej, ale gimnazjaliści bez względu na to, muszą zgłosić gotowość do egzaminu.

Kórnik
Na terenie gminy jest 10 placówek. Wszystkie strajkują. Z danych, jakie spłynęły do Urzędu Miasta i Gminy Kórnik wynika, że w poniedziałek o godzinie 9 łącznie 20 dzieci (uczniów i przedszkolaków) zostało przyprowadzonych przez rodziców i wymagało objęcia ich opieką. Najwięcej było ich w Kamionkach. Trafili oni do szkół, gdzie dyrektorzy zapewnili im opiekę.

W Kórniku został powołany zespół kryzysowy, utworzono bazę pracowników urzędu oraz jednostek samorządowych, którzy mogą wspomóc (jeśli będzie taka potrzeba) dyrektorów w zajęciach opiekuńczych.

Egzamin gimnazjalny i sprawdzian ósmoklasisty raczej nie są zagrożone. Dyrektorom udało się skompletować składy komisji. Ich członkowie rekrutują się spoza placówek gminnych (ze szkół niepublicznych).

Przemysław Pacholski, burmistrz Kórnika wystosował list do rodziców. Poinformował ich, że miasto proponuje wszystkim przedszkolakom i uczniom, którzy zostaną w domu pod opieką rodziców, bezpłatne zajęcia w Kórnickim Centrum Rekreacji i Sportu OAZA (basen, sala gimnastyczna, zabawy dla przedszkolaków). Zaapelował też do prywatnych przedsiębiorców, aby wzorem urzędu i jednostek samorządowych, pozwolili pracownikom przyjść do pracy z dziećmi.

Luboń
Wszystkie cztery szkoły podstawowe oraz Zespół Szkół, w skład którego wchodzi SP nr 3 i Dwujęzyczne LO), strajkują. Dwa miejskie przedszkola pracują normalnie.

Na czas strajku miasto przygotowało zajęcia opiekuńcze. Można z nich korzystać w godzinach 7.30-15.30, od poniedziałku (8 kwietnia) do odwołanie. Zajęcia są prowadzone w: Bibliotece Miejskiej, Ośrodku Kultury, Lubońskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz w salach Domu Parafialnego parafii pw. św. Jana Bosko. 

- Odbyło się spotkanie z dyrektorami szkół. Zapewnili, że mają gotowe składy komisji na egzamin gimnazjalny – mówi Romualda Suchowiak, kierownik Wydziału Oświaty, Zdrowia i Kultury Urzędu Miasta. I dodaje, że zebrane są też komisje na egzamin ósmoklasisty.

Mosina
Wszystkie szkoły i dwa przedszkola gminne przystąpiły do strajku. Zapewniono zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w godzinach pracy świetlic szkolnych.

Obecnie nie ma pewności, że zajęcia opiekuńczo-wychowawcze odbędą się w wszystkich szkołach w dniach egzaminów gimnazjalnych (od 10 do 12 kwietnia) i podczas egzaminu ósmoklasisty (od 15 do 17 kwietnia), ponieważ nauczyciele, którzy nie biorą udziału w proteście, będą zasiadać w komisjach egzaminacyjnych. Egzaminy są dla gminy priorytetem.

O funkcjonowaniu placówek oświatowych rodzice są na bieżąco informowani przez dyrektorów szkół za pośrednictwem e-dzienników.

Rokietnica
W związku ze strajkiem władze gminy zaapelowały do rodziców o pozostawienie dzieci w domu, ponieważ samorząd ma ograniczone możliwości zapewnienia im opieki. W przypadku, gdyby nie było to możliwe, przedstawiono fakultatywne rozwiązania na 8 i 9 kwietnia.

Uczniom podstawówek z klas 1-3 zajęcia w świetlicach szkół (Mrowino, Napachanie, Rokietnica, opieka w godz. 8-14, bez posiłków); od 4 klasy zajęcia sportowo rekreacyjne w hali ROS w Rokietnicy (w godz. 8-14, bez posiłków) oraz z klas 1-3 zajęcia w Bibliotece i GOK w Rokietnicy (w godz. 8-13, bez posiłków).

Przedszkola nie zapewniają w tych dniach żadnych posiłków, a dzieci mogą w nich przebywać jedynie do godziny 11. Przedszkole Bajeczka w Rokietnicy może przyjąć 50 dzieci, placówka w Napachaniu – 21, a w Mrowinie 25 maluchów. Oddział w Cerekwicy jest nieczynny.

- Większość załogi placówek oświatowych strajkuje. We wtorek mamy kolejne spotkanie. Wtedy zdecydujemy, jak zorganizowana zostanie opieka dla dzieci i młodzieży na następne dni – tłumaczy Jacek Welman, dyrektor Gminnej Jednostki Oświatowej w Rokietnicy. I zapewnia: - Egzamin gimnazjalny odbędzie się w terminie.

Zobacz:

Zarobki nauczycieli 2019. Ile zarabia nauczyciel w szkole po...

Sonda: Czy nauczyciele mają powody do strajku? Oto odpowiedzi poznaniaków

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

W
Warsztaty Gimnastyczne

Zajęcia gimnastyczne dla dzieci, sprawdź aktualne zajęcia na stronie

https://www.facebook.com/GimnastykaPoznan/

Gimnastyka artystyczna, podstawy akrobatyki, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Zapraszam na Warsztaty Gimnastyczne, zapisy na gimnastyka.poznan@gmail.com

G
Gość

Małe ale - w Biedrusko jest zapewniona opieka dzieciom ze SZKOŁY. Przedszkole nie zapewniło żadnej alternatywy.

t
taksówkarz

Popieram strajk nauczycieli. Poniżanie i brak szacunku dla tej grupy zawodowej jest powszechne! 1900 zł po sześciu latach pracy, to stanowczo za mało! Osoby kształcące nasze dzieci i młodzież muszą otrzymywać godne wynagrodzenie. Który bank da kredyt nauczycielowi przy dochodach 1900 zł i umowie na 12 miesięcy?

m
marta

dzieciaki sie cieszą bo NIE trzeba iść do szkoły hue hue i jest ładna pogoda do tego

M
Monika

KOD wszedł do szkół i podburzył nauczycieli. POlityka w czystym wydaniu.

L
LMWOODA

POpierajcie stary POrządek : " by było jak było' a pracować będziecie odPOwiednio; 72 chłopy i 68 kobiety" NIE PAMIĘTACIE CO ZROBILI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3