Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2019: W ponad 1700 szkołach nie ma lekcji. Te szkoły są zamknięte [MAPA STRAJKUJĄCYCH SZKÓŁ]

Gabriela Jelonek
Nauczyciele zapowiadają rozpoczęcie protestu 8 kwietnia.
Nauczyciele zapowiadają rozpoczęcie protestu 8 kwietnia. Marek Szawdyn
Tysiące nauczycieli zagłosowało w referendum strajkowym i zgłosiło oficjalną gotowość do wzięcia udziału w proteście nauczycieli, który rozpoczął się 8 kwietnia. Powstała interaktywna mapa strajkujących szkół.

Ponad 1700 placówek zadeklarowało oficjalnie chęć wzięcia udziału w proteście nauczycieli. Koalicja "NIE dla chaosu w szkole" w porozumieniu z grupą "My, nauczyciele" nanosi na mapę pozytywne wyniki referendów w szkołach, tworząc interaktywną siatkę protestujących placówek. Zaledwie od 16 marca zgłosiło się ponad 1700 szkół, a ich liczba wciąż rośnie.

Sprawdź też: Zarobki nauczycieli 2019. Tyle zarabia nauczyciel w szkole po podwyżkach. Sprawdź minimalne i średnie stawki [PENSJE NAUCZYCIELI]

Jak mówi Joanna Trojanowska, jedna z osób nakładających dane na mapę, odzew jest wyjątkowo duży. Średnio co minutę spływają informacje o wynikach głosowań w całej Polsce. Choć nie we wszystkich szkołach przeprowadzono jeszcze wymagane referenda, to spora część nauczycieli już deklaruje chęć wzięcia udziału w ogólnopolskim proteście.

Czytaj też: Strajk nauczycieli 2019: Poznańscy nauczyciele dostaną więcej pieniędzy. Czy to powstrzyma ich przed strajkiem?

Najmniej szkół zgłosiło się z wschodniej Polski. Najwięcej z Gdańska, wysoka mobilizacja jest też w Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi i Warszawie. Są też mniejsze miejscowości, z których zgłosiły się po 2-3 szkoły, często wszystkie znajdujące się w okolicy.

- Chcemy pokazać innym nauczycielom, że nie są sami i zmobilizować ich do oddania w referendum głosu na TAK. Mapa ma dać propagandowy efekt jako odpór propagandzie MEN. Pokazujemy naszą determinację i to, że żarty się skończyły - mówi Joanna Trojanowska.

Sama w oświacie pracuje od 30 lat i jak podkreśla, tak złych nastrojów wśród nauczycieli jeszcze nie było. - Zarobki zawsze były kiepskie, po reformie wielu z nas łączy etaty w różnych szkołach. Obrażanie nas i manipulowanie danymi przez rząd tylko nas mobilizuje do działania, bo za chwilę obudzimy się w miejscu, gdzie nie będzie komu uczyć naszych dzieci. Już dzisiaj do warszawskich szkół nie przychodzą studenci na praktyki, nie ma chętnych. Podstawa programowa jest zła, brakuje nauczycieli, dzieci uczą się w tłoku i na zmiany. Na całej sytuacji zyskują szkoły prywatne, a nie każdego rodzica stać na taką edukację - mówi.

Czytaj też: Strajk nauczycieli 2019: Sprawdź, jak możesz dostać wolny dzień na opiekę nad dzieckiem

Jak podaje koalicja "NIE dla chaosu w szkole", około 80 proc. szkół, które zgłosiły się do strajku to szkoły podstawowe, w których w tym roku odbywają się egzaminy ósmoklasisty. Szkoły i przedszkola, które chcą zostać umieszczone na mapie, mogą zgłaszać swoją gotowość za pośrednictwem specjalnego formularza online.

Czytaj też: Strajk nauczycieli 2019. Prezes ZNP grozi brakiem promocji uczniów do kolejnych klas? Sławomir Broniarz: Mamy w ręku potężny oręż

Zarobki nauczycieli wzbudzają ogromne emocje. Ostatnia podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Zobacz, jak kształtują się minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego w polskich szkołach.Przejdź do kolejnych slajdów --->

Zarobki nauczycieli 2019. Ile zarabia nauczyciel w szkole po...

Prezes ZNP Sławomir Broniarz przeprasza za swoje słowa o "potężnym orężu w rękach nauczycieli"

Źródło: TVN24

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski