Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Gdzie głosować bez zameldowania w Poznaniu? Kiedy dopisać się do listy wyborców?

gj
Siedziba PE w Strasburgu
Siedziba PE w Strasburgu Archiwum Polska Press
Każdy, kto w dniu wyborów będzie przebywał w innej gminie niż ta, w której jest zameldowany, może oddać swój głos. Trzeba jednak wcześniej dopisać się do listy wyborców w wybranym miejscu lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

26 maja w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Poznaniu można już dopisywać się do listy wyborców, aby zagłosować nie będąc zameldowanym w stolicy Wielkopolski.

Gdzie złożyć wniosek o dopisanie się do listy wyborców?

W Poznaniu aby dopisać się do listy wyborców, wystarczy złożyć wniosek zawierający dane osobowe oraz adres, pod którym wyborca będzie przebywał w dniu wyborów. Wniosek można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta. Niepotrzebne są żadne dodatkowe dokumenty ani dodatkowa weryfikacja ze strony urzędu.

Wypełniony wniosek należy złożyć najpóźniej 21 maja 2019 r. w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Libelta 16/20.

- Zachęcamy do jak najwcześniejszej wizyty w urzędzie, aby przed samymi wyborami nie oczekiwać w długich kolejkach - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania. - Przewidujemy, że do spisu dopisze się kilka, może nawet kilkanaście tysięcy osób, tak że kolejki mogą być spore. W chwili obecnej zainteresowanych dopisaniem do spisu jest bardzo mało i nie ma żadnych kolejek.

Czytaj też: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Dla kogo jedynki w Wielkopolsce?

Osoby, które przed wyborami samorządowymi w 2018 roku dopisywały się do rejestru wyborców w Poznaniu, nie muszą dopisywać się do spisu, jeśli chcą zagłosować w stolicy Wielkopolski.

Kto może zagłosować?

Prawo do głosowania w wyborach europejskich w większości państw mają obywatele po ukończeniu 18 roku życia (także w Polsce). Wyjątkiem jest Austria, w której głosować można od ukończenia 16 lat.

Głosować w Poznaniu mogą również obcokrajowcy - obywatele Unii Europejskiej, którzy na stałe mieszkają w Polsce i są dopisani do rejestru wyborców. Najpóźniej w dniu głosowania muszą mieć ukończone 18 lat.

Uwaga - przebywając na terenie Belgii, Luksemburga, Cypru i Grecji udział w wyborach jest obowiązkowy. Obowiązek dotyczy wszystkich obywateli innych państw członkowskich UE, przebywających na ich terenie.

Jak głosować poza miejscem zameldowania i za granicą?

Aby zagłosować poza miejscem zameldowania, trzeba zgłosić się do właściwego urzędu, aby dopisać się do listy wyborców. Można to zrobić zarówno w kraju, jak i za granicą, np.: w ambasadach czy konsulatach.

Osoby, które wiedzą, że nie będzie ich w miejscu zameldowania w dniu wyborów, ale jeszcze nie są pewni, w jakiej miejscowości oddadzą swój głos, mogą uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Zaświadczenie daje możliwość głosowania w dowolnym miejscu zarówno w kraju jak i za granicą. Wystarczy, że posiadacz zaświadczenia uda się w dniu głosowania z tym dokumentem do wybranej komisji wyborczej.

W Poznaniu zaświadczenie o prawie do głosowania odbiera się osobiście lub przez pełnomocnika w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (ul. Libelta 16/20) najpóźniej 24 maja 2019 r. Urząd Miasta Poznania wydaje zaświadczenia o prawie do głosowania dla swoich stałych mieszkańców, a od 5 maja 2019 r. dla wszystkich wyborców, którzy będą ujęci w spisie wyborców w Poznaniu, czyli dopisali się do spisu wcześniej.

Kiedy odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego w innych krajach?

Okres wyborczy do Parlamentu Europejskiego przypadnie między 23 a 26 maja 2019 roku. Według tradycji wyborczej głosowanie rozpocznie się w czwartek 23 maja w Holandii, gdzie czas na oddanie głosu trwa cztery dni i kończy się w niedzielę. Z kolei w niedzielę, 26 maja, głosowanie odbywa się w większości państw członkowskich – w tym w Polsce.

Zbliżające się wybory europarlamentarne w naszym kraju są wyborami jednodniowymi, w których głosowanie zaczyna się o godzinie 7, a kończy o 21.

Jak głosować? Na ile osób oddajemy głos?

Ile mandatów otrzymają poszczególne państwa członkowskie?
Ile mandatów otrzymają poszczególne państwa członkowskie? mat. Parlamentu Europejskiego

By oddać ważny głos, zagłosować można wyłącznie na tylko jednego kandydata. W ten sposób wskazujemy jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu.

W kadencji 2014-2019 w Parlamencie Europejskim zasiada 751 posłów. Jednak wraz z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE liczba ta zostanie zmniejszona do 705 europosłów. Mimo to, Polska zyskam o jeden mandat poselski więcej – dlatego w wyborach w 2019 roku będziemy wybierali 52 reprezentantów z Polski.

Czytaj też: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Partia Biedronia zapowiada "wiosenne porządki". Wiosna chce wiedzieć ile zarabiają urzędnicy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski