Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż miejska w Poznaniu ma 30. urodziny! "Służymy, a nie tylko zakładamy blokady" - mówi jej komendant Waldemar Matuszewski

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wideo
od 16 lat
Straż Miejska Miasta Poznania obchodzi 4 marca swoje 30. urodziny. O jej roli, a także o życzeniach urodzinowych rozmawiamy z Waldemarem Matuszewskim, komendantem SMMP.

Dla części poznaniaków jesteście kojarzeni z blokadami na kołach źle parkujących samochodów. Czy walka z tymi, co parkują niezgodnie z przepisami stała się głównym zadaniem straży?

Straż miejska stara się spełniać służebną rolę wobec mieszkańców. Nasze zadanie i priorytety tworzone są nie zza biurek, ale po konsultacjach z przedstawicielami mieszkańców, jakimi są radni Rady Miasta Poznania, ale też samorządów pomocniczych - rad osiedli. Ponadto istotnym elementem naszych działań są zgłoszenia mieszkańców. Podkreślam jednak, że nasze priorytety wykraczają znacznie poza działania wobec kierowców, choć te ze względu na użycie urządzeń blokujących koło są najbardziej widoczne. Natomiast w samym katalogu wykroczeń, za które strażnicy mogą nałożyć mandat karny, są aż 322 pozycje. Interweniujemy wobec osób spalających odpady w piecach, zakłócających porządek, spożywających alkohol w miejscach zabronionych, niszczących zieleń. Do tego udzielamy pomocy i wsparcia osobom bezdomnym, ale też porzuconym lub rannym zwierzętom. Gama naszych działań jest bardzo szeroka, choć nie są one tak widoczne jak blokada założona na koło pojazdu.

Jakie jeszcze zadania stoją przed strażnikami?

Ciągle podstawowym zadaniem straży jest dbanie o porządek w mieście i bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Ta rola pozostanie niezmienna. Będziemy to robić zarówno podejmując interwencje wobec łamiących przepisy, jak i prowadząc działania o charakterze prewencyjnym i edukacyjnym. Takie są po prostu nasze priorytety.

Staramy się analizować potrzeby i zadania w zależności od rejonu naszego miasta. Stąd nasze zadania będą dotyczyć zarówno kierowców nieprawidłowo parkujących pojazdy, ale także prowadzących nieprawidłową gospodarkę odpadami, co powoduje tworzenie wysypisk śmieci czy też spalanie odpadów w domowych piecach. Także działania wspierające mieszkańców i inne podmioty działające na rzecz ochrony środowiska staje się istotnym zadaniem straży. Nasze interwencje będą nadal skierowane na przeciwdziałania zakłóceniom porządku publicznego tak, aby mieszkańcy mogli wypoczywać zarówno w domu, jak i na terenach rekreacyjnych. Istotnym elementem naszych działań będzie też profilaktyka skierowana do różnych grup wiekowych, wpływająca na kształtowanie postaw zgodnych z prawem.

Zobacz też: Poznańska straż miejska świętuje 30 lat! Na początku miała mundury jak w USA. Zobacz archiwalne zdjęcia

Jak można najszybciej kontaktować się ze strażnikami?

Straż Miejska Miasta Poznania ma kilka kanałów komunikacyjnych. Są to: droga telefoniczna m.in. pod numerem 986, droga mailowa, formularz zgłoszeniowy ze strony internetowej, za pośrednictwem aplikacji mobilnej, za pośrednictwem portalu społecznościowego straży. Ale też można nami kontaktować się bezpośrednio w siedzibie głównej Straży lub w siedzibach referatów znajdujących się w każdej dzielnicy naszego miasta. Wszystkie informacje można pozyskać na stronie internetowej www.sm.poznan.pl, do której odwiedzenia zapraszam.

Dziś straż ma 30. urodziny. Czego można życzyć dowodzonej przez Pana formacji na następne trzydzieści lat?

Tego, by Straż Miejska Miasta Poznania nadal działała na rzecz mieszkańców naszego miasta, doskonaląc swoje możliwości, skuteczność i organizację. By cedowane na straże kompetencje w sposób jasny określały obowiązki i uprawnienia tak, aby zgłoszenia były sprawnie realizowane. A także warto życzyć zrozumienia i przychylności mieszkańców, którzy coraz lepiej spostrzegają, że staramy się Ich wspierać w tym, aby określenie „poznański porzundek” nie było tylko sloganem. I tego, że tylko przy współpracy i zaufaniu ze strony mieszkańców naszego miasta możemy je uczynić jeszcze bardziej przyjaznym.

Zobacz też:

Które osiedla i okolice w Poznaniu są najbardziej niebezpieczne? Zobacz najnowszy ranking przygotowany na podstawie głosów internautów serwisu Otodom. Oto zestawienie od najbardziej niebezpiecznego osiedla w Poznaniu do najbezpieczniejszego.Przejdź do rankingu ----->>>

Które miejsca i osiedla w Poznaniu są najbardziej niebezpiec...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski