MKTG SR - pasek na kartach artykułów

StrefaProducenta: Preparaty wspomagające, czyli jak pomóc roślinom?

Monika Kaczyńska
Maciej Gracz
Maciej Gracz AGRIMAC
O sposobach wspomagania roślin rozmawiamy z Maciejem Graczem, właścicielem Hurtowni Rolniczej AGRIMAC. Co powinien stosować rolnik, który zaobserwował osłabioną kondycję roślin?

Maciej Gracz: W takich przypadkach firma Agrimac zaleca  zastosowanie preparatu o wysokiej zawartości wolnych aminokwasów. Aminokwasy - będące prekursorami fitohormonów - dostarczane roślinie dolistnie, aktywują procesy wzrostowe o wiele szybciej niż azot stosowany doglebowo, który roślina pobiera przez korzenie. Produktem, który wyróżnia się na rynku i jest jednym w liderów sprzedaży w tym segmencie, jest preparat Aminocat, opracowany przez hiszpański koncern Atlantica Agricola. Zawiera on pełny zestaw 20 aminokwasów oraz dodatek makroelementów. Aminocat to jeden z nielicznych produktów zawierający aminokwasy pochodzenia roślinnego, otrzymywane w procesie hydrolizy enzymatycznej. Jest to jeden z najlepszych obecnie produktów wspomagających szybką regenerację rośliny po wystąpieniu silnych czynników stresowych. W uprawie ozimin znakomity efekt daje oprysk tym preparatem na starcie wiosennej wegetacji, celem wzmocnienia uprawy po przezimowaniu. Kompleks aminokwasów zostaje szybko włączony w przemianę materii, odbudowując zniszczone z powodu mrozów łańcuchy syntezy białka i syntezy auksyn, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie tempa wzrostu roślin. To, co powinno zainteresować producentów ozimin, to niska dawka (0,5 l/ha) oraz niezwykle rozsądny koszt zabiegu.

Nierzadko rośliny wchodziły w zimowy spoczynek ze słabo wykształconym systemem korzeniowym oraz małą masą części nadziemnej. Jaki produkt należy zastosować w takim przypadku?

Maciej Gracz: W takiej sytuacji rozwiązaniem jest połączenie Aminocatu z preparatem Raykatem Start w dawce 0,5 l/ha. Raykat Start to płynny nawóz zawierający makro- i mikroelementy, a oprócz tego duża dawkę cytokinin i polisacharydów wzmocnionych aminokwasami, które wpływają na szybkość absorpcji i transport składników w roślinie. Raykat rekomenduje się aplikować już przy zaprawianiu nasion, jak również w formie oprysku dolistnego we wczesnych fazach rozwojowych. Stosowanie preparatu wzmaga dynamikę wchodów i poprawia tempo wzrostu młodych roślin oraz pozwala uzyskać wykształcone korzenie wraz ze strefą włośnikową. Dzięki temu następuje poprawa absorpcji przez roślinę składników pokarmowych z gleby. Dodatek aminokwasów działa regenerująco na system korzeniowy rozwijający się w stresujących warunkach: niska temperatura, zasolenia, niewystarczająca ilość światła, susze. Preparat ten zawiera również materię organiczną, która korzystnie wpływa na rozwój pożytecznych mikroorganizmów w środowisku glebowym.

Wygłodniałe i osłabione po zimie rośliny są nadzwyczaj podatne na porażenia chorobami. Jak z nimi walczyć?

Maciej Gracz: Warto zwrócić uwagę na nowoczesne nawozy dolistne, które charakteryzują się zawartością nie tylko składników, gwarantujących optymalny stopień odżywienia roślin, ale również dodatkiem substancji, specyficznych form pierwiastków czy związków, które w naturalny sposób wpływają na system odpornościowy roślin. Jednym z tego typu preparatów jest Atlante. Charakteryzuje go wysoka zawartość fosforu i potasu lub fosforu i cynku, ale to, co odróżnia ten produkt od zwykłego nawozu, to specyficzna formuła fosforu. Atlante nie tylko zaopatruje roślinę w składniki odżywcze, ale poprzez działanie systemiczne aktywuje naturalne systemy obronne, dzięki którym roślina rozpoznaje patogen i uruchamia szereg reakcji mających na celu zatrzymanie infekcji, m.in.: aktywację specyficznych enzymów czy fitotoksyn tworzących barierę ochronną. W ten sposób pomaga zapobiegać kiełkowaniu zarodników w tkankach roślinnych, ograniczając ryzyko zakażenia tkanki i rozprzestrzeniania się chorób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski